Laminát alebo drevo? (2. časť – Drevo)

31. 01. 2006
Zdieľať

Napriek tomu, že laminát je na nerozoznanie od pravého dreva, stále ide iba o imitáciu. Viacerí z nás sú presvedčení, že prírodné drevo sa nedá ničím nahradiť. Podľa mnohých je príjemnejšie na dotyk, nie je také hlučné, ani krehké ako laminát. Zo zdravotného hľadiska je napr. do spální vhodnejší prírodný materiál ako drevené polotovary plné (hoci netoxických) chemikálií. Že by nakoniec predsa platilo – koľko ľudí, toľko chutí? Alebo trendy určuje peňaženka? Nech je akokoľvek, pozrime sa, akú kvalitu máme za naše peniaze požadovať.

Drevo patrí k bývaniu odnepamäti. Kvôli prírodným materiálom v byte neváhame obetovať námahu aj peniaze. Za takúto „obeť“ však právom očakávame kvalitu. Ako ju však nájsť na našom trhu, často plnom braku, keď samo drevo je nielen krásny, ale aj živý, a teda i „zradný“ materiál?

Plávajúce a „plávajúce“ podlahy


Laminát alebo drevo? (2. časť - Drevo)

43502

Výrazným krokom vpred, ktorý pomáha zvládnuť nevyspytateľnosť dreva, sú plávajúce podlahy. Vyvinuli na to, aby sa ustúpilo od klasického lepenia parkiet (hoci sa drobné vlysy a mozaikové parkety stále lepia do asfaltu). Plávajúce podlahy skracujú čas montáže a zamedzujú pnutiu medzi jednotlivými lamelami, ktoré nastáva pri objemových zmenách dreva vplyvom vlhkosti, a následnému „vydutiu“ podlahy. Pozor na rozdiel medzi plávajúcou a „plávajúcou“ podlahou. Skutočnou plávajúcou podlahou je podlaha, ktorá je pružným materiálom oddelená nielen od stropu, ale aj od zvislej steny po obvode miestnosti. Mnoho dodávateľov prezentuje ako plávajúcu aj takú podlahu, ktorá sú pevne spája so stenou, a tá nielenže nemôže „pracovať“, ale veľmi dobre prenáša hluk krokov priamo do zvislých stien k „spodným“ susedom. Takisto plávajúca podlaha nemusí byť vždy iba laminátová, ako uvádzajú niektorí predajcovia, ale z akéhokoľvek materiálu. Stačí, ak je odpružená.

Háklivé spoje

Štandardná hrúbka masívnych drevených parkiet je 14 alebo 15 mm a viac (závisí od výrobcu). Tenšie parkety (hrúbky 10 mm) možno zbrúsiť 2- až 3-krát, hrubšie (20, 22 mm) až 10-krát. Športové palubovky sú hrubé 25 mm a majú špeciálnu konštrukciu. Masívne podlahy sú trojvrstvové, ich stredná vrstva je uložená naprieč vrchnej a spodnej. Nášľapná vrstva je pri 15 mm parketách hrubá asi 4 mm, jej tvrdosť závisí od druhu dreviny a udáva sa v Brinnelových jednotkách (pozri tabuľku). Dá sa zbrúsiť asi 5-krát, bežne sa zbrusuje takmer 1 mm hrubá vrstva.

























Drevina


Tvrdosť v Brinnelových jednotkách


Javor

4,8

Jaseň

4,0

Buk

3,8

Dub

3,7

Čerešňa

3,2

Breza

2,6



Laminát alebo drevo? (2. časť - Drevo)

43497

Pri kladení plávajúcej podlahy treba dodržať dva základné parametre: relatívnu vlhkosť a relatívnu rovinatosť podlahy – ak na ňu vylejeme vodu, nesmie sa zliať na jedno miesto, priehlbinu. Takéto priehlbiny vznikajú pri podlahách lepených na pero a drážku pri poškodení alebo zlomení pera vplyvom sústredeného tlaku. Do takto narušeného spoja sa potom ľahko dostanú voda a prach, štrbina sa zväčšuje a vyplní sa špinavou hmotou vytvorenou z prachu a vody. Aby výrobcovia parkiet predišli tomuto javu, vyvinuli zámkový systém parkiet, ktoré sa do seba „zacvakávajú“ bez použitia lepidla. Pevnosť týchto spojov je dvojnásobná ako pri perodrážkových spojoch, diely sú mimoriadne tesné, prienik vlhkosti je minimálny. Ak sa do spoja predsa len dostane voda, tým, že v ňom nie je vodostále lepidlo, rovnakým spôsobom sa dostane aj von. Ak sú parkety trvalo vystavené vode (napríklad keď odídete na dovolenku a praskne potrubie), môžete ich rozložiť, vysušiť a znovu zložiť – konštrukcia dosky zaručuje jej stabilitu aj po vysušení.

Hľadajte serióznosť


Laminát alebo drevo? (2. časť - Drevo)

43504

Dôležitá je povrchová úprava parkiet, pri štandardných hrúbkach je to 3 až 5 vrstiev laku (2-vrstvové radšej nekupujte). Ešte dôležitejšia je však kvalita strednej dosky (z ktorej vyčnieva pero) a to, ako je vysušená. Ak pero nie je dobre vysušené, zlomí sa. Pri nákupe materiálu však nie sme schopní tieto parametre odhadnúť voľným okom. Dokonca mnohí ukladači parkiet nie sú ochotní pracovať s materiálom, ktorý nepoznajú (ktorý investor nakúpil vo výhodnej akcii niekde v Rakúsku), pretože výsledný efekt bude zlý – parkety do seba nezapadnú, vytvoria sa výškové nerovnosti, po čase sa podlaha „vyduje“ – a investor bude obviňovať zo zle vykonanej práce ich namiesto toho, aby si uvedomil, že on sám kúpil nekvalitný materiál. Preto kupujte radšej parkety u dodávateľa, ktorý dodá spolu s materiálom aj jeho montáž a má na ňu vyškolených pracovníkov. Na osadenie parkiet by mal poskytnúť minimálne 6-mesačnú a na parkety samotné minimálne 5-ročnú záruku.


Laminát alebo drevo? (2. časť - Drevo)

43493

Niektorí dodávatelia poskytujú až 30-ročnú záruku. Zákazník by si mal aj na základe týchto garancií vytvoriť vlastný obraz o predajcovi. Seriózny dodávateľ poskytne potrebné informácie aj o ošetrovaní parkiet, záručný aj mimozáručný servis. Všímajte si, aké vedomosti má o parketách človek, s ktorým komunikujete, či vám vie vyčerpávajúco odpovedať na všetky vaše otázky – aj podľa toho spoznáte úroveň obchodníka. Kúpili by ste parkety od človeka, ktorý ani poriadne nevie, čo predáva?

Podlahové vykurovanie a drevo


Laminát alebo drevo? (2. časť - Drevo)

43494

Špeciálne do priestorov s podlahovým vykurovaním je určená tenká dyhovaná parketa hrubá 7 alebo 8 mm, ktorá nekladie sálajúcemu teplu veľký odpor. Jej vrchnou vrstvou je tenká dyha, strednú nosnú dosku tvorí HDF doska a spodnou vrstvou je borovicová alebo smreková dyha, ktorá je dostatočne mäkká na odpruženie nárazov, čím sa zachová súdržnosť vrchnej dyhy (ak tvrdý predmet narazí napríklad na laminát, do krehkého melamínu vyryje jamku). Tieto parkety majú, samozrejme, nižšiu životnosť ako masívne parkety, pretože ich nášľapnou vrstvou je dyha hrubá len 0,6 mm, ktorá sa dá iba raz zbrúsiť. Zbrusuje sa však iba lak a nie dyha. Preto pri výbere tenkých parkiet dajte pozor na ich povrchovú úpravu – kvalitné značky majú aj päť vrstiev lakov. Pomerne nové na trhu sú UV laky, ktoré sa už vo výrobni vytvrdzujú lambda žiarením a po aplikácii dosahujú „sklovitú“ tvrdosť. Parkety ošetrené takýmto lakom sa nepoškodzujú, poškodzuje sa iba vrchná vrstva laku. Niektorí dodávatelia poskytujú na kvalitné parkety tohto typu aj 12-ročnú záruku.

Určujúcim ukazovateľom toho, že nám naše parkety dlho vydržia, je obdobie, počas ktorého je predajca ochotný zaručiť ich bezproblémovosť a v prípade, že sa v záručnej lehote predsa len nejaké problémy vyskytnú, bezplatne ich odstrániť. Od toho sa však odvíja ďalší dôležitý ukazovateľ kvality – cena. Za každú náročnú konštrukčnú úpravu, ktorá zlepší kvalitu výrobku, treba zaplatiť.

Kategória: Farby, materiály Podlaha, dlažba
Tagy: drevo podlaha podrevo
Zdieľať článok

Diskusia