Zdroj: FLERA

Úžasná zelená džungľa plná originálnych prvkov a farieb? To je menšia záhrada v radovej zástavbe, v ktorej by ste to nečakali

11. 08. 2022
Zdieľať

Verili by ste, že na pozemok s rozlohou 100 m2 sa okrem množstva zelene zmestí aj vyvýšený záhon, strom, detské prvky, miesto na oddych, úložné priestory, dokonca i vodný prvok? Ak neveríte, poďte sa s nami pozrieť do záhrady Hanky a Petra, ktorí svoje predstavy zverili do rúk záhradného ateliéru Flera. Výsledkom je úžasná zelená džungľa plná originálnych prvkov a optimistických farieb.

Radová zástavba v pokojnej štvrti sľubovala mladej rodine bývanie, po ktorom dlho túžili. Dom i záhrada však boli vo veľmi zlom stave, potrebovali rekonštrukciu. Hanka a Peter sa rozhodli, že urobia všetko naraz. Na pomoc s návrhom záhrady si pozvali záhradných architektov z ateliéru Flera. Napriek tomu, že nezastavaný pozemok mal len 100 m2, požiadaviek naň mali množstvo.

Úžasná zelená džungľa plná originálnych prvkov a farieb

Výškový rozdiel medzi terasou a záhradou prekonali architekti kovovým schodiskom so zábradlím, vedľa ktorého vzniklo i miesto na sedenie v podobe veľkej, no nenápadnej drevenej lavice. Zdroj: FLERA

V prvom rade potrebovali v záhrade vytvoriť pocit súkromia: „Priala som si, aby naša záhrada vyzerala ako džungľa – všade samá zeleň. Máme dve malé deti, ktoré potrebujú priestor na hru – takže určite pieskovisko, a chceli sme aj nejaký drobný vodný prvok – bazén alebo kaďu, v ktorej by sa mohli deti kúpať. Potrebovali sme miesto na odkladanie bicyklov.

Prečítajte si tiež
Ako udržať vodu v záhrade aj počas striedajúcich sa období sucha a prívalových dažďov

Pri vchode do domu sme si predstavovali nejakú peknú lavičku a chceli sme nájsť aj miesto na grilovanie a oddych s priateľmi. Tiež sme si priali pestovať niečo drobné na zobanie, ako sú maliny, ríbezle, černice a bylinky. V takej malej záhradke sme toho chceli naozaj dosť,“ smeje sa Hanka.

Malý priestor je vždy špecifický, pretože napriek miniatúrnym rozmerom majú majitelia záhrad vždy množstvo požiadaviek. Vtedy je dobré veci navrhnúť a skombinovať tak, aby boli viacúčelové.

Ferdinand Leffler, Flera

Zábava pre deti a odpočinok pre seba, na tom sa obaja manželia zhodli. Na čerešňu, ktorá rástla v strede pozemku však už rovnaký názor nemali. Kým Peter by ju najradšej odstránil, pretože je stará a zaberá veľa miesta, Hanka si ju chcela nechať.

Úžasná zelená džungľa plná originálnych prvkov a farieb

Pôvodná terasa bola príliš malá, preto ju majitelia zväčšili na celú šírku domu. A dobre urobili. Teraz je na nej nielen miesto na lavice a stôl, ale i na vysoké kvetináče na bylinky a mobilný gril. Zdroj: FLERA

Napriek tomu, že o ňu dlho bojovala, architekti ju nakoniec presvedčili, že bude lepšie sa jej zbaviť: „Čo sa týka funkčnosti, života – čerešňa bola už dávnom za zenitom. Navyše, keď sa robí generálna rekonštrukcia záhrady, je lepšie zasadiť nový strom, preto sme ju predsa len vyrúbali. Na jej mieste dnes stojí mladý muchovník,“ vysvetľuje Tomáš Sklenář, jeden z tvorcov záhrady.

Chceli sme džungľu, v ktorej sa deti doslova stratia, miesto, kde by človek chcel odpočívať, a súkromie, aby sme sa v záhrade cítili tak, akoby v okolí okrem nás nikto iný nebol.

Hanka a Peter, majitelia

Existujúca terasa s výhľadom do záhrady nebola veľká, manželia sa ju pri rekonštrukcii rozhodli potiahnuť pozdĺž celej šírky domu. Vznikol tak dostatočný priestor na grilovanie a oddych s priateľmi.

Prečítajte si tiež
8 najlepších rastlín na vytvorenie súkromia v záhrade a na terase

Terasa má hliníkovú pergolu, po ktorej sa ťahá existujúca vínna réva z južnej hranice pozemku a biela vistéria od zábradlia schodiska. Na terase sú navrhnuté tri kvetináče na pestovanie byliniek a vonkajšie sedenie so stoličkami a stolíkom v sivom odtieni.

Úžasná zelená džungľa plná originálnych prvkov a farieb

Repasovaná vaňa so sprchou je v bujnej zeleni neprehliadnuteľným prvkom. Vnáša sem poriadnu dávku optimizmu a udáva hlavný farebný tón vysadeným trávam, bylinkám aj trvalkám s prevažne žltými a bielymi kvetmi. Zdroj: FLERA

Kúpanie pre deti vyriešili architekti jednoducho – starou vaňou z bazáru. Povrch opieskovali, natreli na žlto, pridali nožičky a záhradnú sprchu. „Náš pôvodný návrh mal červenú vaňu a záhony navrhnuté vo fialovomodrých tónoch. Hanke a Petrovi však boli bližšie odtiene žltej, limetkovej a bielej. Farebnosť sme preto upravili tak, aby v záhrade v dominovala žltá a pokojnejšie odtiene. Miešané výsadby tvoria nenáročné rastliny prevažne v žlto-bielych farebných tónoch kvitnutia, doplnené o ružové a svetlofialové trvalky,“ vysvetľuje priebeh realizácie Zuzana Korpášová.

Úžasná zelená džungľa plná originálnych prvkov a farieb

Na mieste starej čerešne rastie dnes viackmenný muchovník. Mladý strom vytvára príjemný tieň a dáva majiteľom sladké plody, predovšetkým však prináša dôležitý pocit súkromia. Zdroj: FLERA

Pod stromom v strede záhrady dostala miesto drevená pobytová paluba „v objatí“ zelene. Vedľa pódia je pieskovisko pre deti a hojdacia sieť so stĺpikmi. Záhradou vedie prírodná mlatová cesta smerom od schodov terasy až k zadnej bránke. Manželia si výsledok pochvaľujú: „Máme v nej všetko, čo sme chceli. Trávnik nám vôbec nechýba, aspoň máme o niečo menej starostí s údržbou. A čo sa nám páči najviac? Petrovi drevené pódium a mne jednoznačne žltá vaňa,“ usmieva sa Hanka.

NÁŠ TIP

Nebojte sa zakomponovať do zelenej výsadby výraznejší farebný prvok – záhradu krásne oživí! Môže to byť pergola, ohnisko, alebo lavička.

Úžasná zelená džungľa plná originálnych prvkov a farieb

Žiarivá žltá vaňa je Hankiným najobľúbenejším prvkom v záhrade. Ako sama vraví, pripomína jej detstvo u babičky: „Počas najväčších horúčav sme sa v záhrade ochladzovali v podobnej vani.“ Teraz sa teší, že jej deti budú môcť zažiť to isté. A či sa odváži do nej vliezť aj mamina? „Asi áno, s blížiacim sa letom pravdepodobne neodolám,“ smeje sa Hanka. Zdroj: FLERA

Ferdinand Leffler z ateliéru Flera: „Vodný prvok v záhrade nemusí byť žiadna technologická vychytávka. Rovnako dobre poslúži aj stará vaňa so sprchou. Jednoduché, finančne nenáročné a zábavné riešenia sú často tie najlepšie.“ 

Pripravila: Katarína Paukeje

Foto: FLERA

Zdroj: Časopis Môj dom

Kategória: Zakladanie záhrady
Tagy: farby kvety v záhrade návrh záhrady radová zástavba radové domy záhradné prvky záhradné trendy
Zdieľať článok

Diskusia