Omladzujúci mejkap (2. časť)

Omladzujúci mejkap (2. časť)

07. 03. 2006
Zdieľať

Najmä staršie domy si pred samotnou farebnou úpravou väčšinou vyžadujú náročnejšie zásahy. Asi najväčšie komplikácie môže spôsobiť vlhkosť muriva. Prejavuje sa vlhkými mapami na stenách, časom sa na vlhkých miestach začne omietka odlupovať. V takom prípade je potrebné zásadnejšie riešenie – odstrániť príčiny vlhnutia muriva. Inak by ste sa z novej farby ani omietky dlho neradovali.

Vlhkosť znamená problém

V prvom rade treba zistiť príčinu vlhnutia a v druhom rade treba murivo vhodným spôsobom sanovať. Najčastejšou príčinou vlhnutia obvodových múrov býva nevhodná alebo nedostatočná izolácia objektu proti zemnej vlhkosti a spodnej vode. Na odstránenie tohto javu je viacero techník, pomocou ktorých sa doplní chýbajúca hydroizolácia obvodových múrov – asi najznámejšou je podrezanie stien a vloženie izolačného materiálu do takto vytvorených škár.


Omladzujúci mejkap (2. časť)

44953

Vlhkosť stavby sa dá v niektorých prípadoch dostatočne znížiť aj drenážou, úpravou odkvapových chodníkov či spevnených plôch v okolí domu a vhodným odvedením dažďovej vody z okolia obvodových múrov (odkvapy a zvody, vyspádovanie plôch a pod.). I keď sú tieto zásahy náročné, skôr či neskôr sa im nevyhnete. Nevyhnutným dôsledkom trvalého prenikania vody do stavebných konštrukcií sú totiž nielen škody na fasáde, ale aj napríklad zhoršenie tepelnoizolačnej schopnosti obvodových múrov, a teda aj zvýšenie nákladov na vykurovanie. Problémy môžu vyvrcholiť až ohrozením zdravia obyvateľov domu.


Omladzujúci mejkap (2. časť)

44954

Po primárnych sanačných opatreniach, ktorými sa zamedzí ďalší prísun vlhkosti do nadzemných častí muriva, môžeme pristúpiť k obnove fasády (napr. pomocou zatepľovacieho systému, vhodného na navlhnuté murivá, ktorý neobmedzuje prestup vodných pár smerom von a nezhoršuje tak vlastnosti konštrukcie a kvalitu vnútorného prostredia alebo sanačných omietkových systémov) a až potom ku konečnej povrchovej úprave. V prípade jednoduchej obnovy fasády fasádnym náterom sa musia najprv odstrániť všetky uvoľnené časti pôvodnej omietky, podklad treba dôkladne opraviť (začistiť) a vyrovnať a povrchovú úpravu aplikovať až na dostatočne vyzretý podklad.

Z čoho si možno vybrať?

Ak ste sa dôkladne venovali úprave fasády pod maľbu, ďalším dôležitým krokom k úspechu je výber vhodnej náterovej hmoty. Hmoty na povrchovú úpravu fasád sa delia do dvoch skupín:

  • nástrekové hmoty – nanášajú sa striekacou pištoľou,


  • fasádne farby – nanášajú sa štetcom, valčekom alebo hladidlom.
Pri výbere treba zvažovať najmä charakter podkladu, ktorý súvisí so spôsobom nanášania. Nástrekové hmoty sa od farieb líšia iba plnivom, ktoré obsahujú, a z toho vyplývajúcim spôsobom nanášania. Plnivo je oproti farbám hrubšie (najčastejšie kremičitý piesok s rôznou veľkosťou zrnitosti), a tak nástrek aj na hladkom povrchu vytvára plastickú štruktúru.

Celkovo sa fasádne farby delia podľa použitého spojiva na:

  • vápenné,


  • latexové,


  • akrylátové,


  • silikátové,


  • silikónové,


  • a rozpúšťadlové.


Omladzujúci mejkap (2. časť)

44962

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste

Vápenné nátery patria medzi najlacnejšie a čiastočne dezinfikujú povrch. Majú však kratšiu životnosť a treba ich častejšie obnovovať. Pred natieraním sa musí podklad navlhčiť.

Latexové nátery majú oproti vápenným náterom oveľa dlhšiu životnosť a sú menej náchylné na oder, ale horšie prepúšťajú vodné pary. Spojivom je v nich disperzia polyméru.

Akrylátové nátery sú asi najpoužívanejšími nátermi vo väčšine nových i starých, ale suchých stavieb. Výborne držia aj na iných podkladoch, ako je minerálna omietka, môžu sa požívať i na zatepľovací systém. Bežne sa tónujú farebnými pastami na požadovaný odtieň. K ich dobrým vlastnostiam patria nízka nasiakavosť, farebná stálosť a dlhá životnosť. Obsahujú akrylátovú alebo styrénakrylátovú disperziu. Akrylátové povrchové úpravy však menej prepúšťajú vodné pary, preto nie sú vhodné na vlhké a nevyzreté omietky.

Silikátové nátery majú minerálny charakter, vyznačujú sa vysokou priepustnosťou vodných pár, dlhou životnosťou a málo sa špinia. Silikátové nátery sa najviac využívajú pri obnove náterov starých historických objektov a tam, kde je vyššia vlhkosť obvodových múrov. Môžu sa využiť i na konečnú estetickú úpravu zatepľovacieho systému. Spojivom je v tomto prípade draselné vodné sklo.

Silikónové nátery obsahujú kombináciu akrylátovej disperzie a disperziu silikónu v optimálnom množstve. Dobre prepúšťajú vodné pary – silikón odpudzuje vodu a zároveň neuzatvára póry, takže umožňuje unikanie pary zo stien. Silikónové farby sú vhodné na takmer všetky typy objektov, ale nie na veľmi vlhké a neodizolované stavby. Môžu sa použiť na minerálne omietky, prírodný kameň, sanačné omietky i staré nátery. Vhodné sú aj na zatepľovací systém. Vo všeobecnosti sa silikónové materiály považujú za najkvalitnejšie povrchové úpravy.

Rozpúšťadlové fasádne nátery obsahujú spojivo rozpustené v rozpúšťadlách. Pomerne dobre odolávajú mechanickému poškodeniu, preto sa nanášajú v tenších vrstvách, ktoré majú dlhú životnosť. Horšie však prepúšťajú vodné pary. Výhodou rozpúšťadlových náterov je možnosť aplikácie pri nižších teplotách. Sú vhodné na všetky typy stavieb a objektov, ale nesmú sa používať na zatepľovací systém.


Omladzujúci mejkap (2. časť)

44939

Výber farebnosti

V súčasnosti je k dispozícii množstvo fasádnych náterových látok v celej škále farieb, v špecializovaných kolorovacích centrách vám dokážu namiešať odtieň presne podľa vašich požiadaviek. Výsledkom očarenia spotrebiteľov širokým výberom pastelových farieb je však často až nezdravá pestrosť a necitlivé zaobchádzanie s farbami – najmä štvrte s novou výstavbou neraz vyzerajú ako „cigánska sukňa“.


Výber farebnosti fasád objektu nie je taká jednoduchá úloha, ako by sa mohlo zdať na prvý pohľad. Plochy stien by mali byť zladené s farebnosťou strechy, okien, dverí, zábradlí, tieniacich systémov či iných doplnkov. Dôležité je aj zladenie detailov fasády (šambrán, ník, sokla a pod.) s farbou stien – nič nepokazíte farebnosťou „tón v tóne“, ale určite nie je jedinou možnosťou (o farbách a ich vzájomnom ladení je celá veda). Exteriér domu by mal byť harmonicky zladený aj so svojím okolím – farbou oplotenia či spevnených plôch na pozemku, farebnosťou vegetácie v záhrade či okolitej zástavby.


Omladzujúci mejkap (2. časť)

44952

Výber konkrétnej farby je aj vecou osobného vkusu, niektoré odtiene (najmä fialovej, modrej a modrozelenej) sa však na fasádu rodinného domu vôbec nehodia, pretože nikdy nebudú ladiť s farbou okolitej zelene. K osvedčeným, vždy elegantným exteriérovým favoritkám patria odtiene žltej, maslovej, béžovej, okrovej či oranžovej, ale aj klasická biela, ktorá je zaujímavá najmä v kombinácii s tehlovočervenou (fasádou, obkladom či strechou) a hnedou v takmer všetkých odtieňoch (napr. na okenných rámoch a drevených konštrukciách). Dnes prichádza do módy aj trochu chladná kombinácia sivej so žltou, bordovou či tmavomodrou, ktoré sa však hodia len k modernej architektúre. Veľmi opatrne treba na fasáde narábať najmä s modrou a zelenou.

Užitočnou zásadou je vybrať si farbu o jeden až dva odtiene svetlejšiu, než vás zaujala vo vzorkovníku – na veľkej ploche totiž farba pôsobí celkom ináč (a oveľa výraznejšie) než na malej vzorke.

Môžete začať maľovať

Ak je podklad (teda fasáda domu) dôkladne pripravený a vybrali ste si vhodnú fasádnu náterovú hmotu aj jej farbu, môžete začať s tou časťou práce, na ktorej výsledok zrejme netrpezlivo čaká celá rodina.


Omladzujúci mejkap (2. časť)

44957

Veľmi dôležitý je prvý, tzv. penetračný náter, ktorý zabezpečí dokonalé spojenie farby (náteru alebo nástreku) s podkladom. Podklad sa napustí špeciálnou, tzv. penetračnou látkou alebo zriedenou farbou, pre ktorú ste sa rozhodli. Penetračný náter musí vsiaknuť do podkladu a nemal by na povrchu vytvoriť hladkú vrstvu. V opačnom prípade by mohol popraskať ďalší náter.

Dôležité je aj, aby ste si boli istí počasím. Teplota počas aplikácie by sa mala pohybovať v rozpätí od +5 do +25 °C. Chladnejšie počasie a vyššia vlhkosť môžu byť príčinou pomalšieho schnutia náteru. Po mraze, daždi alebo hmle je najlepšie počkať, kým podklad dôkladne vyschne, čo môže trvať aj niekoľko dní. Nielen vysoká vlhkosť, ale ani priveľmi silné slnko nepôsobia na náter priaznivo – náter rýchlo zasychá. Pri striekaní pištoľou si zas treba dať pozor najmä na silný vietor, ktorý by mohol odnášať čiastočky náteru a tým zvýšiť spotrebu materiálu.


Omladzujúci mejkap (2. časť)

44959

To, ako a čím je najlepšie náter na fasádu aplikovať, závisí od druhu náteru a podkladu. Na brizolit a nerovný podklad sú najvhodnejšie štetka (na fasádne farby) alebo striekacia pištoľ (na nástrekové látky). Štetka by mala byť veľká, s dlhým vlasom, aby sa farba dostala aj do najmenších nerovností a priehlbiniek. Valček sa bežne používa na nanášanie náterových látok (fasádnych farieb) na hladký a rovný podklad. Pri ťahaných omietkach sa využíva murárske hladidlo, s ktorým sa náter uhládza na požadovanú štruktúru.

Kategória: Steny a fasády
Tagy: fasáda stavba
Zdieľať článok

Diskusia