5 najčastejších chýb pri murovaní. Ako sa im vyhnúť?

22. 04. 2023
Zdieľať

Napriek odborným usmerneniam (napríklad zo strany výrobcov murovacích materiálov) dochádza hlavne pri svojpomocnom murovaní k viacerým chybám. Niektoré sú „iba“ estetické, iné môžu mať vážnejšie dôsledky, ako je zhoršená statika či nedostatočné tepelnoizolačné vlastnosti muriva. Na aké chyby si treba dať pozor? Toto sú tie najčastejšie.

1. Zle založený prvý rad tehál

Táto chyba môže byť pri stavbe domu zásadná. Nesprávne založený prvý rad býva totiž príčinou výškových odskokov tehál v nasledujúcich radoch. Tento rozdiel sa môže v ďalších radoch zväčšovať, takže odskok bude viditeľnejší. A v konečnom dôsledku sa môžu objaviť aj statické problémy či tepelné mosty. Oprava pritom znamená rozobratie muriva a opätovné vymurovanie, čo stavbu výrazne predražuje.

HELUZ, založenie prvého radu tehál

Prvý rad tehál je základom správneho murovania – musí byť dokonale vodorovný a bez výškových rozdielov! Zdroj: Heluz

Pri brúsených tehlách sa na presné výškové založenie a rovinnosť kladie ešte väčší dôraz než pri nebrúsených. Ako spojivo sa tu totiž obvykle používajú tenkovrstvové lepidlá, ktoré nedokážu nerovnosti kompenzovať tak ako hrubovrstvové malty. Medzi devízy tenkovrstvových mált však patria presnosť murovania a výrazná úspora materiálu.

Odborná pomoc pri murovaní

Pri založení prvého radu muriva môžete využiť pomoc výrobcu. Spočíva napríklad  v tom,  že technik niektorých výrobcov tehál vám poskytne asistenciu pri zrovnávaní maltového lôžka pod prvý rad muriva z brúsených tehál tak, aby mohol byť prvý rad položený presne vodorovne aj zvislo. Ďalšou užitočnou službou dostupnou na trhu je napríklad výpočet spotreby materiálu.

2. Nepripravený podklad a tehly

Skôr než začnete s ukladaním prvých tehlových blokov, vyznačte si všetky stavebné otvory (napr. dvere). Rovnako je potrebné výškovo premerať podkladovú konštrukciu (betónovú dosku) a určiť najvyšší a najnižší bod, od ktorých sa odvíja výška maltového lôžka zakladacej malty. Prvý rad sa vždy ukladá do čerstvého, zavädnutého a vyrovnaného maltového lôžka.

HELUZ príprava na prvý rad

Skôr než začnete s ukladaním prvých tehlových blokov, vyznačte si všetky stavebné otvory. Zdroj: Heluz

Veľkou chybou je, ak tehly pred uložením nezbavíte prachu a nenavlhčíte vodou. Čistý povrch a vlhkosť sa totiž postarajú o potrebnú priľnavosť spojiva a tehly.

HELUZ, meranie pred murovaním

Treba určiť najvyšší a najnižší bod podkladovej konštrukcie, od ktorých sa odvíja výška maltového lôžka zakladacej malty. Zdroj: Heluz

3. Nevhodná konzistencia malty

Ak pracujete s tenkovrstvovými lepidlami, konzistencia malty je veľmi dôležitá. „Vrecovaná malta sa musí rozmiešať s vodou v správnom pomere podľa návodu, aby nastala želaná chemická reakcia – tvrdnutie. Keď je vody viac, malta je redšia. Tehlové bloky sa tak môžu v zakladacom maltovom lôžku ‚topiť‘, v dôsledku čoho hrozí vznik nerovností, prípadne vôbec nedôjde k spevneniu muriva. Stavebníci musia potom murivo rozobrať a zhotoviť nanovo. Takáto chyba teda zbytočne spomaľuje stavbu a zvyšuje náklady, keďže treba dokúpiť novú maltu,“ upozorňuje Oliver Kapci, technický poradca spoločnosti HELUZ. Väčšiu istotu pri murovaní dáva aj menej skúseným majstrom už hotová malta vo vedierku, ktorú netreba rozrábať s vodou.

HELUZ konzistencia malty

Konzistencia malty je tiež zásadná. Ak si netrúfate rozrábať maltu takto, využite už hotovú, predávanú vo vedierkach (HELUZ SIDI). Zdroj: Heluz

4. Nesprávne nanášanie malty

Na rozdiel od ďalších radov tehál je pri prvom rade hrúbka zakladacieho maltového lôžka minimálne 10 mm a maximálne 40 mm. Táto vrstva sa nanáša v jednom pracovnom kroku. Ak má základová doska väčšie nerovnosti, musí sa najskôr nechať zatvrdnúť vyrovnávacie maltové lôžko, následne sa nanesie nová vrstva zakladacej malty v požadovanej hrúbke.

Prečítajte si tiež
Chcete pri stavbe domu ušetriť? Vymurujte ho svojpomocne. Odborník radí, na čo si dať pozor

V nasledujúcich radoch tehál sa používa tenkovrstvové spojivo, ktoré musí vždy pokryť celú plochu tehly. Vyvarujte sa pritom nesprávnych pomôcok na murovanie, napríklad obyčajného maliarskeho valčeka. Použitím určeného nástroja sa totiž dosiahne správna vrstva čerstvej malty a následne aj ložnej škáry. Tehly je takisto nutné ukladať do časového limitu, aby malta nezatvrdla.

HELUZ prvý rad tehál

Maltové lôžko musí byť mimo vyznačených stavebných otvorov. Zdroj: Heluz

HELUZ vyrovnávanie maltového lôžka

Malta sa nanáša medzi vodiace lišty pomocou vyrovnávacej súpravy a následne sa stiahne do roviny hliníkovou latou. Zdroj: Heluz

Zakladacie lôžko na prvý rad tehál sa vytvára mimo stavebných otvorov. Malta sa nanáša medzi vodiace lišty pomocou vyrovnávacej súpravy a následne sa stiahne do roviny hliníkovou latou. Prebytočná malta po bokoch sa odstráni podľa laty murárskou lyžicou. Medzery po zakladacej súprave sa tiež vyplnia maltou.

HELUZ nanášanie malty na tehlu

Je dôležité používať správne nástroje. Tie si môžete aj zapožičať (túto službu poskytuje napríklad firma Heluz).  Zdroj: Heluz

Na nanášanie tenkovrstvovej malty je dôležité používať správne nástroje. Na malty SB a SBC sa používa zubové hladidlo a nanášacie valce, v prípade hotovej malty je vhodný štruktúrovaný systémový valec.

5. Chybná väzba muriva a vyplnenie zvislých škár

Pre vlastnosti muriva je dôležité aj murovanie na tzv. väzbu – aby sa jednotlivé rady tehál správne previazali, treba dodržiavať odporúčané minimálne 10-centimetrové presahy tehál v radoch. Ak sa tieto presahy nedodržia, môže sa nad sebou ocitnúť niekoľko zvislých škár. Táto chyba sa objavuje napríklad pri rezaní tehál.

HELUZ väzba tehál

Dôležité je murovať na väzbu. Zdroj: Heluz

Širšie zvislé škáry sa vždy vypĺňajú tepelnoizolačnou maltou alebo dorezom tehly. Pokiaľ nie je v styčnej škáre medzi dvoma tehlami spoj typu pero-drážka, je nutné zvislú škáru premaltovať.

HELUZ vypĺňanie škár medzi tehlami

Pokiaľ nie je v styčnej škáre medzi dvoma tehlami spoj typu pero-drážka, je nutné zvislú škáru premaltovať. Zdroj: Heluz

„Stáva sa, že zhotovitelia vypĺňajú škáry nesprávnym spojivom, napríklad penou namiesto tepelnoizolačnej malty. Výsledkom môže byť menšia statická odolnosť muriva a tepelné mosty,“  hovorí Oliver Kapci.

Prečítajte si tiež
Starému bytu po rekonštrukcii dominuje priznaná tehlová stena. Pôvodne mal slúžiť na prenájom, ale majiteľ sa doň zamiloval

„Všeobecne platí, že škáry so šírkou do 5 mm sa môžu vypĺňať PU penou alebo tepelnoizolačnou maltou, šírky od 5 mm do 15 mm sa prednostne vypĺňajú tepelnoizolačnou maltou, prípadne minimálne dvoma pásmi PU peny. Škáry, ktoré sú širšie ako 15 mm, treba vypĺňať premaltovaným dorezom tehly,“ spresňuje.

Text: Anna Salvová, Erika Kuhnová, Zuzana Kubalová, odborná spolupráca HELUZ.
Foto: HELUZ, iStock

 

Kategória: Steny a fasády
Tagy: murovacia pena murovacie materiály murovacie systémy zakladanie prvého radu tehál
Zdieľať článok
Stenové spony – pomôcka pri spájaní murovaných stienDom z tehly

Stenové spony – pomôcka pri spájaní murovaných stien

Monopoly v investičnom procese: vodárenské a kanalizačné siete sú špecifickou oblasťouASB.sk

Monopoly v investičnom procese: vodárenské a kanalizačné siete sú špecifickou oblasťou

Ako pestovať rodinné šťastie? Rastlina s milým menom nemá veľké nároky, no toto jej vždy uškodíUrob si sám

Ako pestovať rodinné šťastie? Rastlina s milým menom nemá veľké nároky, no toto jej vždy uškodí

Najčastejšie otázky k žiadostiam o platbu pri dotáciách na obnovu domu (+ VIDEO)ASB.sk

Najčastejšie otázky k žiadostiam o platbu pri dotáciách na obnovu domu (+ VIDEO)

Diskusia