Svojmu domu vyberte spoľahlivú strechu s dlhou životnosťou

Svojmu domu vyberte spoľahlivú strechu s dlhou životnosťou

28. 07. 2011 Zdieľať

Jedným z kľúčových rozhodnutí pri plánovaní a stavbe domu je bezpochyby výber strešnej krytiny. Voľba strechy totiž ovplyvní tak estetický vzhľad domu, ako aj jeho fungovanie. Univerzálnou voľbou pre širokú škálu typov objektov, tvarov strechy, okolitých klimatických podmienok aj vzhľadom na špecifické estetické požiadavky je krytina KM BETA od spoločnosti KM Beta, a. s., najväčšieho českého výrobcu betónovej krytiny, vápennopieskových a pálených murovacích prvkov. Strešné tašky KM BETA sa vyrábajú z prírodných materiálov, vyznačujú sa veľkou odolnosťou proti nepriaznivým podmienkam a sú použiteľné aj na šikmé strechy so skutočne nízkym sklonom (už od 12°).

— Advertorial spoločnosti KM BETA, a.s. —

Česká tradícia

Spoločnosť KM Beta, založená v roku 1996, nadväzuje svojím výrobným programom na dlhoročnú tradíciu výroby betónovej strešnej krytiny na južnej Morave. Jej výrobné závody na strešnú krytinu vyrástli v rokoch 1982 (Bzenec-Přívoz) a 1988 – 1989 (Kyjov) v blízkosti rozsiahlej lokality viatych kremičitých pieskov nazývanej aj Moravská Sahara, ktorá dodnes slúži ako optimálny surovinový zdroj výroby. Táto lokalita je známa svojím vysokokvalitným pieskom, vďaka ktorému sa dosahuje vysoká kvalita výrobkov KM BETA.

Moderná vila i chalupa v horách, rekonštrukcie i novostavba

Vlastnosti strešnej krytiny KM BETA aj konkrétne tvary typov KMB BETA a KMB HODONKA predurčujú tento materiál na širokú škálu realizácií – od modernej architektúry cez klasické rodinné domy, bytové domy a verejné stavby až k štýlovým zrubom, chatám, chalupám, prípadne historickým objektom. Krytina KM BETA je vhodná tak na novostavby, ako aj pri rekonštrukciách striech. Ak je nosná konštrukcia bez chýb, tašky KM BETA možno bez problémov klásť aj na existujúce latovanie. Kladenie strešnej krytiny KM BETA patrí v porovnaní s inými typmi krytín k tým najjednoduchším. Pri rešpektovaní základných pravidiel z technickej príručky (www.kmbeta.cz) môže krytinu kvalitne položiť v podstate i laik.


Svojmu domu vyberte spoľahlivú strechu s dlhou životnosťou

1023585
KM Beta, a.s.

Zaťaženie krovu

Jedným zo základných kritérií – najmä pri obnove krytiny na staršom krove – je jej váha. Väčšie zaťaženie by mohlo spôsobiť statické problémy krovu, ale aj celej stavby. Ak bola na pôvodnom krove pôvodne pálená taška, iste nebude problém ani s krytinou KM BETA. Pevnosť a ďalšie vlastnosti zmesi, z ktorej sa taška KM BETA vyrába, totiž umožňuje vyrábať strešné tašky väčších rozmerov a s menšou hmotnosťou. Pri desiatich taškách na 1 m2 ide o zaťaženie krovu len 42,5 kg na 1 m2, čo je skutočne váha porovnateľná tak s inými betónovými krytinami, ako aj s pálenou krytinou.


Svojmu domu vyberte spoľahlivú strechu s dlhou životnosťou

1023589
KM Beta, a.s.

Spoľahlivá aj pri nízkom sklone a nepriaznivých klimatických podmienkach

Pri voľbe strešnej krytiny treba zvážiť konkrétne špecifiká strechy, napríklad jej sklon. Niektoré krytiny sa totiž na príliš malý sklon nehodia a hrozí zatekanie. Krytina KM BETA je vhodná na sklon strechy už od 12 až do 90°. Aj pri nízkom sklone spoľahlivo ochráni váš domov pred nepriaznivým počasím.

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste

Na horách ako doma

To isté platí pre rôzne klimatické pomery, napríklad prudké vanutie, nadmerné množstvo zrážok alebo oblasť s náročnejšími snehovými podmienkami, ktoré sú ďalším faktorom pri výbere strešnej krytiny. Hoci mnohé krytiny do horských podmienok nie sú vhodné, strecha KM BETA je tu ako doma. Bez problémov totiž odolá aj vysokému zaťaženiu snehom alebo vetrom.

Dôvodom je jednak mimoriadna pevnosť a jednak vysoká únosnosť, ktorá výrazne presahuje normou požadovaných 2 000 N. Normou sa stanovuje (pre typ tašiek zodpovedajúcich krytine KM BETA) únosnosť 2 000 N po 28 dňoch. KM Beta dosahuje po 28 dňoch hodnotu 2 500 N a viac. Pevnosť časom ešte rastie. Tieto vlastnosti a navyše vysoká mrazuvzdornosť a nízka nasiakavosť predlžujú životnosť krytiny KM BETA až na 100 rokov.


Svojmu domu vyberte spoľahlivú strechu s dlhou životnosťou

1023583
KM Beta, a.s.

Storočná výdrž aj pri doplnkoch

Sto rokov tiež vydržia plastové doplnky KM BETA, ktoré postupne vytláčajú bežné plastové. Ich životnosť je totiž niekoľkonásobne dlhšia a zodpovedá životnosti základnej krytiny (až 100 rokov). Navyše na ne platí tridsaťročná záruka, rovnako ako na základné tašky, s ktorými sú farebne úplne jednotné.

Betónová odvetrávacia taška je originálny celobetónový prvok na odvetrávanie kanalizačných stúpačiek, kuchýň, kúpeľní a WC, prípadne nezateplených častí striech. Betónová anténna taška v sebe spája dve časti – základnú celobetónovú tašku a kryciu kĺbovú časť z hliníku s farebnou povrchovou úpravou. Taška slúži na riešenie priestupu trubky skrz strešný plášť (anténa, satelit, bezdrôtový internet a pod.).


Svojmu domu vyberte spoľahlivú strechu s dlhou životnosťou

1023587
KM Beta, a.s.

Aby bola čo najkrajšia

Svoju úlohu, hoci najmä estetickú, majú aj okrasné strešné prvky. Zvýraznia a skrášlia strechu s krytinou KM Beta. Podľa vkusu si možno vybrať buď hrebeňové okrasné prvky (v ponuke kohút, elegantná vežička a pár zamilovaných hrdličiek), alebo ozdobné koncové hrebenáče (motív vietor a lev), prípadne tvarované hrebeňové upchávky (motív hrozna a slnka).

Kohút, vežička a pár hrdličiek sú v ponuke v celkovo piatich atraktívnych farebných vyhotoveniach – tehlovej, višňovej, hnedej, čiernej, sivej. Ozdobné hrebeňové upchávky a koncové hrebenáče ponúka spoločnosť KM Beta v tehlovej, višňovej, hnedej a čiernej, prípadne v sivej farbe, na prianie aj v ďalších, menej bežných odtieňoch. Všetky tieto prvky tak dokonalo ladia s krytinou KM BETA vyrábanou spolu v siedmich atraktívnych farbách (tehlovej, višňovej, hnedej, čiernej pri krytine KMB HODONKA, pri krytine KMB BETA je to navyše sivá, zelená, prípadne aj modrá). Podľa vkusu si možno vybrať buď lesklý (Briliant), alebo matný vzhľad (Elegant) strechy. Špecialitou je dvojfarebný variant Efekt, kombinujúci višňovú a čiernu, ekonomickou voľbou je Standard, prefarbený betón bez povrchovej úpravy.

Nielen strešná krytina

Strešnú krytinu môžete výhodne objednať spolu s ďalšími materiálmi – napríklad murovacím systémom, stropmi alebo omietkami. Aj tieto materiály totiž spoločnosť KM Beta ponúka. Klasikou je pálený tehelný murovací systém PROFIBLOK, na výstavbu tepelne úsporných, nízkoenergetických a pasívnych domov je určený osvedčený systém viacvrstvových konštrukcií KMB SENDWIX so základom v podobe vápennopieskového muriva. Ucelená ponuka keramických stropných konštrukcií sa skrýva pod značkou PROFIDECK. Stropy možno v rámci systému PROFIDECK riešiť buď s využitím stropných vložiek HURDIS, alebo stropných nosníkov HODO a stropných vložiek MIAKO. Všetky tieto prvky vyrába tehelňa v Hodoníne, závod s viac ako 150-ročnou tradíciou.


Svojmu domu vyberte spoľahlivú strechu s dlhou životnosťou

1023588
KM Beta, a.s.

Novinkou v ponuke KM Beta sú maltové a omietkové zmesi. Výrobky značky PROFIMIX vyrába nový, nedávno dokončený závod na Hodonínsku. Portfólium zahŕňa murovacie malty a lepiace zmesi na všetky stavebné materiály, ďalej cementové potery, stierkové zmesi, jadrové a štukové omietky a tepelnoizolačné malty a omietky. Materiály PROFIMIX spĺňajú prísne európske normy a navyše vynikajú dobrými spracovateľnými vlastnosťami.

Viac o materiáloch KM BETA na www.kmbeta.sk

Kategória: Stavba a rekonštrukcia Strecha, podkrovie
Tagy: km KM Beta
Zdieľať článok