Žijeme – bývame vo farbách
Chystáte sa stavať svoj nový domov, alebo zútulniť si domček, v ktorom už bývate? Ako oblečiete svoj dom? Chcete pútať pozornosť, alebo byť radšej nenápadný? Farebná škála nám ponúka veľa odtieňov, ktorými môžeme pri vhodnej kombinácii zatraktívniť exteriér nášho domu. Existuje mnoho názorov na farebné riešenie domov vrátane ich pozitívneho, ale aj negatívneho vplyvu. Pozrime sa, aký je nastupujúci trend.
Farby bez plotov a hraníc
Ak ste sa už prechádzali a obzerali si domy vo svojom okolí, porovnávali, ktorý sa vám páči, ktorý je pekne tvarovaný, upravený, má krásny dvor …, potom mi dáte za pravdu, že jeden z veľmi dôležitých prvkov pri celkovom pôsobení domu je jeho povrchová úprava, s čím súvisí aj jeho farebnosť, materiálové zhotovenie a štruktúra fasády. Keď sa prejdeme ulicami po našich mestách a dedinách, zistíme, že je to už oveľa pestrejšie, zaujímavejšie, farebnejšie, ako kedysi. Niekedy sa nám nový dom páči, ladí s okolím, je primerane veľký v pomere pozemku, susednej zástavbe, má upravené okolie… A na iný možno povieme, že tam trčí „ako päsť na oko“.{R1}
Čím to je? Žeby ich stavitelia nemali cit, nechceli pekný dom? Možno sa iba nemali s kým poradiť. Po „šedivom období“ nás totiž „hlad“ po individuálnosti, bombastickosti a farbe môže ľahko stiahnuť až do opačného extrému.
Ako čarovali s farbami naši predkovia?
Vráťme sa na chvíľu do čias našich starých otcov. Ľudia mali oveľa viac obmedzené možnosti, a napriek tomu, mnohé ich zachované stavby dodnes obdivujeme, vyhlasujeme za pamiatky a chránime.Prečo? Pretože sú v harmónií s prírodou, s okolitým svetom a majú primerané rozmery. Stavali ich z prírodných materiálov a z toho, čo im poskytovala okolitá príroda. Stavebný materiál sa prejavil aj na fasáde. Môžeme vidieť, kde sa použilo drevo, alebo z akého kameňa je základ.
Neskôr začali omazávať svoje príbytky blatom, tak zvyšovali ich požiarnu odolnosť a životnosť. Postupne prešli na natieranie vápnom, čo malo zase dezinfekčný účinok. Až pomalým vývojom, ako sa zhusťovalo osídlenie, sa ľudia snažili odlíšiť, začali používať farbu, a to pridaním pigmentu do vápna. Pridaním skalice získali modrú, ružovú dosiahli pridaním rozdrvenej pálenej tehly. Primiešaním rôznych druhov hlín vedeli dosiahnúť odtiene hnedej až okrovej, ale tá sa na dedinách málo používala.
V snahe prejaviť estetické cítenie prenášali na stenu chalúp ornamenty a vzory z výšiviek, čím zostali v harmónii s prírodou, a zároveň vytvorili určité akcenty. Pestré farby na bielom podklade pôsobili veselo a vitálne. Jednofarebné, prevažne biele vzory, prezradzovali skromnosť, ale zároveň slobodnú dušu ich obyvateľov. Aj v dnešných časoch sa mnohí architekti inšpirujú tvarom a prvkami našej ľudovej architektúry, iní zase preberajú ľudové prvky aj zo vzdialenejších regiónov Európy.
Harmónia farieb v priestore
Dnes nie je problém vyrobiť široké spektrum farieb. Od svetlých – až po silne žiarivé. Horšie je to už s používaním prírodných materiálov. Hoci dnes je už dostatok prípravkov na ochranu dreva pred poveternostnými vplyvmi, nie je problém vyrobiť kvalitnú mrazuvzdornú tehlu, keď vieme opracovať kameň do presných blokov. Tieto materiály sa vytrácajú a prevláda veľká jednofarebná plocha bez členenia. Pri uvažovaní nad úpravou nášho domu by nám mohol pomôcť pomerne jednoduchý princíp.Ak sa chystáte navrhnúť si kombináciu rôznych farieb, musíte si najprv ujasniť, ši chcete svetlejšie alebo tmavšie farby. Mali by ste sa rozhodnúť, ktorá z ponúkaných farebných odtieňov vám viac vyhovuje pre danú plochu. Dobré zladenie a oživenie odtieňov vám predstavíme v niektorých inšpiratívnych farebných kombináciách. a) Tradičná, b) Klasická, c) Mladé bývanie, d) Hravá, e) Reprezentačná, f) Prenikavá |
Čím je zástavba urbánnejšia, mestská, čím je prostredie umelejšie, tým viac si môžeme dovoliť použiť väčšiu farebnú plochu a žiarivejší odtieň farby. A naopak, čím je zástavba uvoľnejšia, čím v prostredí dominujú rôznorodejšie prírodné prvky a ustupuje okolitá zástavba, tým viac by sme mali klásť dôraz na použitie prírodných materiálov na streche, na fasáde i pri úprave okolia domu. Vo farbách súčasne stále platia tie princípy, ktoré o nich platia aj všeobecne. Biela je neutrálna a hodí sa ku všetkým farbám, čierna necháva vyznieť farebným prvkom, žltá silne komunikuje s okolím, červená vytvára dôraz a pôsobí vzrušivo na naše zmysly. Modrá a zelená sú farbami prírody, zelená upokojuje a modrá pôsobí čisto. Čím viac chceme určitý prvok zdôrazniť, tým sýtejšiu a žiarivejšiu farbu doň môžeme použiť. Ak chceme viac harmonizovať s okolím, tým viac používajme prirodzenú farbu materiálu a na farebné plochy vyberajme svetlejšie pastelové farby.
Kombináciou silných žiarivých farieb a svetlých farieb môžeme podporiť efekt plastickosti fasády, čo pridáva na zaujímavosti výrazu celého domu.
Postup a ponuka slovenského trhu
Aký postup by sme mali zvoliť, keď sme sa rozhodli pre farebnú povrchovú úpravu? V prvom rade by sme sa mali poradiť s odborníkom, ktorý pracuje s farbami a má ten správny cit pre farby. V rámci prípravy na rozhovor s ním by sme si mali dať tu námahu a nájsť už zrealizovaný dom s farebným riešením, ktoré nám vyhovuje, a zistiť informácie o použitej farbe od majiteľov. Potom nasleduje výber alebo namiešanie farby u predajcu. Pre orientáciu na trhu môžeme uviesť, že nemeckí výrobcovia okrem kvalitných a stabilných odtieňov základných farieb majú aj veľmi pestrý a široký výber ďalších doplnkových a žiarivých farieb. Farby dovážané zo Škandinávie sú v užšom spektre, ale vyznačujú sa dobrými krycími vlastnosťami a dlhodobou farebnou stálosťou. Kvalitné produkty ponúkajú aj slovenskí výrobcovia, a čo je potešiteľné, za priaznivejšiu cenu.
Farebné kontrasty Farebné odtiene, ktoré sa nachádzajú v známej kruhovej škále farieb oproti sebe ( napríklad modrozelená a červená), tvoria dvojice, ktoré sú vo farebnom kontraste. Väčšinou sa tieto dvojice označujú ako doplnkové farby. Kombináciou dvoch farieb, ktoré sú vo farebnom kontraste, vyzdvihujeme najmä ich sýtosť. Ak sa používajú vedľa seba, ich sýtosť ešte viac vyniká, akoby spolu súťažili, ktorá bude viac prevládať. Vo svojom návrhu ju môžete uplatniť tak, že jednu necháte prevládať a druhu použijete len v nenápadnom rozsahu na utlmenie. Môžete tiež niektoré z farieb stlmiť do svetlejšieho alebo tmavšieho odtieňu. Nakoniec môžete plochu oživiť použitím ostrých kontrastujúcich farieb. a) Svetlo-tmavý kontrast biela a čierna, b) Pestrý a rozmanitý kontrast, Štvorica základných farieb, c) Potlačený kontrast, d) Sviežo-súčasný kontrast, e) Trblietajúci kontrast, f) Magnetizujúci kontrast, g) Mierny-utlmený kontrast, h) Simultánny kontrast |
Farebné odtiene na mieru
Pri výbere farby si treba uvedomiť ešte jednu skutočnosť. Úplne ináč na nás pôsobí malý kúsok farebnej plochy (vzorka v predajni) a veľká farebná plocha. Takisto záleží aj na bezprostrednom okolí a susediacich farbách. U seriózneho predajcu sa však dajú odtiene miešať priamo „na mieru“ s presnou receptúrou. To znamená, že ak nie sme si istí, môžeme si nechať namiešať povedzme iba 1kg farby a natrieť ním časť steny. Ak sa rozhodneme pre danú farbu, podľa tej istej receptúry si dáme namiešať také množstvo farby, aké potrebujeme.Možno je to nákladnejší, a hlavne časovo náročnejší postup, avšak investovaný čas a energia sa nám vráti, a tým, že sa nebudeme musieť k tomu po dvoch či troch rokoch vracať. Treba si ešte uvedomiť, že výber a množstvo použitia farby silne podmieňuje individuálne cítenie každého človeka. S veľkosťou farebnej plochy a rôznorodosťou farieb je dôležité narábať opatrne, najmä vtedy, ak ide o sýte a žiarivé farby. Veľká farebná plocha by mohla pôsobiť aj agresívne. Naopak, absencia farieb môže zase spôsobovať sterilnosť či dokonca neútulnosť prostredia. Pohodu a príjemný pocit domova budeme cítiť vtedy, keď náš príbytok bude harmonizovať aj s prostredím, aj s naším vnútorným „ja“.