Zelené strechy sa dnes môžu jednoduchšie inštalovať aj udržiavať

03. 10. 2014 Zdieľať

Mestá prichádzajú každý rok o množstvo zelených plôch a to nepriaznivo ovplyvňuje mikroklímu a životné podmienky ich obyvateľov. Zabrániť tomu môže budovanie vegetačných, zelených, striech. Vďaka moderným materiálom je možné zelenú strechu nainštalovať jednoducho za pár hodín.

Vloženie tohto prírodného prvku do mestského prostredia predstavuje ekologické revitalizovanie zastavaných plôch, a to nielen na verejných budovách, ale aj na rodinných domoch. Vhodným miestom sú aj strechy garáží či technických budov. Umiestnenie vegetačných striech na bytových a rodinných domoch je výhodné nielen z estetického hľadiska, ale aj z ekonomického. Predĺžia životnosť celej strechy, chránia interiér pred extrémnymi zmenami teploty, pred chladom a prehrievaním v lete, znižujú náklady na vykurovanie a chladenie a tiež množstvo odvádzanej zrážkovej vody do kanalizácie. Medzi ich prínosy patrí aj protipožiarna ochrana budov, lepšia zvuková izolácia  a zvýšená produkcia kyslíku. Bežné extenzívne zelené strechy, teda tie s nízkym porastom, sú náročnejšie na konštrukčné detaily a statiku, moderné materiály však vyvažujú nedostatky doterajších spôsobov a posúvajú tak celý koncept zelených striech na novú úroveň. „Jedná sa o komplexný systém s názvom URBANSCAPE, ktorý zahŕňa  vrstvy od   koreňovej membrány, separačnej vrstvy, odvodňovacieho systému, substrátu až po vegetačnú vrstvu,“ vysvetľuje Karol Tužinský, aplikačný manažér Knauf Insulation. 


Zelené strechy sa dnes môžu jednoduchšie inštalovať aj udržiavať

1426221
KNAUF INSULATION, s.r.o.

Hlavnou výhodou nového spôsobu je predovšetkým jeho jednoduchá aplikácia, nízka hmotnosť a bezproblémová údržba, ktoré od inštalácie zelenej strechy často odrádzajú. Patentovaný materiál zo špeciálnej minerálnej vlny dokáže oproti tradičným riešeniam zelených striech zadržať omnoho viac vody a tým pádom vegetácia vystačí s menej častejším zavlažovaním. To pomáha riešiť častý problém, keď je zelená strecha skutočne zelená len do letných horúčav a následne sa stáva strechou hnedou. 


Zelené strechy sa dnes môžu jednoduchšie inštalovať aj udržiavať

1426217
KNAUF INSULATION, s.r.o.

Celý systém extenzívnej zelenej strechy  Urbanscape pozostáva z vrstiev, ktoré možno ľahko aplikovať a ktoré sa priamo dodávajú užívateľom. Aplikácia substrátu v porovnaní s inštaláciou tradičného systému znižuje realizačné náklady o 30 %. „Tento systém obsahuje substrát z minerálnej vlny, ktorý je špeciálnym materiálom pre správne zakorenenie rastlín . Má schopnosť zadržať až 60 litrov zrážkovej vody na m2, čím odbremení kanalizáciu a zároveň si vyžaduje minimálne zalievanie,“ dodáva Karol Tužinský, z Knauf Insulation. Hmotnosť systému po úplnom nasiaknutí dosahuje približne polovičnú záťaž oproti klasickým extenzívnym vegetačným strechám. Vďaka nízkej hmotnosti tohto systému nie je nutné statické posúdenie existujúcej alebo naprojektovanej konštrukcie. Vegetačný kryt tvoria rozličné druhy rozchodníka, mimoriadne odolnej a mrazuvzdornej trvalky s dužinatými listami, ktorá pôsobí aj v skalkách a záhradách veľmi okrasne. 

www.knaufinsulation.sk
www.knaufinsulation.com   

Kategória: Strecha, podkrovie
Tagy: vegetačné strechy zelená strecha
Zdieľať článok