Bývanie v nadstavbe: Ako presvetliť vrchné podlažie?
Nadstavba na staršom dome, ktorá sa netají súčasným architektonickým slovníkom. Na druhej strane však ani neutláča pôvodnú stavbu pod sebou. Naopak, vedie s ňou zaujímavý, hravý a inšpiratívny dialóg.
Najväčšiu úlohu pri riešení interiéru v tejto nadstavbe zohráva svetlo. Uprostred strechy architekti vytvorili presklený pás, ktorý predeľuje aj čelnú a chrbtovú fasádu. Vďaka tomuto zaujímavému nápadu nadstavba pôsobí odľahčene a zároveň presvetľuje celý interiér horného podlažia.
Svetelný tunel prináša nepopierateľnú priestorovú kvalitu projektu a vytvára úplne nový dialóg medzi interiérom a exteriérom. Na svetelný tunel zo strany záhrady nadväzuje výhľadový balkón s kovovým zábradlím.
Čo sa v nadstavbe nachádza?
Moderná nadstavba je priorite určená ako priestor na relax – je to nočná zóna. Okrem dvoch spální so šatníkmi tu majú domáci veľkú kúpeľňu a pri schodisku pracovný kút.
Kameň a drevo, minulosť a budúcnosť
Nadstavba je zvisle obložená tmavým drevom. Najvyššie podlažie domu tak dáva jasne najavo, že nevzniklo naraz s pôvodnou dvojpodlažnou stavbou, na ktorej stojí. Architekti využili harmonizujúcu kombináciu kameňa a dreva, aby zmierili rozpor medzi moderným a pôvodným. Ani pôvodná stavba, ale ani moderná nadstavba, sa teda nemusia na nič hrať a zostávajú samy sebou. Diskusiu medzi novým a starým umocňujú pôvodné prvky – napríklad, zábradlia na veľkých oknách.
Členitá strecha zjemňuje celok
Okoliu i charakteru stavby je prispôsobená aj strecha. Skláňa sa v troch rôznych uhloch. Architekti zvolili členitú strechu preto, aby sa vyhli masívnemu monolitickému pôsobeniu stavby. Vďaka nepravidelnej streche nadstavba pôsobí členitejšie a je prijateľnejšia pre okolité prostredie – harmonizuje s domami v okolí. Samozrejme, sklon strechy nadväzuje aj na funkčné potreby interiéru.
Východiskovým bodom je prostredie, v ktorom sa projekt nachádza
„Náš výskum nás vedie k vytváraniu rafinovanej a ľahkej architektúry, v ktorej majú zmysel priestorové a svetelné experimenty. Chceme dosiahnuť bezproblémovú integráciu do mestskej, vidieckej alebo prírodnej krajiny. Prostredie projektu je pre nás východiskovým bodom návrhu… Vo všetkých projektoch hľadáme uhlíkovú neutralitu – výberom materiálov na biologickom základe a spôsobom aplikácie: materiály sa tak stávajú pevninou experimentovania,“ opisujú zakladatelia štúdia svoj prístup k projektom.
Bývanie v nadstavbe na hornom poschodí
Architektonický ateliér: Rotunno Justman Architectes
Lokalita: Vaucresson, Francúzsko
Plocha: 180 m²
Realizácia: 2019
Sabína Zavarská
Foto: Giaime Meloni