Premeny v panelovom byte

23. 03. 2006
Zdieľať

Je vám jasné, že o sťahovaní do domu v blízkej budúcnosti ani nemusíte rozmýšľať ? Tak ste sa rozhodli niečo urobiť s vaším bytom, ktorý patrí medzi tzv. panelákové. Ponúkame vám niekoľko tipov, ktoré pri jeho rekonštrukcii môžete využiť.

Prvé „obete“


Premeny v panelovom byte

48980

Najčastejšími „obeťami“ nášho rekonštrukčného snaženia sú kúpeľňa a kuchyňa. Najmä kúpeľňa je asi najväčším tŕňom v oku azda každého človeka z paneláka. Rozmery pôvodnej kúpeľne sú zvyčajne žalostne malé a pôvodné zariadenie nestálo za veľa, ani keď bolo nové, nieto ešte po rokoch používania. Aj v panelákovom byte sa však dá nájsť priestor na väčšiu kúpeľňu a aj malá kúpeľňa sa dá vyriešiť veľkoryso a nápadito. Kúpeľňa je ten správny prípad pre architekta. Vymurovanie navlas rovnakej miestnosti na mieste umakartového jadra totiž neznamená veľký krok k lepšiemu. Architekt pritom dokáže poradiť nielen s estetickou stránkou kúpeľne, ale aj s možnosťami úprav dispozície a technickými podrobnosťami.


Premeny v panelovom byte

48985

Dôležité sú projekty inštalácií a vyriešenie všetkých detailov ešte skôr, než začnete s demoláciou nenávideného umakartu. Odstránenú umakartovú konštrukciu môžete nahradiť rôznymi materiálmi – nemusí to byť len klasická pálená tehla, ktorá často príliš zaťažuje budovu, ale aj oveľa ľahšie presné tvárnice z pórobetónu, sadrokartón (samozrejme, vhodný typ určený do vlhkého prostredia), sklobetónové tvárnice, sklenené tabule a ďalšie materiály. Otázka, či spojiť kúpeľňu a záchod do jednej miestnosti a získať tak aspoň niekoľko cenných centimetrov, alebo ich radšej nechať oddelené a nestratiť cenné súkromie, ostáva opäť na obyvateľoch bytu a ich spôsobe života. Podobne sa nedá univerzálne určiť ani to, či je lepšia vaňa rohová, alebo klasická, alebo sprchovací kút.

Odpovede na tieto otázky môžu byť rôzne, ale dôležité je o nich uvažovať a zvážiť klady aj zápory viacerých riešení. Zaujímavým a oživujúcim prvkom môže byť okno alebo sklobetónová konštrukcia medzi kúpeľňou a inou miestnosťou (napríklad chodbou alebo kuchyňou). Vďaka tomuto prvku sa prirodzené denné svetlo dostane aj tam, kde by sme si ho predtým možno ani nevedeli predstaviť.

Miesto na život


Premeny v panelovom byte

48975

Teraz už môžeme vstúpiť do centra bytu. Apropo, čo vlastne je centrom vášho bytu? Aby ste byt využívali dôkladne a naplno, mali by ste si ujasniť odpoveď aj na túto otázku: Žijete najmä v kuchyni alebo je hlavným miestom vášho bývania naozaj obývacia izba?

Dnes sa dá moderný otvorený obytný priestor, ktorý zahŕňa kuchyňu, obývaciu izbu a prípadne aj jedáleň, s istým priblížením vytvoriť aj v panelovom byte, dôležité je mať jasno v tom, či je takýto priestor presne to, čo potrebujete. Ak naozaj žijete radi celá rodina spolu a máte radi aj čulý spoločenský život, potom nemá zmysel sa vzdať tohto sympatického trendu. Už odstránením dverí a zárubne medzi kuchyňou a obývacou izbou a zjednotením podlahovej krytiny sa získa opticky prepojený priestor, jednotu možno podporiť aj odstránením časti deliacej steny. V otvorenom obytnom priestore hrá dôležitú úlohu aj farebné a materiálové zjednotenie všetkých jeho častí. A ak vybavíte kuchyňu moderným odsávačom pár, tichou umývačkou riadu a ďalšími výkonnými spotrebičmi, vôbec sa nemusíte obávať takzvaného kuchynského neporiadku alebo pachov. Aj keď nie je obývacia izba s kuchyňou priamo spojená, mali by mať k sebe čo najbližšie. Takže z obývačky sa veľmi rýchlo dostaneme do kuchyne, ktorá je druhou v rebríčku najčastejšie rekonštruovaných miestností v byte.


Premeny v panelovom byte

48979

Ak túžite po malej zmene a korpus starej kuchynskej linky je v poriadku, úplne postačí výmena dvierok, pracovnej dosky a doplnkov, a kuchyňa bude ako nová. Ak potrebujete väčšiu kuchynskú linku, možno sa bude dať predĺžiť na úkor niektorých dverí, ktorých býva v kuchyni viac, než je zdravé, a jedny z nich sa väčšinou dajú oželieť. V kuchyni si treba dať pozor na výber materiálov. Všetko zariadenie je tu totiž veľmi namáhané. Ak chcete kuchyňu naozaj používať, mali by všetky materiály dobre odolávať vlhkosti a teplotným zmenám a povrchy by sa mali dať jednoducho čistiť. Umiestnenie jedálenského stola závisí od veľkosti kuchyne a potrieb jednotlivca alebo rodiny. Dilemu, kam so stolom, často pomôže vyriešiť spomínané prepojenie kuchyne a obývacej izby. Ak sa vám páči v kuchyni momentálne populárny barový pult, pokojne si ho do nej dajte, ale počítajte s tým, že by to rozhodne nemalo byť jediné miesto na stolovanie. Jedálenský stôl môže byť napríklad v obývacej izbe alebo v hale.

Drobné triky pre každú (miestnosť)

Problémom väčšiny panelákových bytov sú malé miestnosti. Panel tak ľahko nepopustí a byty nebývajú nafukovacie, no je niekoľko trikov, ako ich zväčšiť aspoň opticky. Ak odľahčíte a prepojíte jednotlivé izby, celý byt sa bude zdať vzdušnejší a priestrannejší. Napríklad ak dáte do celého bytu rovnakú podlahovú krytinu bez prahov vo dverách, byt bude pôsobiť kompaktne – ako jeden veľký celok. Ďalším dobre známym trikom je správne používanie farieb, s ktorými sa dá doslova čarovať. Priestory sa dajú spojiť rovnakými alebo zladenými farbami, použitím kontrastnej farby sa môžu niektoré časti oddeliť alebo zdôrazniť. Napríklad dlhú a úzku izbu môžeme skrátiť použitím tmavej farby na kratších stenách a rozšíriť svetlými tónmi na dlhších stenách. Pomocou farieb a vzorov sa dá pracovať aj s výškou miestností.


Premeny v panelovom byte

48986

Pri zariaďovaní nábytkom určite platí staré známe pravidlo, že menej je niekedy viac. Ak máte byt zaprataný množstvom skríň, skriniek a nepotrebností, určite sa bude zdať menší než susedov, aj keď má rovnakú plochu. Výborným riešením sú vstavané skrine na vhodných miestach, so svetlými alebo zrkadlovými dverami. Vďaka rozumne využitému úložnému priestoru v nich (a rozumnému triedeniu toho, čo naozaj potrebujete) sa dôležité časti bytu môžu zaobísť bez zbytočných kusov nábytku. Miestnosť nám bude pripadať vzdušnejšia a priestrannejšia, ak v nej uvidíte čo najväčšiu časť z tej línie, kde sa podlaha stretáva so stenami. Možností, ako si svoje bývanie aj v panelákovom byte urobiť krajším, pohodlnejším a praktickejším, je veľa, len sa netreba báť. Popustite uzdu svojej fantázii, inšpirujte sa, kde sa len dá, zavolajte si na pomoc odborníkov, ktorí dokážu dať vašim predstavám jasné kontúry a konkrétnu podobu, a výsledok bude určite skvelý. Potom sa iste budete každý deň tešiť na návrat domov, lebo pekné a príjemné prostredie vás bude nabíjať pozitívnou energiou.

Kategória: Stavba a rekonštrukcia
Tagy: byt interiér
Zdieľať článok

Diskusia