Strechár radí : Ako ochrániť dom pred prehriatím v lete a pred stratami tepla v zime?

12. 08. 2014 Zdieľať

Dom je pre každého z nás miestom, kde sa chceme cítiť čo najlepšie. Interiérová teplota je ovplyvňovaná množstvom faktorov. Jedným z najdôležitejších je správne riešenie strechy a podkrovnej izolácie.

Radí Vladimír Čáni, produktový manažér Bramac. 

 

Teplotná pohoda 

Slnko a teplo sú vítanými spoločníkmi na dovolenke pri vode alebo pri posedení vonku s priateľmi. Keď však prídeme domov, zväčša si od tepla chceme oddýchnuť. Aj keď si to neraz neuvedomujeme, kvalitná izolácia strechy nám v tom pomáha. Významne znižuje nárast teploty v interiéri a chráni budovu pred zvýšenou tepelnou záťažou v teplých mesiacoch. To má nielen významne priaznivý vplyv na komfort bývania počas celého roka, ale tiež to výrazne znižuje účty za energiu počas chladných mesiacov. 


Strechár radí : Ako ochrániť dom pred prehriatím v lete a pred stratami tepla v zime?

1395837
BRAMAC – strešné systémy, spol. s r.o.

Izolácia strechy 

Na to, aby cez strechu počas zimy neunikala energia a aby strecha dobre izolovala počas letných horúčav, je potrebné kvalitne ju zaizolovať. Ak si chceme vybrať správnu izoláciu, mali by sme sa sústrediť na jej tepelnú vodivosť. Čím je menšia, tým sú lepšie tepelnoizolačné vlastnosti stavebného materiálu. Vývoj ide neustále dopredu a moderné izolácie dnes splnia rovnakú funkciu aj pri  menšej hrúbke. Na porovnanie: izolácia strechy polyuretánovou penou s hrúbkou 1,9 cm má rovnaké tepelnoizolačné vlastnosti ako murivo hrubé 37,1 cm z dierovaných keramických tehál. Ak porovnáme ostatné stavebné materiály, za polyuretán s hrúbkou 2,6 cm sa zaradí polystyrén a minerálna vlna. Ak by ste si vybrali na izoláciu korok, budete potrebovať 3,4 cm. A v prípade dreva 9,8 cm. 


Strechár radí : Ako ochrániť dom pred prehriatím v lete a pred stratami tepla v zime?

1395831
BRAMAC – strešné systémy, spol. s r.o.

Nadkrokvová izolácia

Moderným, efektívnym a trvale funkčným riešením je použitie nadkrokvovej izolácie. Tá so sebou prináša viacero výhod. Jednak je to minimálny únik tepla cez krokvy, možnosť dodatočného zateplenia obývaných priestorov zvonku bez zásahu v interiéri, a jednak aj dobrá vetrotesnosť a zníženie rizika vniknutia kún do tepelnej izolácie v porovnaní s inými spôsobmi riešenia. 
Nadkrokvová izolácia sa vyrába z polyizokyanurátovej peny na báze polyuretánu (PIR). Tento tepelný izolačný materiál sa na strešné krokvy kladie celoplošne zhora. Tým sa zabráni vzniku tepelných mostov cez krokvy, ktoré vedú k strate tepla. Dôležitým aspektom pri nízkoenergetickej streche je aj spolupôsobenie izolácie a strešnej krytiny, hlavne ich spoločná schopnosť neprepúšťať v lete cez strechu teplo. Počas letných horúčav totiž povrchová teplota strešnej krytiny dosahuje neraz až 80 °C. Kvalitná strešná skladba s izoláciou dokáže spomaliť prechod tepla zvonku do interiéru až o 25 %. Toto má vplyv na zníženie pocitovej teploty v interiéri počas horúcich letných dní. 


Strechár radí : Ako ochrániť dom pred prehriatím v lete a pred stratami tepla v zime?

1395835
BRAMAC – strešné systémy, spol. s r.o.

Nadkrokvová izolácia je skvelým doplnkom aj pri riešení nízkoenergetického a pasívneho bývania. Viac ako 40 cm minerálnej vlny možno nahradiť 22-centimetrovou izoláciou Bramac Therm. Ušetríte tým nielen vzácny priestor na bývanie, ale súčasne môžete vystaviť krov na obdiv a vyčarovať tak osobitú atmosféru domova.  

Ak ste sa rozhodli pre izoláciu, zvážte všetky finančné výhody, ktoré ponúkajú samotní výrobcovia. Dotácie od výrobcov v sebe zahŕňajú nielen benefit na izoláciu strechy, ale aj na samotnú strešnú krytinu. Môžete tak ušetriť finančné prostriedky až do výšky 1 800 eur. 

www.bramac.sk

Kategória: Strecha, podkrovie
Tagy: bramac strecha
Zdieľať článok