Ako vybrať fasádnu omietku?

07. 10. 2019
Zdieľať

Trh ponúka veľké množstvo fasádnych omietok a zorientovať sa v nich môže byť náročné. Pred voľbou konkrétnej omietky si najskôr zistite, podľa čoho vyberať a na čo si treba dať pozor. Zároveň je prirodzené zohľadniť aj vlastný vkus a cenové možnosti.

Omietka je povrchová ochrana konštrukčných prvkov, ktorá má zároveň aj estetickú funkciu. Výsledok na fasáde môže tvoriť jedna vrstva, no častejšie je to viac vrstiev. Ide o tzv. omietkový systém, ktorý zahŕňa penetračný alebo podkladový náter či nástrek, jadrovú omietku a vrchnú štukovú vrstvu, prípadne aj spevňujúcu sieťovinu či konečný farebný náter.

Omietkový systém je dobré voliť od jedného výrobcu, aby jednotlivé vrstvy medzi sebou spolupracovali. Samotná omietka sa skladá zo spojiva, plniva, prísad a vody. Ako spojivo sa u fasádnych omietok používajú vápno, cement, organické živice alebo disperzie na báze plastov. Plnivo predstavujú rôzne zrnité piesky, kamenné drviny, perlitové hmoty či múčky.

V prvom kroku výberu omietkového systému je nutné zohľadniť typ podkladu. Na nezateplené murované domy je potrebné urobiť podkladovú vápennocementovú omietku a až po jej vyzretí nasleduje finálna povrchová úprava.

Väčšina domov sa však dnes zatepľuje a tak je adekvátna povrchová úprava súčasťou zatepľovacieho systému. V oboch prípadoch máte na výber z niekoľkých druhov omietok podľa druhu spojiva: minerálne, akrylátové, silikátové alebo silikónové. Dôležité je zamerať sa na ich materiálové zloženie, ktoré určuje ich špecifické vlastnosti ako stálofarebnosť, paropriepustnosť a pod. 

Vizuálny efekt akejkoľvek omietky ovplyvňuje nielen farba, ale aj štruktúra. Pri všetkých omietkach si môžete vybrať napríklad rovnomernú (zatieraná omietka), ryhovanú alebo škrabanú štruktúru a jemnejšiu alebo hrubšiu zrnitosť. Výhodou hladkých omietok (zrnitosť okolo 1,5 mm) je nízka náchylnosť na špinenie, avšak rozptýlené svetlo odhalí aj tie najmenšie nedokonalosti podkladu.

Drsné omietky (od 2 do 3,5 mm) sú jednoduchšie na spracovanie a vďaka drobným tieňom na povrchu poskytujú iný farebný efekt než jemnozrnné. Dokážu výborne zakryť nedokonalosti podkladu, no nevýhodou je, že zachytávajú viac nečistôt.

1. Minerálne štrukturálne omietky

Minerálne omietky sa dodávajú vo forme prášku a riedia sa vodou. Sú vyrobené na báze minerálnych spojív: Základ tvoria cement a vápenný hydrát. Pri nanášaní je potrebné dodržať viacero pravidiel. Nutné sú plynulé aplikovanie hmoty a vytváranie konečnej dekoračnej štruktúry za mokra. Možno ich použiť na akýkoľvek povrch – na murivo aj rozličné typy tepelnej izolácie.

+ nízka cena
+ vysoká paropriepustnosť
+ dobrá priľnavosť aj pri zvýšenej vlhkosti
– zložitejšia aplikácia
– menší výber z farebnej škály

2. Pastovité štrukturálne omietky

Pastovité omietky sa dodávajú v „tekutom“ – pastovitom stave v plastových vedrách. Pred nanášaním je nutné použiť penetračný náter a zabezpečiť, aby bol podklad čistý a stabilný. Rozlišujeme tri typy.

A. Akrylátové omietky

Ide o zmes akrylátovej živice a syntetických polymérových spojív. Akrylátové omietky dobre viažu pigment, preto medzi nimi nájdete aj sýte a výrazné odtiene. Ich použitie je obmedzené. Nie sú vhodné napríklad na fasády zateplené minerálnou vlnou alebo na murivo s vysokou paropriepustnosťou, pretože majú vyšší difúzny odpor.

+ odolnosť voči poveternostným vplyvom
+ dobre kryjú
+ nízka cena
– nízka paropriepustnosť
– ľahko sa špinia

B. Silikátové omietky

Silikátová omietka je vyrobená na báze spojív, ktoré predstavujú vodné roztoky kremičitanu draselného, tzv. vodné sklo. Je zásadité a prirodzene chráni pred plesňami a machmi. Táto omietka je citlivejšia na nízke alebo príliš vysoké teploty pri spracovaní, pretože zreje nielen fyzikálne, ale aj chemicky. Nanášať by sa mala pri vonkajšej teplote od + 8 do + 25 °C, inak môžu vzniknúť na povrchu tmavšie fľaky alebo praskliny. Je vhodná na všetky zatepľovacie systémy.

+ najlepšia paropriepustnosť
+ vysoká biologická ochrana
– nižšia pružnosť
– obmedzenejšia farebná škála
– náročná aplikácia

C. Silikónové omietky

Sú vyrobené zo silikónových živíc a syntetických polymérov. Z hľadiska ceny patria k najdrahším alternatívam, cena je však adekvátna vysokej kvalite. Majú o niečo nižšiu paropriepustnosť ako silikátové a ponúkajú menší výber farebných odtieňov ako akrylátové omietky. V súčasnosti patria medzi najkvalitnejšie fasádne omietky a možno ich aplikovať na všetky zatepľovacie systémy.

+ veľká schopnosť odpudzovať vodu
+ výborná krycia schopnosť
+ samočistiaca schopnosť
– vysoká cena
– ťažšie sa pretierajú

Fasádna omietka by mala ladiť so strechou a zvyškom budovy.

Najväčšiu a najsýtejšiu farebnú paletu majú akrylátové omietky.

Omietky môžu mať napríklad rovnomernú, ryhovanú alebo škrabanú štruktúru.

Čím je fasáda hladšia, tým menej sa špiní. Čím je drsnejšia, tým vyššia je jej odolnosť proti poveternostným vplyvom.

Na trhu sú dostupné aj špeciálne a kreatívne omietky.

Vďaka nim môže mať vaša fasáda vzhľad dreva, betónu alebo prírodného kameňa.

Fasádne omietky


fasádne omietky rodinných domov

fasádne omietky rodinných domov

StoSignature

Tieto fasádne omietky od firmy Sto boli vyvinuté tak, aby vytvárali dojem iných materiálov, zaujímavé štruktúry a rozličné tvarové efekty. Napríklad dojem betónu možno vytvoriť kombináciou podkladovej vrstvy zo stierkovej hmoty StoArmat Classic s následne natiahnutou omietkou Stolit K® 1.5 a jemne textúrovanou omietkou Stolit Milano, ktorá vytvorí povrch so vzhľadom neošetreného betónu. Hladký povrch finálnej textúry StoSignature Concrete 30 sa docieli pomocou pieskovania a čistenia.


fasádne omietky rodinných domov

fasádne omietky rodinných domov

Baumit StarTop

nová fasádna omietka od firmy Baumit je mimoriadne odolná proti poveternostným vplyvom vďaka kombinácii kvalitného silikónového spojiva a inovatívneho plniva. Výnimočnosť tejto kombinácie spočíva v jej schopnosti aktívne ovplyvňovať režim vlhkosti na povrchu fasády. Ide o tzv. Drypor Effect, tzn. rýchle odvedenie dažďových kvapiek z fasády a rýchle vysušenie jej povrchu. Fasáda je tak odolnejšia proti znečisteniu a pôsobeniu mikroorganizmov.


fasádne omietky rodinných domov

fasádne omietky rodinných domov

Jubizol unixil finish s 1.5 a 2.0

fasádne omietky od firmy JUB sú vhodné na realizáciu záverečnej vrstvy na fasádnych systémoch. Keďže majú pomerne vysokú paropriepustnosť, môžu sa aplikovať aj ako záverečné omietky v kontaktných fasádnych tepelnoizolačných systémoch s minerálnou vlnou. Veľký obsah siloxanových prísad zabezpečuje ich dobrú schopnosť odpudzovať vodu, veľkú odolnosť proti opotrebeniu a pevnosť. Na upravených povrchoch zabezpečujú dlhodobú odolnosť proti napadnutiu riasami a plesňami. 


fasádne omietky rodinných domov

fasádne omietky rodinných domov

Cemix tetracem

prémiová fasádna omietka od firmy Cemix sa vyznačuje veľkou schopnosťou odpudzovať vodu a tiež výbornou priepustnosťou, vďaka čomu môže fasáda „dýchať“. Vysokopevnostné sklenené vlákna sa veľmi dobre viažu s vnútornou mikroštruktúrou omietky a majú vplyv na odolnosť povrchu. Fasáda je vďaka tomu pevná, tepelne a chemicky odolná. Netreba sa obávať ani plesní a iných nečistôt. Ochranu pred nimi zabezpečujú nanočastice efektívne zabraňujúce biologickému znečisteniu.

TEXT: MIROSLAVA MACEKOVÁ
FOTO: ISIFA/SHUTTERSTOCK, ARCHÍV FIRIEM
ZDROJ: časopis Môj dom 9/2019

Kategória: Steny a fasády
Tagy: fasádne omietky omietky
Zdieľať článok
Chystáte sa maľovať? Pozrite sa, ako správne oškrabať omietkyUrob si sám

Chystáte sa maľovať? Pozrite sa, ako správne oškrabať omietky

Máte poškodenú fasádu domu a olupuje sa vám náter? Po tejto úprave bude vyzerať ako nová!Urob si sám

Máte poškodenú fasádu domu a olupuje sa vám náter? Po tejto úprave bude vyzerať ako nová!

Dulovec japonský má sklony k neforemnému rastu. Ako ho rezať a tvarovať po odkvitnutí?Záhrada

Dulovec japonský má sklony k neforemnému rastu. Ako ho rezať a tvarovať po odkvitnutí?

Detský domček do záhrady ako darček pre dcérkyUrob si sám

Detský domček do záhrady ako darček pre dcérky

Diskusia