02. 12. 2008
Zdieľať

Kuchyňa a drevená podlaha? Myslíte si, že to nejde dohromady. Ale veď to nie je nič nové pod slnkom! V minulosti sa do kuchyne okrem keramickej dlažby často kládla drevená fošňová podlaha. Dnes je to o čosi jednoduchšie, máme polotovary, ktoré sú pripravené popasovať sa aj s náročnou kuchynskou prevádzkou.

Súčasným hitom sú drevené a laminátové parkety v teplých hnedých odtieňoch s červenkastým nádychom a exotické dekóry. Všetko však závisí od charakteru a štýlu kuchyne, do ktorej parketovú podlahu chcete položiť. Celkový dojem podlahy, a tým aj dojem z kuchyne, je ovplyvnený charakterom použitého druhu dreva či jeho imitácie a veľkosťou lamiel. Prirodzená vláknitosť a farebná odchýlka jednotlivých segmentov dodáva podlahe živý, prirodzený a výrazný vzhľad. Materiál s rovnomernejším sfarbením a menej výraznou kresbou pôsobí zasa pokojnejšie a jednotnejšie.

Akože drevo

Laminátové parkety sa tešia veľkej obľube, pretože sú relatívne lacné, ľahko sa kladú, udržiavajú a v neposlednom rade vyzerajú veľmi dobre, niektoré od drevených ani nerozoznáte. V porovnaní s drevom sú však chladnejšie a tvrdšie, chôdza po niektorých je aj hlučnejšia, na druhej strane sú však cenovo dostupnejšie. Laminátové podlahy sa kladú ako plávajúce, na rovný, suchý a pevný podklad.
Laminátová a drevená podlaha v kuchyni

172990


Laminátová a drevená podlaha v kuchyni

172989

V malom byte je vhodnejšie nerozdeľovať plochu podlahy pri kuchynskom kúte, pretože by sa opticky zmenšil. Laminátovú podlahu je možné použiť aj v kuchynskej časti. Záťaž z kuchynskej prevádzky v byte určite zvládne. (Haro) Laminátová podlaha, ktorá imituje drevo s menej výraznou kresbou a farebnou odlišnosťou segmentov, pôsobí pokojnejším dojmom. (Novilon)

Všetci renomovaní predajcovia už dnes ponúkajú parkety na tzv. „suchý zámok“, ktoré sa pri montáži nemusia lepiť, ale sa do seba len tak „zacvaknú“, čo zjednodušuje a urýchľuje ich samotné kladenie. Podlahu z takýchto parkiet je možné užívať okamžite po montáži (nasťahovať nábytok…), čo sa pri lepených spojoch dá až po 24 hodinách.
Laminátová a drevená podlaha v kuchyni

172991

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste


Laminátová a drevená podlaha v kuchyni

172988

Laminátové podlahy sú už skoro dokonalé napodobeniny drevenej, no drevo je drevo. Ak predsa túžite po skutočne drevenej podlahe v kuchyni alebo v celom dome, pretože radi chodíte doma bosí, dnes to nie je problém. Nové technológie a povrchové úpravy minimalizujú pohyby dreva súvisiace so zmenou vlhkosti v kuchyni a sú aj odolnejšie proti mechanickému poškodeniu. (Novaland) Svojim vzhľadom sa laminátové parkety v súčasnosti už vyrovnali dreveným. Ani na dotyk ich nerozoznáte. V kuchyni, v ktorej sa viac varí, sú z hľadiska údržby možno výhodnejšie,. (Novilon)

Čiernym bodom pri rozhodovaní pre laminátovú podlahu bola práve hlučnosť pri chôdzi. Kvalitnejšie druhy laminátových parkiet však tento problém odstránili protihlukovou vrstvou, ktorá je súčasťou podkladu. Ide o vrstvu, ktorá sa po stlačení vždy vráti do pôvodného stavu, čim sa zaisťuje optimálny kontakt s laminátovou podlahou a zabráni vzniku nepríjemného klepavého zvuku pri chôdzi, najmä vo vysokých podpätkoch.


Drevo na podlahe

Drevená podlaha vdychuje interiéru kuchyne neopakovateľné čaro a prirodzené teplo. V akejkoľvek podobe má reprezentatívnejší vzhľad, oveľa dlhšiu životnosť a poskytuje možnosť renovácie. Ak trochu stratí na svojej atraktivite, môžeme ju prebrúsiť a opäť vyzerá ako nová. V tom sa líši od laminátovej podlahy. Pre človeka je drevo príjemné svojou nášľapnou elasticitou a v porovnaní s umelými hmotami sa minimálne nabíja statickou elektrinou, takže nepriťahuje prach. Okrem toho sú drevené parkety dobrým zvukovým a tepelných izolantom.
Laminátová a drevená podlaha v kuchyni

172985


Laminátová a drevená podlaha v kuchyni

172982

Drevená podlaha sa hodí ku všetkým štýlom kuchyne. Záleží na druhu dreviny a celkovom ladení interiéru. Ak je kuchynská linka z odlišného materiálu ako podlaha, interiér pôsobí zaujímavejšie a ľahšie, ako podlaha v podobnom odtieni a dekóre ako skrinky. (Kährs)  Drevená podlaha opticky ohreje interiér chladnej industriálnej kuchyne. (Quick step)

Drevo je prírodný materiál, ktorý ovplyvňujú klimatické a vlhkostné zmeny. Drevená podlaha má tendenciu sa pohybovať. Moderné drevené parkety sú vyrobené väčšinou z troch vrstiev, ktoré minimalizujú objemovú nestálosť dreva. Výrobcovia kvalitných drevených parkiet sa snažia nachádzať optimálnu rovnováhu medzi vrstvami v každej doske, aby reakciu na vlhkostné a klimatické zmeny čo najviac minimalizovali.

Nechajte si poradiť od Ing. arch. Kristíny Kudjákovej a Moniky Korienkovej, obchodnej riaditeľky spoločnosti Novaland
Musíme vziať do úvahy, kde parkety umiestňujeme. Na exponovanejšie miesta sa odporúčajú tvrdé dreviny, ako sú dub, akácia alebo jaseň. Vďaka dnešným moderným technológiám je povrch parkiet dostatočne odolný proti nepriaznivým vplyvom. Niektoré parkety majú šesťzložkový UV lak a dve náterové vrstvy. Parkety s hrúbkou 18 mm sú vhodné pre všetky podkladové povrchy. Pri údržbe ako aj kladení parkiet je nutné zachovávať niektoré pravidlá.

Odporúča sa zveriť položenie parkiet špecializovaným firmám, ktoré vedia, za akých podmienok a ako položiť parkety. Tým sa vyhnete nesprávnemu narábaniu s drevom a jeho možnému poškodeniu. Drevo je prírodný materiál a aby si udržalo svoje vlastnosti, vyžaduje vhodné podmienky,  preto sa treba vyvarovať prílišných zmien vlhkosti vzduchu, ktoré môžu naň pôsobiť nepriaznivo. Hlavne počas vykurovacej sezóny sa odporúča využívanie zvlhčovačov vzduchu, ktoré sú prospešné pre vás, ako aj pre vašu podlahu. Takisto je vhodné, aby ste si u kupujúceho overili dĺžku záruky na parkety a ich spracovanie.

Svoje parkety nikdy nezanedbávajte. Drevo je živý materiál, ktorý potrebuje opateru. Preto ich umývajte mopom, kefou, vysávačom – snažte sa čistiť ich vždy výlučne suchým spôsobom. Ak objavíte na parketách odtlačky po opätkoch, zaschnuté škvrny alebo inak znečistené väčšie plochy, snažte sa ich odstrániť prostriedkom určeným na ošetrovanie drevených podláh. Potom ich už stačí iba vytrieť dosucha.

Článok bol uverejnený v časopise Môj dom 10/2008.

Kategória: Kuchyňa, jedáleň Podlaha, dlažba
Tagy: drevená podlaha kuchyňa laminátová podlaha
Zdieľať článok

Diskusia