3 tipy na výnimočnú interiérovú omietku, ktorá vnesie do priestoru trendový vzhľad
Omietnuté steny sú interiérovou klasikou. Dnešné omietky však vôbec nemusia vyzerať klasicky, niektoré majú dokonca prekvapivé vlastnosti. Máme pre vás tri zaujímavé tipy, ako vniesť omietkou do priestoru trendový vzhľad i závan sviežeho vzduchu.
1. Ako betón
Betónové povrchy sú súčasťou interiérových trendov už zopár rokov. No vyliať pekné steny z ozajstného pohľadového betónu nie je vôbec jednoduchá záležitosť, v mnohých prípadoch je to dokonca nedosiahnuteľný cieľ. Vzhľad betónu sa však dá na stenách dosiahnuť veľmi verne a pritom efektívne aj pomocou tzv. kreatívnych omietok. A v ponuke sú aj iné efektné možnosti. „Originalitu a charakter môžete dodať interiéru aj stenami so štruktúrou a vzhľadom kameňa, bridlice či kovu,“ radí Tadeáš Tenkl z Hornbachu. „Veľmi jednoduché je použitie už hotových dizajnových omietok značky StyleCOLOR, ktoré sú dostupné v rôznych vyhotoveniach – so správnym náradím dosiahnete tieto zaujímavé efekty dvomi až tromi pracovnými krokmi,“ dodáva.
Ako vytvoriť efekt betónu
- Stenu zbavte prachu či iných nečistôt a napenetrujte ju.
- Naneste kreatívnu omietku v dostatočnej hrúbke. Použite valček s krátkym vlasom. Pri hladkom podklade stačí jedna vrstva, pri hrubšom (napr. cementovej omietke) sú potrebné dve.
- Povrch ešte vlhkého náteru opracujte do požadovaného vzhľadu pomocou benátskeho hladidla. Ťahy majú byť rovnomerné, stena získa špecifickú štruktúru podľa ich smeru a dĺžky.
- Pomocou rukoväti valčeka možno vytvoriť aj imitáciu otvorov.
Pozor, pri práci postupujte po častiach, pretože omietka nesmie byť pri úprave povrchu zaschnutá.
2. Tehlové variácie
K interiérovým stáliciam patria aj lícové tehly. Podobne ako pohľadový betón, aj skutočné lícové murivo je však skôr výnimkou. To, čo v interiéri vidíte, je väčšinou obklad z tehlových pásikov. Aj tu pritom existuje omietková alternatíva – jej výhodou je menej prácna a rýchlejšia realizácia aj nižšia cena. Napríklad pomocou kreatívnych omietok MAGIC DECOR a špeciálnej šablóny od značky Cemix sa dá dosiahnuť imitácia lícových tehál ako v interiéri, tak aj na fasáde, a to v rôznych kombináciách odtieňov tehál a škár. www.cemix.sk
Ako vytvoriť efekt tehlovej steny
Na stenu naneste valčekom alebo štetcom celoplošne podkladový náter Kontakt COLOR vo vybranom odtieni – vo výsledku bude imitovať škáry s jemnozrnnou štruktúrou. Potrebné sú dve vrstvy. Alternatívou podkladu je hladká kreatívna omietku MAGIC DECOR FINE.
Na zaschnutý podklad precízne nalepte samolepiacu šablónu (nesmie nikde odstávať). Jej umiestnenie si najskôr premyslite a premerajte!
Do šablóny naneste celoplošne pomocou antikorového hladidla kreatívnu omietku MAGIC DECOR LIGHT vo vrstve na výšku zrna. Omietka môže ostať v hrubej podobe, ktorá vznikne pri jej natiahnutí, alebo ju môžete vyhladiť kruhovými pohybmi plastovým hladidlom.
Ak chcete dosiahnuť plastickejší povrch, naneste asi po hodine lokálne druhú vrstvu omietky, ktorou vytvoríte nepravidelné nerovnosti.
Nakoniec povrch jemne zahlaďte ťahmi antikorovým hladidlom tak, aby ste dosiahli želanú plasticitu.
Po krátkom zavädnutí omietky šablónu opatrne odstráňte a máte hotovo.
3. Zdravý vzduch
Určite ste už počuli o iónoch ako prirodzenej súčasti vzduchu. Viete asi aj to, že sa vo veľkom množstve nachádzajú vo sviežom vzduchu v lese či pri mori, a naopak, v mestskom ovzduší ich koncentrácia vplyvom znečistenia klesá. Vzdušné ióny pritom preukázateľne prospievajú ľudskému zdraviu. Podporujú regeneráciu a viažu na seba čiastočky jemného prachu a peľu, vytvárajú z nich väčšie zhluky, ktoré následne padajú k zemi.
Vzduch, ktorý dýchame, je tak čistejší a my sme menej ohrození alergiami či chorobami dýchacích ciest. Jednoducho povedané, na množstve iónov záleží. Viac vzdušných iónov môžete pritom mať aj doma, ak natriete steny interiérovou farbou Baumit IonitColor, ktorá ich počet aktívne zvyšuje.
Najlepšie funguje vtedy, keď je vlhkosť vzduchu v miestnosti v optimálnom rozpätí 40 – 60 %. A o aktívnu reguláciu vlhkosti sa dokážu postarať stierky Baumit IonitFino alebo Baumit IonitFinish, ktoré sú aj perfektným podkladom pod interiérovú farbu.
Ako vytvoriť aktívnu povrchovú úpravu
Pri sadrokartónových doskách a betóne nie je potrebná príprava podkladu. Na nerovnomerne alebo veľmi nasiakavé povrchy a na podklady so zníženou pevnosťou sa odporúča naniesť základný náter Baumit EasyPrimer alebo Baumit MultiPrimer.
Pri betóne alebo sadrokartónových doskách najskôr vyplňte škáry vybranou stierkou Ionit (Finish alebo Fino). Do výplne stykov sadrokartónových dosiek sa vkladá aj výstužná páska.
Potom celoplošne naneste dve vrstvy stierky. Na optimálnu reguláciu vlhkosti v interiéri by mala byť celková hrúbka stierky Ionit aspoň 1,5 mm.
Finálny náter – farbu IonitColor – môžete aplikovať štetcom alebo valčekom, prípadne strojovo. Odporúčajú sa dve vrstvy.
Pripravila: Erika Kuhnová
Foto: Isifa/Shutterstock, Cemix, Baumit,
Zdroj: Časopis Môj dom