8 krokov pre šťastný a pokojný spánok vás a krbára

8 krokov pre šťastný a pokojný spánok vás a krbára

30. 09. 2019 Zdieľať

Pri správnom návrhu komína je nevyhnutné vedieť, na aký spotrebič ho chcete napojiť. Veľakrát stavba komína predbieha výber spotrebiča a stavba komína sa realizuje v chvate, tesne pred realizáciou strechy.

1 Odvod vlhkosti v päte komína

Vlhkosťou, ktorá nás trápi je poveternostná vlhkosť, ktorá sa dostane do prieduchu. Aj keď dáte striešku nad komín, vlhkosť sa do komína dostane. Ďalším typom je vlhkosť vyzrážaná z vlhkosti obsiahnutej vo forme pary v spalinách (z dreva, vzduchu na horenie …). Nezabudnite preto naprojektovať kanalizáciu ku komínu, alebo pod komín, priemer 40 mm stačí. Do nej priamo napojíte odvod z komína, teda ak ju nezabudnete zrealizovať.

komíny
Schiedel Slovensko

2 Zle vyriešené odvetranie

Mriežka v päte komína tam buď nie je, alebo je utopená v podlahe. Má byť nad čistou podlahou a do interiéru. Nenapájajte zadné odvetranie komína z exteriéru. Potom komín neťahá, lebo ho ochladzujete a keď neťahá komín, nefunguje krb ako má a sklo býva čierne.

3 Dopojenie v blízkosti horľavých materiálov

Je problémom keď nie je dodržaná bezpečná vzdialenosť od horľavých častí stavby. Pri jednoplášťovom dymovode to môže byť až 400 mm. Konzultujte preto realizáciu v blízkosti horľavých materiálov ešte pred samotným návrhom. Riešte krb s krbárom, tak ako kuchynskú linku, už vo fáze návrhu drevodomu

komíny
Schiedel Slovensko

4 Bezpečný odstup komína

Bezpečné odstupové vzdialenosti má každý výrobca komína iné. Sú dané vlastnosťami konštrukcie komína ale to podstatné sa odohráva na stavbe. Teda spôsob zabudovania určuje odstupové vzdialenosti. Seriózna firma = seriózne a presné informácie. Nedodržanie podmienok ohrozuje stavbu a vaše zdravie. Odstupy radšej konzultujte s pracovníkom fy Schiedel ako s murárom, čo bol pekárom alebo cukrárom, kým sa stal tým murárom.

5 Základ pod komínom.

Navrhnúť ho je povinnosťou projektanta, zrealizovať vašou alebo stavebnej firmy. Hĺbka základu a jeho plocha závisí od nezámrznej hĺbky, únosnosti zeminy a hmotnosti komína. Pri rodinnom dome počítajte s hmotnosťou od 100 kg na 1 meter komína. Takže základ musí byť minimálne v podobe dvojnásobnej roznášacej výstuže s okom minimálne 150/150mm a 6 mm drôtom v základovej doske z B20 v hrúbke min. 200 mm. +/-

komíny
Schiedel Slovensko

6 Povrchová teplota komína

Oceľový komín z nehrdzavejúcej ocele môže dosiahnuť na povrchu pri kúrení v krbovej vložke bez problémov 150°C. To nie je na bezpečný dotyk. Preto spravte komín čo najmenej prístupný. Pozerať sa môžete, dotýkať neodporúčame.

7 Parozábrana má byť bezpečná a tesná pri komíne

A preto by mala byť po celej ploche stropu. Aj okolo komína. Ak máte komín z betónových tvárnic, napr. Schiedel ABSOLUT, môžete napojiť fóliu priamo na prechodovú tvárnicu (tzv. thermotrennstein), alebo na vrstvu zateplenia, ak máte iný typ komína. Pri kovových komínoch musíte pre tesnosť stavby urobiť určite viac. Použiť prechodový komponent VPC alebo VermiS. Oboje od fy Schiedel. Takto nebude komín miestom úniku tepla a miestom vzniku požiaru.

8 Statické zabezpečenie komína

Býva Achillovou pätou komína. Komín musí byť v rovine strechy staticky zabezpečený proti pádu pod vplyvom vetra. To znamená ho bezpečným a overeným spôsobom fixovať medzi krokvami. Nie drevom (lištami, krokvami, kusmi dreva), nie montážnou penou. Dôverujte len overeným riešeniam od overených výrobcov. Pozvárať uholníky a tyče dokáže skoro každý, ale garantovať statickú bezpečnosť len málokto.

Firma Schiedel Slovensko má odborných pracovníkov po celom území Slovenskej republiky, ktorí dokážu poradiť s riešením ako keramického , tak aj kovového komína.

Neváhajte si tiež pozrieť na našej stránke sekciu s najčastejšie kladenými otázkami ku komínom.

ZDROJ PR článok spoločnosti Schiedel Slovensko

Kategória: Strecha, podkrovie
Tagy: komínové systémy
Zdieľať článok