05. 10. 2005
Zdieľať

Drevená podlaha sa hodí ku každému zariadeniu. Drevo dokáže vytvoriť atmosféru, dať miestnosti charakter. Je to prírodný materiál, príjemný na dotyk, dobrý na kĺby... jednoducho, drevo má mnoho predností, pre ktoré je na podlahe obľúbené hádam odjakživa. Všetky drevené podlahy bez ohľadu na rozmer, spôsob ukladania či konštrukciu, majú niečo spoločné – drevo je namáhané, opotrebúva sa, doslova po ňom šliapeme, ale zároveň chceme, aby ostalo pekné. Ostane, ale treba sa oň správne starať.

Lakované podlahy

Každá z povrchových úprav má svoje výhody aj nevýhody. Človek si teda môže, ale aj musí vybrať, čo mu vyhovuje a akým kvalitám dá prednosť. Lakovanie je jednoznačne najpoužívanejšou povrchovou úpravou drevených podláh. Lakovaný povrch môže byť matný, polomatný alebo lesklý, ale v každom prípade by mal byť lak kvalitný. Odolnosť a životnosť celej podlahy totiž vo veľkej miere závisí práve od kvality laku, ktorý by mal čo najlepšie a čo najdlhšie chrániť drevo proti vplyvom vlhkosti, vtláčaniu a oteru. Mal by byť dostatočne tvrdý, aby podlahu chránil pred poškodením, a zároveň elastický, aby odolal rozmerovým zmenám dreva, ktoré spôsobujú zmeny klimatických podmienok.


Drevo v dobrej opatere

31451

Kvalitné veľkoplošné parkety majú už pri výrobe nanesených päť vrstiev veľmi odolného UV laku. Lakovanie už pri výrobe má svoje výhody. Dá sa tu totiž dokonale dodržať správna technológia, ako je zloženie a premiešanie chemikálií, bezprašné prostredie, čas schnutia po každom nátere a pod. Položená podlaha sa už nemusí brúsiť, čo býva spojené s prachom, ale najmä sa ušetrí čas, ktorý by bol inak potrebný na všetky tieto úkony vrátane schnutia a vytvrdzovania laku. Tradičné masívne drevené podlahy sa dodávajú bez povrchovej úpravy a lakujú, alebo olejujú sa vždy až po položení a prebrúsení celej podlahy. Celkovo však majú dlhšiu životnosť ako veľkoplošné parkety na plávajúce podlahy.

Lakované podlahy sú odolné a ľahko sa udržiavajú. Túto povrchovú úpravu však na dreve vidieť aj cítiť na dotyk, preto zástancovia „čistej prírody“ dávajú prednosť olejovaným a voskovaným podlahám.

Voskované a olejované podlahy


Drevo v dobrej opatere

31448

Voskovanie a olejovanie sú podobné povrchové úpravy – drevo je napustené tekutým voskom (na báze včelieho vosku) alebo prírodným olejom s vhodnými vlastnosťami, ktorý vsiakne hlboko do jeho štruktúry, vyplní póry v materiáli, a tak ho chráni najmä proti vplyvom vlhkosti. Takto impregnovaná podlaha sa aj jednoduchšie upratuje. Olej ani vosk netvoria na povrchu podlahy tvrdý film, ktorý by sa mohol pri nepriaznivých podmienkach popraskať alebo odlupovať. Drevo pôsobí, akoby bolo len nahladko vyšmirgľované. Zachová si prírodný charakter a štruktúru, ktorá sa dá vnímať nielen zrakom, ale aj hmatom, naolejovaním sa zvýrazní kresba a drevo akoby sa rozžiarilo. Olejovaná a voskovaná podlaha sa však rýchlejšie ušpiní a zložitejšie udržiava. Asi jeden až tri krát ročne ju treba prekefovať (používajú sa na to stroje s rotujúcimi kefami, tzv. kombajny), znova naimpregnovať a preleštiť.

Olejom sa dá drevo vždy znova zregenerovať. Výhodou je, že ak sa povrch poškodí, stačí prebrúsiť a preolejovať malú plochu, a stopy po nehode sa dokonale zamaskujú. Dnes už existujú aj nové druhy olejov, ktoré sa vytvrdzujú UV žiarením. Olej sa vpije do mäkkých vlákien dreva, tam vykryštalizuje a spevní ho. Zvýši sa tak tvrdosť dreva a povrch podlahy bude rovnako odolný ako lakovaný. Voskom a olejom sa dá napustiť nielen masívna drevená podlaha, takto upravené možno kúpiť aj veľkoplošné parkety.

Údržba


Drevo v dobrej opatere

31449

Aby si drevená podlaha čo najdlhšie zachovala skvelú formu, musíme jej dopriať správne klimatické podmienky, ochranu proti mechanickému poškodeniu a správnu údržbu. Predpokladaná životnosť kvalitných veľkoplošných drevených parkiet je potom tridsať, šesťdesiat a viac rokov, a životnosť masívnej drevenej podlahy sa približuje k životnosti samého domu.

Teplota v interiéri s drevenou podlahou by sa mala pohybovať v rozpätí 18 až 23 °C a relatívna vzdušná vlhkosť okolo 55 až 65 % (to sú podmienky ideálne aj pre človeka). Prach sa má odstraňovať nasucho – zametať alebo vysávať, raz začas treba podlahu vytrieť vlhkou handrou. Na drevené podlahy sa majú používať neutrálne (s pH 5 až 6) čistiace prostriedky na mydlovej báze. Voda a agresívne čistiace prostriedky – saponáty škodia drevu a rozkladajú a vyplavujú lepidlo zo spojov. Cez škáry sa potom dostáva vlhkosť do spodných vrstiev a celá podlaha sa ničí.


Drevo v dobrej opatere

31445

Lakované povrchy je vhodné ošetriť špeciálnym parketovým prípravkom – polišom hneď po položení a prvom vyčistení. Poliš vytvorí na povrchu podlahy film, ktorý dlhodobo chráni lak pred poškriabaním a opotrebením a zabraňuje aj prenikaniu vlhkosti do spojov. Nanáša sa na vyčistenú podlahu v tenkej vrstve mopom alebo handrou. Asi jeden až trikrát počas roka (podľa stupňa zaťaženia podlahy) treba ošetrenie zopakovať: poliš sa dôkladne odstráni odstraňovačom (removerom), podlaha sa umyje, utrie dosucha a znova sa nanesie poliš.

Opotrebované lakované parkety (asi po desiatich rokoch) treba prebrúsiť, prelakovať – a zasa budú ako nové. Takto sa dajú odstrániť škrabance a iné následky dlhoročného používania, ale pri brúsení sa spolu s lakom odstráni aj vrstvička dreva, a tak sa raz dostaneme na spodok nášľapnej vrstvy a … budeme potrebovať novú podlahu. No je viac než pravdepodobné, že ju budú potrebovať až naši pravnuci.


Drevo v dobrej opatere

31452

Olejované podlahy je najlepšie, podobne ako drevené, upratovať prevažne nasucho a raz za čas vytrieť vlhkou handrou. Na čistenie sa do vody pridáva mydlo s vysokým obsahom tuku a nízkym pH (mydlo s vysokým pH rozpúšťa tuky a vysušuje olej na podlahe). Po vysušení je vhodné podlahu preleštiť buď nasucho, alebo s nástrekom mastného mydla. Príliš mokré upratovanie môže spôsobiť osivenie dreva. Pretože bežné používanie aj upratovanie „vysušujú“ olejovanú podlahu, treba ju pravidelne udržiavať, teda vyčistiť a znova naolejovať.

Tipy na ochranu drevenej podlahy



  • Ťažký nábytok na kovových nožičkách nie je vhodný na podlahu s nášľapnou vrstvou z mäkkého dreva. Odolnosť podlahy závisí najmä od tvrdosti nášľapnej vrstvy.


  • Hlboké ryhy v dreve sa úplne nestratia ani po prebrúsení a vytmelení. Treba na to myslieť najmä pri výbere podlahy z mäkkých drevín.


  • Lesklý povrch je elegantný, ale náročný na údržbu, vidieť na ňom každý škrabanec a každú šmuhu.


  • Používajte filcové náplasti na nohy nábytku – chránia drevo aj lak pred otlačením a poškrabaním.


  • Lakované drevené podlahy nie sú odolné proti poškrabaniu kolieskami stoličiek či iného nábytku, a preto sa odporúča chrániť podlahu pod nimi polykarbonátovými platňami.


  • Ak podlahu pravidelne nevysávate alebo nezametáte nasucho, môže sa poškrabať jemnými čiastočkami špiny a prachu, ktoré sa trú o podlahu pri chôdzi.


  • Podlahu možno ochrániť pred poškodením aj čistiacou zónou – rohožami zvonka i znútra vchodových dverí. Na rohoži zostane väčšia časť piesku, prachu a vlhkosti, ktoré by inak pôsobili na podlahu ako šmirgeľ.


  • Používajte len čistiace a leštiace prostriedky, ktoré sú určené špeciálne na drevené podlahy s príslušnou povrchovou úpravou.


  • Nové veľkoplošné drevené podlahy možno ešte prelakovať aj po položení (nie je to nevyhnutné, pretože sa lakujú už pri výrobe). Vrchný lak chráni proti vniknutiu vody do spojov, lepidlo v nich sa nešpiní a škáry sa tak nezvýraznia. Vrchný lak musí byť kompatibilný s lakmi nanesenými pri výrobe. Rovnakú službu ako prelakovanie po položení vám však urobí aj poliš.


  • Pôsobením UV žiarenia z denného svetla mení drevená podlaha farbu – najvýraznejšie sa mení farba novej podlahy, po šiestich až dvanástich mesiacoch sa tento proces spomaľuje. Preto sa neodporúča zakrývať novú drevenú podlahu kobercom. Takisto môžete byť nepríjemne prekvapení po premiestnení nábytku. Farebné rozdiely sa znova vyrovnajú po šiestich až dvanástich mesiacoch.


  • UV laky sú laky vytvrdzované UV žiarením. „UV“ v názve neznamená, že chránia drevo proti pôsobeniu slnečného žiarenia. Aj takto upravená podlaha zmení na svetle farbu.

Kategória: Farby, materiály Materiály Podlaha, dlažba
Tagy: drevená podlaha drevo impregnácia lak opatera
Zdieľať článok

Diskusia