Zdroj: Nikola Tláskalová

Z extrémne úzkej nadstavby sa podarilo vytvoriť nevšedné zázemie pre mladú rodinu

31. 08. 2022
Zdieľať

Extrémy nás vždy prinútia viac rozmýšľať, byť viac kreatívny a nájsť riešenia aj tam, kde ich nikto nevidí. V prípade rekonštrukcie, ktorú realizovali architekti z ateliéru Ellement, šlo o skutočne prekvapivé zadanie. Z mimoriadne úzkeho priestoru nadstavby spájajúcej dva staré domy malo vzniknúť zázemie pre mladú rodinu.

Extrémne úzky dom vznikol ako nadstavba prejazdu medzi meštianskym domom z prelomu 19. a 20. storočia, kde je dnes lekáreň, a budovou modlitebne Husovho zboru. Lekáreň prešla v rokoch 2009 až 2011 rekonštrukciou, s ktorou vo dvore pribudol objekt zdravotníckych potrieb. I tieto úpravy riešili architekti z ateliéru Ellement.

Prečítajte si tiež
Na Liptove si postavili udržateľný dom z balíkov slamy, hliny z vlastného dvora a dreva z neďalekého lesa

Strecha prístavby slúži ako terasa, ktorá prepája dom s lekárňou a úzkym bytom v nadstavbe, pričom slúži všetkým, ktorí tu žijú. Napriek tomu, že úzka nadstavba má opravenú strechu, boli upravené fasády a vymenené okná. Interiér nebol zmenený po desaťročia.

Extrémne úzky byt v nadstavbe domu

Pôvodný stav Zdroj: Nikola Tláskalová

Schodisko ukrýva kúpeľňu aj úložné priestory

Zdá sa, že riešenie priestoru vo vnútri priam čakalo na návrh trojice architektov zo štúdia Ellement. Majitelia tento netradičný priestor kúpili spolu so susedným domom, ale definitívneho riešenia sa dočkal až nedávno. Základnými úpravami, vďaka ktorým môže úzky byt bez problémov a pohodlne fungovať, bolo umiestnenie schodiska. Pod schodmi našli miesto kúpeľňa, toaleta a úložné priestory.

Extrémne úzky byt v nadstavbe domu

Zdroj: Nikola Tláskalová

Stred bytu je otvorený do podkrovia, pretína ho presklená lávka

Servisné a hygienické miestnosti sú v centre dispozície, v časti bytu smerom k námestiu vznikla spálňa s veľkým špaletovým oknom. Na druhú stranu (do priestoru vnútrobloku) je orientovaná kuchyňa s jedálenským stolom a pohovkou, z ktorej sa dá vyjsť na terasu. Stred bytu zostal veľkoryso otvorený do podkrovia.

Prečítajte si tiež
Komfortné bývanie pre štvorčlennú rodinu na ploche 36 metrov štvorcových? To snáď nie je možné!

Pôsobivým a originálnym prvkom je presklená lávka, ktorá spája dve strany podkrovných priestorov. V podkroví sa nachádza spálňa, herňa a pracovňa. Autori tento priestor nazývajú „miestom medzi nebom, kostolom a mestom“.

Extrémne úzky byt v nadstavbe domu

Zdroj: Nikola Tláskalová

Dubová podlaha, sivé farby a žlté svetlo

Celý priestor spodného podlažia spája drevená dubová podlaha. „Drevo sa objavuje aj na lineárne rastrovanom podhľade. Ten dáva vyniknúť tvarovaniu strešných rovín a prechádza až do roštu postele umiestnenej v najnižšom bode podkrovia. Drevo vytvára ohraničenie priestoru, do ktorého vkladáme ostatné materiály v stupňoch sivej. Jedinú farbu prináša slnečný svit prenikajúci cez žlté spektrum presklenej lávky. Intenzita a tonalita sa premieňajú podľa ročných období aj dennej doby. Svetlo sa premieta na kostolnú stenu, ktorá si pod strechou zachovala hrubosť fasády a tiež rizality bývalých okenných otvorov. Oblúky zamurovaných okien sa nenápadne objavujú i v tvarovaní zábradlia schodiska. Byt je loftom aj chatou, miestom úniku pred veľkomestom aj priestorom pre nevšedné zážitky,“ charakterizujú zvláštnosti tohto obytného priestoru a jeho atmosféry samotní autori.

Extrémne úzky byt v nadstavbe domu

Zdroj: Nikola Tláskalová

Úzky byt

architektonický ateliér: Ellement

autori: ing.arch. Jitka Ressová, MgA. Jan Pavézka, ing. arch. Hana Maršíková

lokalita: Litomyšl, ČR

plocha: 91 m2

stavebné riešenie: ing. Martin Černý

statika: ing. Karel Škeřík

projekt: 2010 až 2020

realizácia: 2011 až 2021

Sabína Zavarská
Foto: Nikola Tláskalová

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: byty nadstavba domu nadstavby
Zdieľať článok

Diskusia