Zdroj: Xella Slovensko

Rozhodli ste sa stavať murovaný dom? Prezrite si aktuálne murovacie materiály, ich výhody a nevýhody

19. 04. 2022
Zdieľať

Plánujete stavať dom a rozhodli ste sa pre murovaný? Potom by ste si mali odpovedať ešte na niekoľko otázok: aký typ tvaroviek použijete a či budú obvodové múry zateplené alebo jednovrstvové... Každé riešenie má totiž svoje pre aj proti.

Tehla, pórobetón alebo niečo iné?

Murované domy majú viacero výhod. Je to napríklad tradičný postup výstavby, na ktorom obvykle nie je problém podieľať sa aspoň čiastočne svojpomocou, a tým ušetriť. V ponuke je však viacero typov, ktoré sa líšia ako vlastnosťami, tak aj spôsobom výstavby – okrem dobre známych pálených tehál (resp. keramických tvaroviek) a pórobetónu sú to napríklad aj o niečo menej známe vápennopieskové tvárnice alebo systémy strateného debnenia.

Moderné pálené tehly, resp. keramické tvarovky majú na rozdiel od tradičných malých plných tehál také rozmery, aby sa jedným radom vytvoril obvodový múr sppĺňajúci požiadavky ako na statiku, tak aj na izolačné parametre. To jednak urýchľuje výstavbu, jednak sa tým zmenší množstvo škár, resp. malty, ktorá bola v minulosti najslabším miestom muriva z pohľadu tepelnej izolácie.

Prečítajte si tiež
Tepelné čerpadlá sú budúcnosťou vykurovania v rodinných domoch. Čo vám dokážu ponúknuť?

Podiel malty sa v súčasnom murive výrazne znížil aj vďaka brúseným tehlám, ktoré majú presné rozmery a umožňujú murovanie na tenkú ložnú škáru. Izolačnú schopnosť samotných tvaroviek zlepšujú výrobcovia najmä väčším podielom vzduchu, ktorý je výborný izolant. A to jednak v črepe, ktorý obsahuje drobné vzduchové dutinky a jednak v tzv. voštinovej štruktúre blokov, teda v systéme zvislých rebier a dutín. Ešte lepšie parametre sa dosahujú pri tehlách, ktorých dutiny sú vyplnené tepelnou izoláciou (polystyrénom alebo minerálnou vlnou).

Pórobetón, resp. plynosilikát je materiál s veľkým podielom vzduchu. Presnejšie vzduchu uzavretého v póroch či minikapsách, ktoré sú vytvorené v hmote zloženej najmä z kremičitého piesku, vápna a cementu. Vďaka veľkému podielu vzduchových dutiniek je pórobetón veľmi ľahký, takže sa s ním dobre manipuluje, jednoducho sa reže či inak opracúva a má výborné izolačné vlastnosti. Navyše je homogénny, jeho vlastnosti sú teda vo všetkých smeroch rovnaké. Pórobetónové tvárnice sú preto ideálne na svojpomocnú výstavbu – sú ako „skladačka pre veľ kých chlapcov“, fyzicky i technicky zvládnuteľná aj pre informovaného laika. Pri materiáli, ktorý je prirodzene dobrým izolantom, je druhou stranou mince o niečo nižšia, no stále dostatočná akumulačná schopnosť. Výrobcom sa pritom darí vybalansovať protichodné vlastnosti tak, aby pórobetónové tvarovky poskytovali vysokú pevnosť a únosnosť, maximálne odľahčenie a dobrú tepelnoizolačnú schopnosť aj bez pridanej izolácie.

Vápennopieskové tehly sú vyrobené z podobných surovín ako pórobetón, v tomto prípade je však výsledok opačný – ide o materiál s veľmi vysokou hustotou. Práve z toho vyplývajú aj jeho typické vlastnosti. Vápennopieskové bloky sú mimoriadne pevné, vďaka čomu sa potrebné statické parametre dosiahnu už pri malej hrúbke muriva, vysoká tepelnoakumulačná schopnosť zas zabezpečuje stabilnú vnútornú klímu. Aby sa však dosiahol aj dostatočný tepelný odpor stien, je nutné ich zatepliť. S vysokou hustotou materiálu je spojená aj vyššia tvrdosť a hmotnosť tvárnic (i keď tú čiastočne kompenzujú ich menšie rozmery).

Porotherm systémy

Zdroj: Wienerberger

Systémové riešenia, teda doplnkové formáty tvárnic na typické detaily, ako je roh, parapet či ostenie, je výhodné použiť najmä pri jednovrstvovom tehlovom murive – vďaka nim budú detaily vyriešené jednoducho, rýchlo a správne, bez rizika vzniku tepelných mostov. V ponuke výrobcov nájdete aj celú škálu špeciálnych dielcov – od prekladov s roletovým boxom cez schodiskové stupne až po panely na tzv. ťažkú strechu. 

Systémy strateného debnenia predstavujú úplne odlišný spôsob murovania. Ich základom sú duté tvarovky, ktoré môžu byť vyrobené napríklad z polystyrénu, ale aj z ľahkého keramického betónu či ekologického štiepkocementu a sčasti vyplnené polystyrénom. Zároveň s ich ukladaním sa do nich vkladá oceľová výstuž a dutiny sa priebežne zalievajú betónom, ktorý vytvorí nosnú a zároveň akumulačnú vrstvu stien. Takéto murovanie je technologicky pomerne náročné a mali by ste ho zveriť stavebnej firme.

Cena murovacieho materiálu tvorí približne
10 % z ceny rodinného domu. Materiál použitý na hrubú stavbu však významne ovplyvní vaše budúce bývanie – tepelnú pohodu aj náklady na prevádzku. Nie je teda dobrý nápad šetriť pri ňom na kvalite.

Zvážte ucelený systém

I keď sa rôzne murovacie materiály líšia zložením, vzhľadom i vlastnosťami, existujú pri nich aj isté spoločné trendy, napríklad presné rozmery. Vďaka nim sa dosiahne rovný povrch stien, na ktorého úpravu stačí tenká vrstva omietky. A to znamená úsporu času aj materiálu. Ďalším plusom presných tvárnic, ktoré majú navyše zvislé plochy tvarované do pero-drážkového spoja, je rýchlejšie murovanie s minimom malty – zvislé spoje sa zaobídu úplne bez nej, na vodorovné stačí tenučká vrstva (s hrúbkou okolo 1 mm). Používa sa na to buď špeciálna malta, alebo murovacia pena (jej výhodou je jednoduchosť a možnosť murovať aj pri mínusových teplotách).

Prečítajte si tiež
Pohrajte sa s tapetami! Už dávno nepatria iba na steny

Zmenšením množstva malty sa jednak eliminujú tepelné mosty v mieste škár, jednak sa zníži zabudovaná vlhkosť v stavbe. Ďalším praktickým trendom je ponuka špeciálnych tvaroviek na riešenie typických detailov – nielen rohov, ale napríklad aj parapetu, ostenia či prekladu s roletovým boxom. Ich výhodou je jednoduché, rýchle a správne vyriešenie detailov bez rizika vzniku tepelných mostov, čo je dôležité najmä pri tehlovom murive. Výstavbu dokážu zjednodušiť a zrýchliť aj schodiskové či strešné prvky na tzv. ťažké strechy. Špeciálne tvarovky však môžu splniť aj špeciálne požiadavky – hoci na zvukovú izoláciu. Presné rozmery a murovanie na tenkú ložnú škáru sú šikovným riešením, ktoré ponúkajú všetci výrobcovia, ponuka špeciálnych tvaroviek však býva rôzna. Práve tento rozdiel by ste teda mali pri výbere zvážiť.

Dôležité parametre

To, čo musia splniť všetky stavby, nielen tie murované, je dané normami. Dnes sa asi najviac hovorí o tepelnoizolačných parametroch obvodových konštrukcií, ktoré stanovuje STN 73 05 40-2 + Z1 + Z2: 2019, teda tzv. teplotechnická norma. Podľa nej sa v súčasnosti pri obvodových stenách požaduje hodnota súčiniteľa prechodu tepla U = 0,22 (W/m2K), odporúčaná je U = 0,15 (W/m2K). Nižšie „účko“ pritom znamená lepšiu izoláciu, a teda nižšie tepelné straty a menej energie potrebnej na kúrenie. Okrem toho by mal byť každý múr aj dostatočne pevný. Tieto požiadavky sú však vo svojej podstate protichodné – kým vysoká pevnosť a únosnosť je prirodzená vlastnosť materiálov s vysokou hustotou, dobrá tepelnoizolačná schopnosť je, naopak, typická pre materiály s nízkou hustotou. A práve z toho plynú dve odlišné cesty, ktoré ponúkajú výrobcovia na ich splnenie. Na jednej strane sú to sofistikované tvarovky, ktoré vďaka špeciálnej technológii výroby alebo zloženiu dokážu v jednej vrstve muriva splniť vysoké nároky na únosnosť aj tepelnú izoláciu, na druhej „štandardné“ murovacie tvarovky, ktoré na dosiahnutie lepších tepelnoizolačných parametrov potrebujú vonkajšie zateplenie.

Murovacia pena

Zdroj: Wienerberger

Murovacia pena, ktorá sa nanáša z tuby pomocou aplikačnej pištole, sa môže pri tehlách použiť namiesto tenkovrstvovej malty. Jej prednosťou je jednoduchosť – nemusíte ju namiešať a pri nanášaní si vystačíte s aplikačnou pištoľou, navyše s ňou možno murovať až do teploty -5 °C.

Zateplené alebo nezateplené?

Hoci by sa na prvý pohľad mohlo zdať, že rozdiel medzi týmito dvoma prístupmi je najmä cenový, nie je to tak. Samozrejme, tvarovky so špičkovými parametrami sú drahšie. Vyžadujú si totiž sofistikované výrobné postupy, či už je to vyšší podiel uzavretých vzduchových bublín v pórobetóne pri zachovaní dostatočnej únosnosti, alebo tepelnoizolačný materiál, ktorý vypĺňa priestor medzi rebrami v pálených tehlách. Vďaka nim však ušetríte nielen za materiál na dodatočné zateplenie. Výhodou tohto riešenia je aj nižšia prácnosť, keďže vymurovaním steny (obvykle s hrúbkou 44 až 50 cm), splníte všetko potrebné. A to znamená ďalšiu úsporu peňazí. Či už si zvolíte tvarovky so špičkovými parametrami na jednovrstvové murivo, alebo použijete jednoduchšie (a lacnejšie) tvarovky na tenšie múry, ktoré treba dodatočne zatepliť, nakoniec sa obvykle dostanete na veľmi podobnú cenu hrubej stavby. Podstatné rozdiely sú v niečom inom. Výhodou systému „všetko v jednej tvarovke“ je najmä jednoduchosť. Všetko sa vyrieši v jednom kroku – vymurujete a hotovo. A menej prácna stavba je podstatne rýchlejšia. Najmä pri jednovrstvovom tehlovom murive však môže byť v prípade niektorých detailov náročné odstrániť nežiaduce tepelné mosty, preto je tento prístup vhodný najmä pri domoch s jednoduchým tvarom a bez komplikovaných detailov.

Prečítajte si tiež
Kedy sa oplatí refinancovanie hypotéky a aké obdobie fixácie je vhodné?

Naopak, zateplené murivo je všeobecne vhodnejšie na komplikovanejšie stavby. Keď sa totiž aj zložité detaily prekryjú zateplením, tepelné mosty sa spoľahlivo odstránia. Ďalšou výhodou je, že hrúbkou zateplenia sa dajú pomerne presne regulovať izolačné parametre obvodového muriva podľa konkrétnych požiadaviek. Projektant tak môže dobre pracovať s návrhom domu z hľadiska jeho tepelných strát. Tento princíp je vyložene typický pre vápennopieskové tehly, pričom v tzv. sendvičovom murive plnia odlišné úlohy materiály, ktoré majú v danej oblasti prirodzene najlepšie vlastnosti – ťažký a hustý vápennopiesok zabezpečuje statiku a akumuláciu, tepelná izolácia sa zas postará o patričné izolačné parametre. Výhodou je, že želané vlastnosti sa takto dajú dosiahnuť pri minimálnej hrúbke stien.

Pri výbere stavebného materiálu sú dôležité jeho parametre, ktoré sa neskôr prejavia na komforte bývania a prevádzkových nákladoch. Zvážiť treba aj rýchlosť realizácie, komplexnosť ponuky a služby výrobcu.

Špičkové alebo optimálne?

Mali by mať obvodové múry domu čo najlepšie tepelnoizolačné parametre alebo akurát také, aby splnili požiadavky normy? Ani na túto otázku sa nemožno pozerať prvoplánovo. Samozrejme, murivo s horšími parametrami bude lacnejšie, no vyššie tepelné straty zároveň znamenajú vyššie náklady na vykurovanie, a to dlhodobo. To, čo ste na začiatku ušetrili, teda skôr či neskôr miniete na drahšej prevádzke.

Sendwix M s minerálnou vlnou

Sendwix M s minerálnou vlnou. Zdroj: KM BETA

Vápennopieskové tvárnice sa pri obvodových stenách používajú v tzv. sendvičových konštrukciách. Úlohou tvaroviek je preniesť zaťaženie a akumulovať teplo, vrstva tepelnej izolácie (polystyrénu alebo minerálnej vlny) na vonkajšej strane zas zabezpečí potrebný tepelný odpor. Plusom tohto riešenia je možnosť presne dimenzovať jednotlivé konštrukcie podľa individuálnych potrieb a komfortne vyriešiť všetky tepelné mosty. Treba však počítať s vyššou prácnosťou. Tepelnoizolačné parametre obvodového muriva sú v tomto prípade ovplyvnené výberom izolantu.

Ďalším dôležitým faktom je, že izolačná schopnosť jednotlivých obvodových konštrukcií (teda ich tepelný odpor, resp. súčiniteľ prechodu tepla) nie je jedinou požiadavkou, ktorú musí stavba splniť. Hodnotia sa aj viaceré energetické kritériá, teda to, koľko a akej energie sa spotrebuje na vykurovanie a prevádzku domu. Pes je pritom zakopaný v tom, že aj keď budú mať všetky obvodové konštrukcie normou požadovanú hodnotu súčiniteľa prechodu tepla U, stanoveným energetickým kritériám stavba vyhovieť nemusí. V takom prípade je možností na riešenie viacero, napríklad tepelné straty sa dajú znížiť účinnejším vetraním s rekuperáciou. Vo výsledku sa tak môže stať, že na drahšom technickom vybavení, pomocou ktorého splníte všetky energetické požiadavky, preplatíte viac, než ste ušetrili na materiáli na hrubú stavbu. Tieto porovnania a prepočty sú však komplikované, preto sú určite otázkou na odborného projektanta a nie témou na všeobecné rady.

ZATEPLIŤ ČI NEZATEPLIŤ?

Ak porovnáme jednovrstvovú obvodovú stenu z pórobetónu Ytong Lambda YQ 500 mm a stenu z tvárnic Ytong 300 mm zateplenú EPS v hrúbke 200 mm, cena je veľmi podobná. I keď má zateplené murivo o niečo lepší tepelný odpor, tento rozdiel nemá veľký vplyv na energetickú úspornosť domu. Stena zateplená minerálnou vlnou v rovnakej hrúbke vychádza o niečo drahšie (pri bežnom rodinnom dome je to rádovo v stovkách eur). www.ytong.sk

Sendwix P s polystyrénom

Sendwix P s polystyrénom. Zdroj: KM BETA

PRÍKLADY : Výborné parametre – U = 0,12 (W/m2.K) – dosahuje Sendwix P2430 s murivom hr. 240 mm a polystyrénovým izolantom hr. 300 mm. Cenníková cena za m2 muriva platná vo februári je 33,20 € bez DPH. Cenovo optimálnym variantom, pri ktorom sa splní požiadavka normy U = 0,22, je Sendwix P1716 s murivom hr. 175 mm a polystyrénom hr. 160 mm. Cenníková cena za m2 muriva platná vo februári je 28,40 € bez DPH. Ceny izolantov závisia od jednotlivých výrobcov.

Pripravila: Erika Kuhnová

Foto: KM BETA, Xella, Wienerberger

Zdroj: Časopis Môj dom

Kategória: Materiály
Tagy: murovacia pena murovacie systémy murované domy murovanie pálené tehly pórobetón Praktické rady tehly Wienerberger zatepľovacie systémy
Zdieľať článok
Ako správne upraviť rozmery tehál?Dom z tehly

Ako správne upraviť rozmery tehál?

Kedy začať murovať?Dom z tehly

Kedy začať murovať?

Murovanie v zime: Dá sa to aj pri nízkych teplotách?Dom z tehly

Murovanie v zime: Dá sa to aj pri nízkych teplotách?

Stenové spony – pomôcka pri spájaní murovaných stienDom z tehly

Stenové spony – pomôcka pri spájaní murovaných stien

Diskusia