
Starajte sa o krásu dreva
Drevo je veľmi obľúbený materiál, ktorý sa často využíva aj v exteriéri rodinného domu. Drevený altánok, plot, exteriérová drevená nosná konštrukcia alebo drevený obklad fasády, či podlaha terasy, to všetko patrí k súčasnému modernému domu. Treba však myslieť na to, že krása a funkčnosť dreva vydržia aj stáročia, ale iba pri dobrej starostlivosti. Drevo totiž pri styku s vodou „pracuje“, ľahko ho napadnú mikroorganizmy a vplyvom dažďa a slnečného žiarenia podlieha degradácii. Preto sa oň starajte a hýčkajte ho, ak chcete aby vám vydržalo. Ako?
Pravidelným ošetrovaním dreva vhodnými nátermi a glazúrami. Aby mal takýto náter dostatočnú životnosť, ochrannú účinnosť a pekný vzhľad, musí sa dodržať správny postup práce. Výber správneho náteru závisí od toho, akým vplyvom je drevo počas roka vystavené. {R1}
Plot alebo drevený štít si bude určite vyžadovať iný typ náteru než vchodové dvere alebo okenné rámy. Najviac zaťažované sú drevené štíty, ktoré nie sú chránené strechou. Rovnako je to aj v prípade plotov a exteriérových obkladov.
Aby mal náter dostatočnú životnosť, ochrannú účinnosť a pekný vzhľad, musí podklad spĺňať nasledujúce požiadavky:
– Drevo pod náter musí byť zdravé, suché, dobre vyzreté, rovnakej kvality, bez sukov a živičných miest.
– Povrch musí byť hladký, rovný, bez vytŕčajúcich alebo vytrhaných drevených vlákien.
– Na povrchu sa nesmú vyskytovať nedohobľované miesta, nedočistené polodrážky, neodstránené živičné miesta, ani inak porušený povrch.
Skôr než začnete..
Skôr než začnete nanášať lak alebo glazúru na povrch dreva, upravte si ho. Aj keď táto fáza práce patrí k menej populárnym, neskôr určite zistíte, že vaše úsilie nebolo márne. Lak dosiahne dlhšiu trvácnosť a vy nebudete musieť o pol roka celú procedúru opakovať. Pred tým, než začnete drevo natierať, dbajte, aby bol jeho povrch hladký, rovný, bez odstávajúcich alebo vytrhaných drevných vlákien. Tak isto by nemal obsahovať živicové otvory. „Živica môže pri náteroch v dreve spôsobovať rôzne chyby. Pôsobením tepla zväčšuje svoj objem, vyteká a dokáže preniknúť cez náter. Z týchto dôvodov ju treba odstrániť buď vyškrabaním, vytavením horúcim telesom, alebo vymytím vhodným riedidlom,“ hovorí Radek Škornička, marketingový manažér spoločnosti Balakryl. Povrch sa spravidla brúsi dva – až trikrát, a to najprv brúsnymi papiermi hrubšieho zrna. Jemnejšími papiermi sa potom plochy dobrusujú.
Výber správneho náteru v exteriéri závisí od toho, akým vplyvom je drevo počas roka vystavené. Plot alebo drevený štít si bude určite vyžadovať iný typ náteru než vchodové dvere alebo okenné rámy.
Lakujeme, natierame
Po úprave povrchu prichádza na rad náter. Súčasná ponuka lakov je pomerne široká. Pri výbere vhodného výrobku dbajte na to, aby obsahoval UV absorbér, ktorý chráni drevo pred účinkami ultrafialového žiarenia, čím zabraňuje jeho žltnutiu. UV absorbér okrem toho chráni povrch pred poveternostnými vplyvmi. Vyberajte si lak, ktorý odpudzuje vodu. Odolnosť proti vode zabraňuje rozmerovým zmenám materiálu. Ak chcete, aby bol povrch dreva príťažlivý, použite lak so schopnosťou zvýrazniť štruktúru dreva a jeho kresbu. Nanášajte ho štetcom, valčekom alebo ho nastriekajte. Skôr, než sa do toho pustíte, overte si, či je povrch dreva suchý. V práci nepokračujte ani potom, čo vám nečakaný dážď navlhčí váš dôsledne prebrúsený plot alebo drevenú lavicu. Určite ho najprv nechajte uschnúť a až potom pokračujte. Dážď je pri úprave dreva nevítaný „pomocník“. Spôsobuje zdvihnutie drevených vlákien, ktoré boli pri predchádzajúcom brúsení pritlačené k povrchu dreva. Tieto vlákna je následne nutné ešte raz obrúsiť.
Včasným a kvalitným náterom môžeme drevo chrániť proti poškodeniu. K dispozícii máme celý rad náterových materiálov. Kedysi sa najviac používali olejové (fermežové) farby, neskôr syntetické (alkydové) nátery a dnes sú najpopulárnejšie vodou riediteľné náterové farby.
Ako na to?
Miesta, ktoré sú najviac vystavené poveternostným vplyvom, treba spravidla natrieť trikrát. Prvý náter, základný, je napúšťací a hneď po nanesení sa vpíja do dreva. Dáva vyniknúť nasledujúcim náterom a zlepšuje ich priľnavosť. Náter sa môže pred nanesením riediť podľa návodu na obale. Po uschnutí ho treba prebrúsiť, aby sa vyhladili nerovnosti. Druhý náter zarovná povrch plochy, čím bude pôsobiť celistvo a uhladene. Neodporúča sa riediť. Neriedi sa ani tretí krycí náter. Jeho úlohou je zvýrazniť kolorit plochy. Teplota pri schnutí druhého a tretieho náteru by sa mala pohybovať medzi 20 a 22 °C. Vyššie teploty spôsobujú rýchle vysychanie. Základný náter by sa mohol nedostatočne vpiť do podkladu a prestal by byť účinný. Počas teplejších dní sa odporúča natierať ráno alebo večer, nie počas obedňajšej páľavy. Pri výbere farieb treba dbať na to, aby všetky vrstvy pochádzali od jedného výrobcu. V inom prípade môžu na ploche vzniknúť rôzne odtiene.
Ing. Martin Žec zo spoločnosti PAM-ak odporúča: Pred náročnými vplyvmi v exteriéri, ale aj v interiéri, je vhodné drevo dôkladne upraviť impregnáciou prostriedkom proti zamodraniu, plesniam a drevokaznému hmyzu. Na trhu je dostatok takýchto prípravkov, vyznačujú sa rozdielnym použitím aktívnych preventívnych látok. Na vysušené a farby zbavené drevo je nutné pred aplikáciou základných náterov na drevo aplikovať jeden až dva nátery impregnačným prostriedkom. Tým sa vytvorí stabilná ochrana pred prejavmi vnútornej skrytej hniloby drevených konštrukcií. |
ZDROJ: časopis môj dom JAGA GROUP, s.r.o.