VELOX – stavebný systém pre nízkoenergetické stavby

29. 03. 2011 Zdieľať

„Aby žiarovka svietila, musí byť vzduchoprázdna, ale myšlienka vo vzduchoprázdne ani neblikne – a teraz buď múdry.“ Tomáš Janovic. Podobné rozpoloženie zrejme zažívajú mnohí nadšení stavebníci, ktorí sa rozhodujú pre výstavbu svojho obydlia v nízkoenergetickom štandarde. Každý o nízkoenergetických domoch hovorí, veľa sa o nich píše, menej sa ich už ale realizuje. Aspoň na Slovensku. Samozrejme, česť výnimkam. Aký by teda mal byť nízoenergetický dom? Aké sú zaobstarávacie náklady takého domu v porovnaní s tradičnými stavbami? Je jeho údržba komplikovaná? Budeme sa v ňom cítiť príjemne?

— Advertorial spoločnosti VELOX-WERK s.r.o. —

Budúcu energetickú náročnosť objektu určujú tepelno-technické parametre obvodových konštrukcií,  kvalitné okná a dvere, možnosti pasívneho využívania slnečného žiarenia, či aktívneho využívania obnoviteľných zdrojov energie. Základom je však kvalitný stavebný systém. VELOX má za sebou už viac ako 10 rokov skúseností s výstavbou nízkoenergetických a pasívnych domov.

Stavebný systém VELOX – to sú monolitické stavby, ktorých steny a stropy sa betónujú do  systému „strateného debnenia“ zo štiepkocementových dosiek. Ide o viac ako 55- ročný originálny rakúsky patent (na Slovensku od roku 1995), ktorého základným prvkom je štiepkocementová doska . Východiskovou surovinou na jej výrobu je guľatina ihličnatého dreva, tzv. drevitá štiepka, ktorá z celkového objemu dosky tvorí 89 %. Drevitá štiepka sa zmieša s cementom (9%), ktorý zaisťuje pevnosť a súdržnosť dosiek a s vodným sklom (2%), ktoré  dosky stabilizuje  proti vlhkosti a zvyšuje ich odolnosť proti plesniam a hlodavcom. Štiepkocementové dosky preberajú vlastnosti dreva, takže sú veľmi dobre opracovateľné a praktické – je ich možné rezať, vŕtať, zbíjať klincami, frézovať, skrutkovať bez hmoždiniek. Poréznosť ich povrchu zaisťuje jednak vynikajúce spojenie s omietkou a betónom a zároveň dokonalé tlmiace vlastnosti a pohlcovanie hluku.

Domy z VELOXu sa aj bez dodatočných tepelných izolácií už od hrúbky obvodovej steny 340 mm zaraďujú medzi nízkoenergetické. Štíhle sendvičové steny znamenajú nárast úžitkovej plochy domu v porovnaní s tradičnými murovacími materiálmi.

Nízke nároky na vykurovanie a príjemná klíma sú výsledkom nielen výborných tepelno-izolačných vlastností stien s voliteľnou hrúbkou izolácie až 200 mm, ale i tepelnou akumuláciou s tepelnou zotrvačnosťou stien niekoľkonásobne vyššou než pri bežných murovacích materiáloch. V lete v interiéri zostáva príjemný chládok, čo znamená úsporu nákladov za klimatizáciu. V zime naopak steny vracajú naakumulované teplo späť do interiéru, čo zase šetrí náklady na vykurovanie.

Čas sú peniaze. Montáž systému VELOX je rýchla, dômyselná a vysoko hospodárna, s minimom mechanizmov, pričom viac ako 85 % z doby výstavby tvorí suchá montáž.

Majitelia domov a bytov  VELOX tak majú záruku, že sú vlastníkmi ekologického bývania postaveného za rozumnú cenu, s nízkou spotrebou energií, príjemnou klímou, a jednoduchou a ľahkou údržbou. Skrátka obydlia nenáročného tak voči životnému prostrediu , ako aj svojmu majiteľovi.

 

www.velox-bausysteme.com

Kategória: Materiály Stavba a rekonštrukcia
Tagy: velox
Zdieľať článok