Ako si pekne vymaľovať izbu: 7 krokov k dokonalým stenám

13. 08. 2018
Zdieľať

Chystáte sa v lete vymaľovať? Aj začiatočník, ktorý dodrží týchto 7 pravidiel, môže dosiahnuť bezchybný výsledok. Odložte teda strach a pochybnosti a pustite sa do toho!

Pred natieraním treba stenu pripraviť

V prípade sadrokartónových konštrukcií to znamená najmä vyhotovenie spojov dosiek (ich spevnením vhodnou výstužnou páskou sa zabráni vzniku trhlín). Dôležité je zvoliť vhodnú úpravu aj v kútoch a na rohoch, najmä podľa toho, či ide o styk rovnakých alebo rôznych materiálov. Na rohy sa odporúča použiť krycie lišty s papierovým povrchom, s ktorými dosiahnete lepšie výsledky než pri hliníkových alebo pozinkovaných profiloch. Na rôzne úpravy sú určené tiež rôzne druhy tmelov:
výplňové slúžia na vyplnenie spojov medzi sadrokartónovými doskami bez krycej pásky, 
škárovacie sú určené na uloženie krycej pásky na hranách dosiek, finálny tmel (alebo aj „tenká omietka“) slúži na pokrytie celého povrchu jednou alebo dvomi tenkými vrstvami, ktoré vytvoria konečný hladký povrch pred náterom.

1. Nepodceňujte prípravu

Dôkladná príprava je základ. A môže byť dokonca dôležitejšia než samotné maľovanie. Ak nechcete alebo nemôžete nábytok povynášať von z miestnosti, premiestnite ho do jej stredu. Uľahčíte si tak prístup k stenám i stropu. Všetok nábytok potom prekryte zakrývacou fóliou (praktické je použiť ju aj na okná). Podlahu ochránite zakrývacou vlnitou lepenkou (dostať ju vo veľkých rolkách). Nepodceňte ani zakrytie zásuviek, vypínačov, okenných rámov či podlahových líšt – najjednoduchšie je oblepiť ich krycou páskou. Pri maľovaní by ste ich určite zamazali a takto vám nehrozí prácne čistenie.

Pri maľovaní je však dôležité dávať pozor nielen na nábytok či podlahu, ale chrániť by ste mali aj seba. Nezabudnite na vhodné pracovné oblečenie, ktoré môžete oželieť (najlepšie s dlhými rukávmi) a ochranné rukavice, vlasy si chráňte napríklad starou šiltovkou. Ušetríte si tak čas strávený v kúpeľni. 

 

2. Nešetrite na farbe

Porekadlo o tom, že nie sme takí bohatí, aby sme si mohli dovoliť lacné veci, platí aj pri maľovaní stien. Zvoliť drahšiu, ale umývateľnú farbu sa vyplatí najmä na miestach s vyšším zaťažením, inak povedané, všade tam, kde je vyššie riziko, že sa steny ušpinia alebo ošúchajú, ale aj na miestach, kde je predpoklad príležitostného kontaktu s vodou a parou. Ide teda najmä o kuchyne, chodby, detské izby a kúpeľne. 

Označenie „umývateľná“ na obale farby nemusí byť zárukou vašej spokojnosti. Hľadajte informácie o tom, či farba odoláva suchému alebo mokrému oteru, čo v podstate znamená, či a ako ju možno čistiť. Najkvalitnejšie umývateľné farby (podľa normy zaradené do najvyššej triedy 1) dokážu odolať aj škvrnám od kečupu, čokolády, oleja či vodouriediteľných fixiek. Na odstránenie čerstvých škvŕn stačí navlhčená hubka a bežný saponát.

3. Čítajte návody

Na trhu je množstvo rozličných druhov farieb a maliarskych náterov a každý môže vyžadovať trochu inú prípravu. Je preto dôležité prečítať si, ako s konkrétnou farbou pracovať. Niektoré farby napríklad nie je potrebné riediť, iné sa riedia v závislosti od povrchu, ktorý sa chystáte maľovať. S nesprávne pripravenou farbou sa nielen zle pracuje, ale môže pokaziť výsledok celého vášho snaženia.

Špinavé steny pred maľovaním umyte mydlovou vodou a nechajte dobre vyschnúť.

Ak je na stene viac vrstiev starej maľovky, treba ju oškrabať.

Umývateľné farby sa zaraďujú do tried podľa odolnosti.

Tie najodolnejšie a najlepšie umývateľné patria do triedy 1.

4. Farbu poriadne premiešajte

Ak vám tento bod znie banálne, verte, že zle rozmiešaná farba je jedným z najčastejších dôvodov, prečo výsledok maľovania nie je taký, aký ste si predstavovali. Farbu je dôležité premiešavať nielen pred maľovaním, ale aj v jeho priebehu, pretože farebné pigmenty majú tendenciu usadzovať sa na dne. 

5. Povrchy napenetrujte

Nezabudnúť pri maľovaní na penetráciu je veľmi dôležité. Penetrácia sa používa najmä na spevnenie rôznorodých podkladov a zjednotenie ich nasiakavosti. Či je penetrovanie nutné, vám ukáže jednoduchý test: niekoľkokrát prejdite valčekom cez jedno miesto. Ak sa na valčeku zachytáva pôvodná farba, penetráciu rozhodne nevynechajte. Inak totiž riskujete, že sa vám nový náter bude šúpať a budú na ňom viditeľné mapy.

Nové omietky by sa mali penetrovať vždy. Na ne aj na omietky v dobrom stave je najvhodnejšia univerzálna penetrácia. Na staršie a zvetrané omietky je vhodnejšia hĺbková penetrácia a na steny s výskytom plesní je určená špeciálna fungicídna penetrácia. 

Náš tip: Zapojte rodinu

Práca ide vždy lepšie od ruky, keď na ňu človek nie je sám. Ak do príprav a maľovania zapojíte rodinu, môžu sa zmeniť na stmeľujúci zážitok, po ktorom bude všetkých zúčastnených hriať dobrý pocit z odvedenej práce.

6. Upratať alebo niečo viac? 

Ak ste nezanedbali prípravu, upratovanie vám nezaberie toľko času. Stačí dať dolu ochranné fólie, lepenku a pásky a vrátiť nábytok na pôvodné miesto. Maľovanie však môžete využiť aj na zmeny v rozmiestnení nábytku, výmenu niektorých kúskov za nové či doplnenie praktických detailov.

 

7. Poraďte sa s odborníkmi

Internet je miesto, kde nájdete rady takmer o všetkom. Ak si ale niečím nie ste istí, nebojte sa to priznať a požiadajte o radu odbornú firmu (šikovné tipy a poradňu nájdete napríklad na stránke www.primalex.sk). A ak vás prešla odvaha pustiť sa do maľovania vlastnými silami, oslovte maliarov – profesionálov. Určite si však postrážte kvalitu farby, ktorou vám budú doma maľovať. 

PRIPRAVILA: ERIKA KUHNOVÁ
ODBORNÁ SPOLUPRÁCA: PRIMALEX
FOTO: ARCHÍV FIRIEM
ZDROJ: časopis Môj dom 7/2018

Kategória: Steny a fasády
Tagy: interiérové farby maľovanie interiéru
Zdieľať článok

Diskusia