Čo by ste mali vedieť o strešnej krytine

17. 04. 2011
Zdieľať

V našich podmienkach je tradičným tvarom šikmá strecha. A práve na takýto typ strechy je výber krytiny nesmierne dôležitý. Závisí od tvaru a druhu strechy, od celkového charakteru domu a poveternostných podmienok.

Čo ak sa situácia otočí a tvar a typ strechy budú pod vplyvom krytiny? Čo ak už máte vybratú krytinu? Aký má vplyv na tvar strechy? Čo by ste mali o nej vedieť? Pri rodinných domoch šikmé strechy predstavujú tradičné riešenie a ich hlavnou výhodou je relatívna bezúdržbovosť.

Šikmé strechy sú strechy so sklonom nad 5°. Krytina je hlavná hydroizolačná vrstva, ktorá chráni ostatné časti strešného plášťa a vnútorný priestor pred pôsobením poveternostných vplyvov, najmä pred pôsobením vody, vlhkosti a vetra. Strešná krytina môže byť povlaková (asfaltové pásy, plastové fólie), skladaná tvrdá (betónová alebo pálená škridla, vláknocementové segmenty, plech, dosky na báze polykarbonátu či skla) alebo skladaná mäkká (asfaltový šindeľ, bitúmenová krytina).

Štandardne sa skladané krytiny používajú od sklonu 15°, sú však aj systémy, ktoré možno pokladať na strechy od sklonu 7°. Skladanými krytinami je možné pokrývať nielen rovinné plochy šikmých striech, ale aj strechy oblých tvarov ako kužeľové plochy, vikiere typu volské oko, napoleonský klobúk. Na upevnenie krytiny slúži pomocná montážna konštrukcia, ktorou je v prípade skladaných krytín rošt a pri povlakových krytinách a asfaltových šindľoch to je debnenie (nazýva sa aj plný záklop). Skladaná krytina sa v našich podmienkach používa najviac.
 

Odporúčame vybrať si niektorý z ucelených strešných systémov a samotnú realizáciu krytiny nechať na certifikovanú stavebnú alebo pokrývačskú firmu. Stavebný trh, na rozdiel od minulosti, ponúka takmer neobmedzený sortiment strešných krytín z rôznych materiálov, najrozličnejších tvarov a farieb, a to vrátane nevyhnutných doplnkov.

 


Čo by ste mali vedieť o strešnej krytine

172215

Chcete prírodný materiál?

 

Vhodná je prírodná bridlica, ktorá môže byť upravená do tvaru obdĺžnika, štvorca, šesťuholníka či rybacej šupiny, s dierou alebo bez nej. Vďaka jej pevnosti, ale zároveň aj pružnosti si môžete pomocou nej vytvoriť aj atypické tvary strechy a detailov. Okrem malej nasiakavosti a veľkej mrazuvzdornosti má aj dobré tepelné a zvukovoizolačné vlastnosti.

Mali by ste vedieť, že:

  • je stredne ťažká, jej hmotnosť je od 28 do 33 kg/m2,
  • jej životnosť je takmer neobmedzená, aj keď určité limity sú v odolnosti klincov, ktorými sú jednotlivé štiepky pripevnené k podkladu, alebo pri nevhodnej kombinácii s plechovými doplnkami. Pri výmene týchto opotrebovaných materiálov však možno bridlicové dosky znova použiť, treba však krytinu rozobrať,
  • je pomerne drahá, avšak najdrahšou položkou je jej kladenie, pretože na meter štvorcový ide 30 až 100 dosiek, ktoré treba pribiť minimálne dvoma klincami,
  • je vhodná na novostavby aj rekonštrukcie.


Čo by ste mali vedieť o strešnej krytine

172203

Svoje miesta si v súlade s ekologickou výstavbou znova hľadajú aj krytiny zo slamy, trávy alebo dreva

Ak je vašou podmienkou pre strešnú krytinu dokonalý súlad s prírodou alebo vidieckou architektúrou danej lokality a chcete mať na dome slamenú či drevenú strechu, je dobré vedieť:

  • materiál je síce cenovo dostupný, no remeselníkov, ktorí ovládajú tajomstvo kladenia slamenej strechy, ubúda, sú čoraz vzácnejší, a tým stúpa aj cena ich práce,
  • prírodný materiál potrebuje pravidelné chemické ošetrenie na zníženie horľavosti a zvýšenie odolnosti proti škodcom,
  • k cene strechy treba pripočítať každoročné náklady na údržbu,
  • slamená krytina potrebuje minimálny sklon strechy 45°, vtedy odoláva snehu a dažďu najlepšie a voda prenikne iba do hĺbky 5 cm,
  • drevený šindeľ je pomerne ľahký, jeho hmotnosť sa pohybuje v rozmedzí od 15 do 20 kg/m2,
  • drevený šindeľ je dostatočne trvanlivý, má životnosť 30 až 50 rokov, ale za predpokladu dodržania technológie výroby, kladenia a pravidelnej údržby.

 

V niektorých alpských oblastiach je predpísaný presný sklon strechy, aby budovy obce mali jednotný architektonický charakter, a tým je výber krytiny zúžený. Sklon striech je však na rozdiel od sklonov používaných u nás pomerne malý. Napadaný sneh tak na  nich ostáva a vytvára prídavnú tepelnú izoláciu. Už pri návrhu domu musí projektant vziať do úvahy zaťaženie krovu snehovou vrstvou a pri statickom výpočte s ňou rátať.

 

Vybrali ste si klasickú pálenú škridlu?Zväčša ide o profilované škridly (výnimkou je bobrovka, ktorá je rovná) a okrem tradičnej podoby existujú aj rozličné tvarové a farebné variácie – škridla rovinná, plastická, vlnovková, korýtková a podobne. Výrobcovia už ponúkajú aj pálenú krytinu s keramickou glazúrou (má nižšiu nasiakavosť a väčšiu mrazuvzdornosť) aj v rôznych farebných odtieňoch, získaných pomocou ílových kalov. Strecha tak získala väčšiu variabilitu a môže vytvoriť výrazný architektonický prvok alebo sa môže lepšie prispôsobiť charakteru domu.
 

 


Čo by ste mali vedieť o strešnej krytine

172207

 

Čo by ste mali vedieť o strešnej krytine

172213

Klasická pálená keramická krytina je vhodná na šikmé strechy novostavieb aj rekonštrukcií so sklonom od 22˚ do 40˚. (Wienenberger)   Kvalitné krytiny zvyčajne výrobcovia ponúkajú ako ucelené systémy. (Tondach)

 

 

K pálenej škridlovej krytine od firmy Tondach:
História pálenej škridly sa na našom území píše už od pobytu rímskych vojsk. Vyskytovali sa na budovách obranných staníc. Kládli sa tesne vedľa seba a ich spoje sa lepili a tesnili vhodnou maltou. Prvé škridly sa na našom území začali vyrábať v období Veľkomoravskej ríše a k rozvoju ich výroby došlo v 10. a 11. storočí.
Škridlu je nutné na niečo osadiť.

Čo patrí do základnej terminológie krovu, teda klasickej šikmej strechy? Stavby sú dnes menšie a subtílnejšie než v minulosti a tiež veľa využívajú stužujúce oceľové prvky. Vďaka tomu sa dnes z pôvodne zložitých konštrukcii krovu uplatňujú najmä pomúrnice, klieštiny, väznice a krokvy. Pomúrnica je drevený trám hranatého priemeru osadený na železobetónovom venci. Ide o nosný prvok, na ktorý sa osadzujú krokvy. Pojmom klieštiny sa označujú dve fošne, ktoré zväzujú pomúrnicu, krokvu a stĺpik. Stredová a vrcholová väznica je vytvorená pomocou trámov v podobe hranolov prepájajúcich krov pozdĺžne. Krokva býva tesársky prepojená s vrcholovou, prípadne stredovou väznicou a pomúrnicou. V prípade nadstavieb a dostavieb je nutné dbať na dobré statické ukotvenie krokvy pri vrcholovej i stredovej väznici, napr. pásovinou v tvare uholníka.

Životnosť krovu sa počíta na storočia, záleží na druhu a kvalite použitého dreva. K jeho odolnosti prispieva správne ošetrenie proti škodcom, plesniam a hnilobe kvalitnými konzervačnými prostriedkami.

Nie je strecha ako strecha
Každá strešná krytina má svoje špecifiká. Pri jej výbere je nutné brať ohľad najmä na sklon strechy a jej členenie. Pálené škridly so spojitou vodnou drážkou sa môžu ukladať na strechy od sklonu 22°, s patričnou poistnou hydroizoláciou od 12°. Neprofilované typy pálených škridiel (napr. bobrovky) a drážkové škridly typu francúzskych falcových škridiel od sklonu 20°. 
Pálená škridla však neznamená len červenú farbu strechy. Na výber je široká škála farieb, formátov i doplnkov.

Celý proces výroby je i dnes založený na prírodnej báze, keď sa zmes zeminy s prímesou ílu mieša s vodou, suší vzduchom a ekologicky vypaľuje v peciach. Vplyvom postupu výroby sú škridly stálofarebné a technológiou glazúrovania alebo engobovaním matné až pololesklé. Zaručená je ich odolnosť proti UV žiareniu, kyslým dažďom, snehu i krupobitiu. Glazúrovanie bráni znečisťovaniu škridiel a sťažuje uchytávaniu machu. 

Na trhu sú už aj takzvané posuvné škridly, ktoré sa hodia pre novostavby i rekonštrukcie. Ich výhodou je možnosť uloženia na pôvodné latovanie, pretože vďaka v krycej dĺžke ich možno použiť skoro na všetky rozpätia lát.

 

Mali by ste vedieť, že:

 

  • váha pálenej krytiny je podľa typu škridly asi 40 až 70 kg/m2. Môžete ju použiť takmer na všetky druhy striech. Ide však o takzvanú ťažkú strechu. Z hľadiska nepriepustnosti je lepšie vytvoriť pre takúto krytinu sklon strechy od 22 do 40°, aby voda mohla voľne stekať do odkvapového systému. Niektoré typy škridiel umožňujú vytvoriť sklon strechy už od 12°, ale len za predpokladu, že sa použijú na to určené doplnky,
  • pri správnej realizácii by mala vydržať najmenej päťdesiat rokov.

 


Čo by ste mali vedieť o strešnej krytine

172214

 

Čo by ste mali vedieť o strešnej krytine

172204

Strecha musí v prvom rade plniť svoje poslanie – chrániť obytný priestor pred nepohodou a rozmarmi počasia. Aby to tak naozaj bolo, treba posúdiť veľa aspektov, od zdanlivo jednoduchého výberu krytiny až po náročné detaily v strešnom plášti. (Tondach)   Engoby a glazúry zušľachtia a skvalitnia povrch pálenej škridly. (Tondach)

 

(pokračovanie)

Článok bol uverejnený v časopise Môj dom 10/2008.

 

 

Kategória: Strecha, podkrovie
Tagy: strecha strešná krytina
Zdieľať článok

Diskusia