Zdroj: Miro Pochyba

Starému bytu po rekonštrukcii dominuje priznaná tehlová stena. Pôvodne mal slúžiť na prenájom, ale majiteľ sa doň zamiloval

12. 12. 2022
Zdieľať

Najskôr to mal byť byt na prenájom. No možno to spôsobili staré tehlové múry, tichá ulica a dvor, možno susedia alebo drina spojená s rekonštrukciou... Jednoducho, niekedy počas prestavby sa do tohto priestoru jeho nový majiteľ zamiloval. Takže žiadni nájomníci ani turisti. Dnes tu býva on sám.

Mail, ktorý sa začína slovami: „Dobrý deň, pravidelne čítam váš časopis…“ a v prílohe má zopár fotografií, u nás v redakcii vždy vyvolá vzrušenie. A zvedavosť. Na záberoch totiž bývajú interiéry niekoho z vás, našich čitateľov.

Podobne sme sa dostali aj na návštevu do tohto zaujímavého bytu. „Inšpiráciu som hľadal (a nachádzal) aj na vašich stránkach, preto by som vám chcel ‚na revanš‘ ukázať svoj čerstvo zrekonštruovaný byt. Možnože tiež niekoho inšpiruje,“ stálo v Richardovom maile. O nejaký čas sme už stáli my (s naším redakčným fotografom) pri jeho dverách. A tu je príbeh tohto bytu.

Kuchyňa - Rekonštrukcia starého tehlového bytu v Bratislave

Kuchynskú linku z Ikey mal Richard v hlave od začiatku prestavby.  Zdroj: Miro Pochyba

Pôvodne bol na prenájom

Richard kupoval tento byt ako investíciu. „Vlastné bývanie som mal vyriešené, no pred pandémiou boli výhodné podmienky na úvery a prenajímanie prostredníctvom Airbnb bolo v tých časoch tiež zaujímavé. Chcel som to skúsiť. Hľadal som preto v širšom centre Bratislavy starú tehlovú bytovku. Takéto byty majú pre mňa dušu a správnu atmosféru,“ začína svoje rozprávanie.

Pracovný kút - Rekonštrukcia starého tehlového bytu v Bratislave

Kde nájsť v dvojizbovom byte miesto na pracovný kút? Richard pôvodne uvažoval nad nikou v spálni, no nakoniec usúdil, že sa mu viac zíde vstavaná skriňa s úložný priestorom. Zdroj: Miro Pochyba

Nakoniec našiel, čo hľadal – byt s atmosférou starých čias v takmer 100-ročnom tehlovom dome. Kedysi tu boli robotnícke byty, pôvodné drevené podlahy ani kachle tu už však, žiaľ, neostali. Komín bol nefunkčný a zem pokrývalo zničené PVC. Úpravy sa datovali do obdobia pred desiatkami rokov a byt už rozhodne nebol v dobrej kondícii. „Všetko tu bolo staré a vedel som, že ma čaká pomerne rozsiahla rekonštrukcia. Dostať byt do tohto stavu mi nakoniec zabralo dva roky,“ hovorí majiteľ.

S veľkou plochou a zvláštnou dispozíciou

Pôvodne to bol jednoizbový byt, avšak s pomerne veľkou podlahovou plochou a naozaj zvláštnou dispozíciou. „Mal jednu veľkú izbu, malú jedáleň a kuchyňu spojenú s kúpeľňou – oproti kuchynskej linke bola vaňa. Také niečo som ešte nevidel,“ smeje sa Richard.

Aj po dvoch rokoch práce sú tu ešte drobnosti, ktoré treba dokončiť. Aspoň mám stále nejaký cieľ. 🙂
Richard, majiteľ

No keďže byt má 50 m2, hneď mu napadlo, že sa z neho dá pri rekonštrukcii urobiť dvojizbový. S pomocou kamarátov sa teda pustil do radikálnej prestavby, ktorej súčasťou bola aj zmena dispozície.

Radikálna prestavba

Statik našťastie skonštatoval, že drevený trámový strop je v poriadku a dostatočne únosný, navyše, žiadna z vnútorných priečok nebola nosná.

„Nosné sú tu len obvodové steny, takže som mohol zbúrať všetko, čo som potreboval. Aj sme sa tu s kamarátmi so zbíjačkou a s kladivom celkom vybláznili :-). Museli sme odstrániť aj betónový poter, ktorý mal v každej miestnosti inú výšku, až na pôvodný doskový záklop, aby sa celý priestor dostal do roviny,“ spomína Richard.

Spálňa - Rekonštrukcia starého tehlového bytu v Bratislave

Namiesto klasických dverí do spálne zvolil Richard napokon posuvné, priestorovo úspornejšie. Zdroj: Miro Pochyba

Pridáva aj praktický tip. „Zo stien a podláh bolo asi 7 kubíkov sutiny. Aby sme s toľkým stavebným odpadom nemuseli chodiť po schodoch, nainštalovali sme sklz z okna priamo do kontajnera na dvore.“

Na mieste zostalo iba WC

Po veľkom búraní a stavaní nových priečok ostalo na pôvodnom mieste len WC, pri ktorom ešte vymyslel Richardov kamarát šikovnú vstavanú skrinku. Keďže je toaleta aj s malým umývadlom hneď pri vstupných dverách, mohla byť nová kúpeľňa prístupná zo spálne.

Prečítajte si tiež
9 rád z praxe, ktoré by ste si mali prečítať pred rekonštrukciou bytu

Zámerom bol otvorený priestor

Najdôležitejším Richardovým zámerom však bol otvorený a vzdušný priestor – k jedinej, no dostatočne veľkej pôvodnej izbe preto pričlenil aj niekdajšiu predsieň a časť kuchyne a vytvoril otvorenú dennú zónu s obývačkou, jedálňou a kuchyňou. Tam, kde bola predtým jedáleň s typickou „socialistickou“ rohovou lavicou, je dnes spálňa a zo susednej „kuchyňo-kúpeľne“ je už len kúpeľňa. Parádna. S oknom. A vďaka sklobetónovej stene sa z nej dostáva denné svetlo aj do susediacej kuchyne.

Kúpeľňa - Rekonštrukcia starého tehlového bytu v Bratislave

Kedysi tu boli robotnícke byty s nižším štandardom, bez kúpeľní. Dnes je na rovnakom mieste priestranná a moderná kúpeľňa. Zdroj: Miro Pochyba

Láska na druhý pohľad

Niekde medzi tým všetkým búraním a stavaním sa stala zvláštna vec. „Tak som sa do tohto bytu zaľúbil, že som sa sem rozhodol presťahovať,“ priznáva Richard. „Neviem, čo ma dostalo. Asi všetko. Lokalita, orientácia na dve svetové strany, príjemná klíma v byte, milí susedia… Jednoducho sa mi tu zapáčilo,“ konštatuje.

Mám rád, keď idem po schodoch a s každým sa pozdravím, opýtam sa, ako sa má… Nemám so všetkými blízky vzťah, ale všetci sa tu poznáme. Nie je to anonymné bývanie a to sa mi páči.
Richard, majiteľ

A tak sa z bytu na prenájom s minimálnym budgetom na interiér stalo bývanie preňho samého. „Začal som robiť veci trochu inak. Tak, aby sa mi tu dobre bývalo. Takže aj rozpočet bol nakoniec oproti pôvodnému viac než dvojnásobný. Aj napriek tomu, že som tu veľa vecí spravil sám, prípadne mi pomáhali kamaráti,“ prezrádza domáci pán.

Tehlovú stenu vyslobodili

„Nebolo tu veľa pôvodných prvkov, preto som chcel zachovať, čo sa dalo.“ Najmä pravá tehlová stena nemohla podľa Richarda v tehlovom dome chýbať. „Tri centimentre hrubú cementovú omietku sme odstraňovali s bratom, najskôr zbíjačkou, potom drôtenými kefami. Boli sme bieli ako snehuliaci,“ spomína so smiechom.

Jedálenský kút - Rekonštrukcia starého tehlového bytu v Bratislave

Tehlová stena je pôvodná a autentická, žiaden uhladený obklad.  Zdroj: Miro Pochyba

Po očistení od prachu bolo potrebné doplniť chýbajúcu škárovačku a nakoniec všetko scelil a zafixoval transparentný náter na tehly. „Len ‚vyslobodzovanie‘ tejto jednej steny trvalo dva dni, ale o to väčšiu radosť z nej mám,“ dopĺňa hrdý majiteľ.

Odolné liatinové radiátory

K vlastnoručne zrenovovanému vybaveniu patria aj liatinové radiátory. „Podľa kúrenára sú lepšie než tie dnešné. Dobre akumulujú teplo a ešte ma prežijú,“ hovorí Richard, ktorý musel niektoré plány aj prehodnotiť. „Rozmyslel som si napríklad odkrývanie stropov. Bolo by to veľmi prácne aj nevýhodné z hľadiska izolácie. Navyše by to už bolo pre mňa priveľa. Výrazným pôvodným prvkom tohto bytu je tehlová stena a hotovo. Nič netreba preháňať,“ uzatvára s úsmevom.

Prečítajte si tiež
Rekonštrukcia starého bytu odpovedá na otázku, aký efekt dosiahnete v interiéri zjednotením podláh a materiálov

Pozrite si aj krátke video z našej návštevy:

Profil

Nehnuteľnosť
Dvojizbový byt s rozlohou 50 m2 v tehlovej bytovke z roku 1927 v širšom centre Bratislavy.

Kto tu býva
Richard väčšinu pracovného života pôsobil v bankovníctve a popritom sa posledné 3 roky zaoberal aj rekonštrukciami bytov. Dnes je realitným maklérom. Byt zrekonštruoval čiastočne svojpomocne, na niečo si najal profesionálov. S novou dispozíciou mu pomohol dobrý kamarát, interiér a väčšinu dizajnových prvkov si navrhol sám, niektoré aj vlastnoručne zrealizoval.

Text: Erika Kuhnová
Foto: Miro Pochyba
Zdroj: časopis Môj dom

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: dvojizbové byty mestské byty rekonštrukcia bytu tehlová stena zmena dispozície
Zdieľať článok

Diskusia