7 aktuálnych noviniek pre kvalitnú strechu

10. 07. 2015
Zdieľať

Koruna každej stavby, náročná na precízne detaily a kvalitné materiály. Viete, ako si vybrať správnu krytinu a ktoré novinky sa oplatí zahrnúť do projektu spoľahlivej strechy?


Veľkoformátová posuvná škridla Creaton Balance

Veľkoformátová posuvná škridla Creaton Balance
EBM Co., s.r.o.

Veľkoformátová posuvná škridla Creaton Balance

Veľkoformátová posuvná keramická škridla BALANCE s hladkým povrchom patrí medzi najobľúbenejšie modely v tvare klasickej vlny na Slovensku. Atraktívny vzhľad a vysokú odolnosť dopĺňajú ekonomická efektívnosť a ľahké kladenie s možnosťou posuvu o 25 mm. Stálofarebná povrchová úprava zahŕňa engobu alebo glazúru v ôsmich odtieňoch, vhodná je na použitie pre strechy s minimálnym sklonom 12°. Rozmery škridly sú 323 x 502 mm, hmotnosť 4,6 kg/ks so spotrebou 8,4 až 9,0 ks/m². Nemecký výrobca Creaton poskytuje na jej funkčné vlastnosti záruku až 50 rokov. Dostupná je u partnerských predajcov EBM Co. 


Pevná, ale ľahká betónová krytina Terran Synus

Pevná, ale ľahká betónová krytina Terran Synus
Mediterran Slovakia s.r.o.

Pevná, ale ľahká betónová krytina Terran Synus

Nová strešná krytina z produktového radu Terran si vás získa nielen svojím moderným tvarom, ale aj nízkou hmotnosťou. Synus tak predstavuje ideálne riešenie pri rekonštrukciách striech, no môže sa stať aj pýchou vašej novostavby. Vyrába sa z vysokokvalitného farbeného betónu s dvojnásobnou povrchovou úpravou. Jej vlnitý tvar – sínusoida dovoľuje znížiť celkovú hmotnosť škridly, a to pod 4 kg/ks pri zachovaní ostatných technických parametrov spĺňajúcich prísne kritériá normy STN EN 490. Aj pri nižšej hmotnosti je Synus mimoriadne odolný proti akýmkoľvek poveternostným výkyvom – odolá tuhým mrazom aj silnej víchrici. Dôležité je správne nadimenzovanie strechy, vďaka ktorému zvládne strešná krytina vysoké zaťaženie aj nepriazeň počasia horských a podhorských oblastí. Rozmery škridly sú 330 × 420 mm, spotreba 10 ks/m².


Ušľachtilá keramická strešná krytina Braas Rubín 13

Ušľachtilá keramická strešná krytina Braas Rubín 13
BRAMAC – strešné systémy, spol. s r.o.

Ušľachtilá keramická strešná krytina Braas Rubín 13 

Nemecká strešná krytina Braas sa vyznačuje použitím kvalitných surovín, automatizovanou výrobou bez produkcie nepresných kusov a absenciou nedopálených jadier a povrchov s dlhou trvácnosťou. Nový modelový rak škridiel Rubín je obľúbený vďaka menšiemu rozmeru, s ktorým sa jednoduchšie pracuje najmä pri pokládke komplikovaných tvarov striech. Táto krytina je ponúkaná v troch rôznych povrchových úpravách a je možné vybrať si až zo siedmich farieb. Okrem klasickej režnej krytiny, ktorá si zachováva prírodný vzhľad, sa môžete rozhodnúť pre povrchovú úpravu engoba so zušľachťujúcou ozdobnou vrstvou s tenkými povlakmi ílu a železa alebo si zvoliť prémiové riešenie v podobe glazúry s hodvábnym leskom. Keramická krytina Braas Rubín 13 je vhodná pre strechy od sklonu 12° (s debnením), spotrebujete jej približne 13 ks/m². 


Špeciálna škridla pre káblové prestupy KM Beta

Špeciálna škridla pre káblové prestupy KM Beta
KM Beta spol. s r.o.

Špeciálna škridla pre káblové prestupy KM Beta

Strešný systém KM BETA zahrňuje viac ako 50 doplnkových výrobkov, ktoré prakticky riešia technické detaily konštrukcií. Špecifikom súčasnosti je umiestňovanie čoraz väčšieho množstva prvkov na strešné plochy. Ide najmä o satelity, zariadenia pre bezdrôtové internetové pripojenia, kamerové systémy alebo svetelné reklamy. To vyžaduje prepojenie silových alebo dátových káblov cez strešný plášť. Na jednu škridlu možno pripojiť tri káble. Ide o monolitický celobetónový prvok, ktorý je vytvorený základnou škridlou KMB Beta s pridaným širokým prstencom s troma plastovými stupňovitými priechodkami v spodnej časti. Harmonicky zapadá do strešnej plochy a je farebne jednotný so základnými strešnými škridlami. Rozmery prvku sú 420 × 331 mm, krycia šírka 301 mm.


Dômyselné odvetranie hrebeňa od Creatonu

Dômyselné odvetranie hrebeňa od Creatonu
EBM Co., s.r.o.

Odborník radí
Pavel Kaderka, 
technický manažér spoločnosti EBM Co.

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste

Dômyselné odvetranie hrebeňa od Creatonu

Správne odvetranie strechy ovplyvňuje životnosť krytiny, ale aj celého strešného plášťa. Výrobcovia podmieňujú garanciu na strešnú krytinu práve dodržaním aplikácie predpísaného počtu odvetrávacích prvkov alebo iným vhodným spôsobom, tak aby sa dosiahlo normou požadované odvetranie.
Výrobca Creaton ponúka niekoľko spôsobov, ako riešiť odvetranie v hrebeni. Buď pomocou klasických vetracích škridiel alebo celokeramickým systémom Firstfix s použitím podhrebeňových vetracích škridiel. V prípade nedodržania požadovaného odvetrania strešného plášťa nemožno uplatniť záruky na materiál. Dôležitý je tiež výber poistnej hydroizolačnej vrstvy, ktorá slúži ako ochrana podstrešnej konštrukcie. Jej výber ovplyvňuje sklon strechy a celková skladba strešného plášťa. Za jej správny návrh je zodpovedný projektant.


Bramac Klasik s úpravou proti prehrievaniu

Bramac Klasik s úpravou proti prehrievaniu
BRAMAC – strešné systémy, spol. s r.o.

Bramac Klasik s úpravou proti prehrievaniu

Strešnú krytinu Bramac Klasik možno charakterizovať ako riešenie s najlepším pomerom kvality za danú cenu. Pre rok 2015 je pripravená prémiová verzia tejto krytiny s novou povrchovou úpravou ThermoProtector. Vďaka reflexným prvkom dokáže táto povrchová úprava znížiť teplotu strechy až o 8 stupňov. Pôvodné vlastnosti úpravy Protector, ako sú zvýšená ochrana proti zašpineniu a dlhodobá ochrana farebnosti, zostávajú zachované. Krytina je dodávaná v atraktívnej tmavohnedej farbe mokka, jej spotreba sa pohybuje okolo 10 ks/m², vhodná je pre sklon strechy nad 22°. 


XXL posuvná škridla Tondach Bolero

XXL posuvná škridla Tondach Bolero
TONDACH SLOVENSKO, s.r.o.

XXL posuvná škridla Tondach Bolero

TONDACH® Bolero patrí medzi veľké formáty škridiel, a ak dávate prednosť jednoduchým tvarom, tak práve táto škridla je tou správnou voľbou. Spĺňa nároky modernej architektúry, je vhodná ako na nové domy, tak aj na rekonštrukcie. Veľký formát škridiel ušetrí prácu pokrývača – umožňuje jednoduchšie a rýchlejšie položenie a vyžaduje si menej strešných lát. Vďaka moderným technológiám je spracovanie škridly mimoriadne precízne. Dostupné sú tri farebné odtiene v povrchovej úprave engoba, jej bezpečné použitie je od sklonu 30° (od 24° s tesným podstreším, od 17° s vodotesným podstreším), rozmery prvku sú 300 × 500 mm so spotrebou asi 8,8 ks/m². Navyše vás táto škridla prekvapí svojou ľahkosťou keďže váži len 4 kg/ks.

TEXT LUCIA KUŠNÍROVÁ
FOTO ARCHÍV FIRIEM
ZDROJ časopis Môj dom špeciál 2015, JAGA GROUP, s.r.o.

Kategória: Strecha, podkrovie
Tagy: krytina stavebný materiál strecha
Zdieľať článok

Diskusia