Vkusná fasáda domu – ako áno a ako radšej nie

14. 06. 2011
Zdieľať

Na Slovensku v posledných rokoch vyrastali pestrofarebné domčeky ako huby po daždi, niekedy až príliš pestrofarebné. No konečne prichádza obdobie, keď sa zmazáva rozdiel medzi kvalitnou bytovou architektúrou v zahraničí a u nás. Je to ako s ľuďmi. Pekným a adekvátne zvoleným oblečením sa dá opticky zvýrazniť to, čo je pekné, a malé nedostatky sa zase dajú ukryť. S fasádou domu je to podobné. Pekné proporcie a tvary môžu vyniknúť pri správne zvolenej fasáde a nejaký ten nedostatok sa dá opticky potlačiť.


:) Zaujímavá kombinácia výraznej farby a veľkého zasklenia

92841


🙂 Zaujímavá kombinácia výraznej farby a veľkého zasklenia


:( Naozaj si myslíte, že je to pekné?

92832


🙁 Naozaj si myslíte, že je to pekné?


:) Drevené posuvné okenice sú pekným doplnkom tejto jednoduchej, vkusnej fasády. Veľa ľudí argumentuje, že súčasná architektúra je chladná, a preto si svoje nové domy patrične vyzdobujú “kučierkami”, aby vyvolali dojem tepla. Ono to však nie je len o kučierkach. Toto je pekný príklad teplo pôsobiacej fasády so všetkým, čo ju dotvára.

92836


🙂 Drevené posuvné okenice sú pekným doplnkom tejto jednoduchej, vkusnej fasády. Veľa ľudí argumentuje, že súčasná architektúra je chladná, a preto si svoje nové domy patrične vyzdobujú “kučierkami”, aby vyvolali dojem tepla. Ono to však nie je len o kučierkach. Toto je pekný príklad teplo pôsobiacej fasády so všetkým, čo ju dotvára.


:( V tomto prípade by bolo lepšie riadiť sa starým známym pravidlom, že menej je niekedy viac. Obklad z lícovej tehly je zaujímavý materiál, no týmto umiestnením stratil ten pravý efekt. Keby sa všetky tehličky použili radšej na súvislú časť fasády, napríklad v okolí vstupných dverí, výsledok by bol elegantnejší.

92837


🙁 V tomto prípade by bolo lepšie riadiť sa starým známym pravidlom, že menej je niekedy viac. Obklad z lícovej tehly je zaujímavý materiál, no týmto umiestnením stratil ten pravý efekt. Keby sa všetky tehličky použili radšej na súvislú časť fasády, napríklad v okolí vstupných dverí, výsledok by bol elegantnejší.


:( Pekná snaha o zaujímavú fasádu. Škoda, že tu trocha uletela proporcia celého objektu a množstvo kamienkov. Chápem, že pri rekonštrukcii sa ťažko hľadá kompromis medzi úžitkovou a estetickou hodnotou; v tomto prípade asi zvíťazila výška priestorov v interiéri.

92835


🙁 Pekná snaha o zaujímavú fasádu. Škoda, že tu trocha uletela proporcia celého objektu a množstvo kamienkov. Chápem, že pri rekonštrukcii sa ťažko hľadá kompromis medzi úžitkovou a estetickou hodnotou; v tomto prípade asi zvíťazila výška priestorov v interiéri.


:( Nemám nič proti fialovej farbe, ale fialová fasáda je naozaj odvážne vyjadrenie. A keď už fialovú, tak určite len ako fragment alebo akcent a rozhodne v inom odtieni.

92834


🙁 Nemám nič proti fialovej farbe, ale fialová fasáda je naozaj odvážne vyjadrenie. A keď už fialovú, tak určite len ako fragment alebo akcent a rozhodne v inom odtieni.


:) Trošku pozitívnej inšpirácie z anglického vidieka. Majitelia “nezabalili” starý dom do nového farebného fasádneho systému, ale nechali vyniknúť krásu pravého kameňa. To sa u nás zatiaľ nestáva často, čo je veľká škoda.

92846


🙂 Trošku pozitívnej inšpirácie z anglického vidieka. Majitelia “nezabalili” starý dom do nového farebného fasádneho systému, ale nechali vyniknúť krásu pravého kameňa. To sa u nás zatiaľ nestáva často, čo je veľká škoda.


:) Drevo ako exteriérový materiál je náročný na pravidelnú údržbu, no napriek tomu je čoraz obľúbenejším materiálom na obloženie fasády. Vytvára pôsobivú štruktúru a dodáva domu teplejšiu atmosféru.

92848


🙂 Drevo ako exteriérový materiál je náročný na pravidelnú údržbu, no napriek tomu je čoraz obľúbenejším materiálom na obloženie fasády. Vytvára pôsobivú štruktúru a dodáva domu teplejšiu atmosféru.


:) Pekné zvýraznenie hmoty pomocou farieb a materiálov

92843


🙂 Pekné zvýraznenie hmoty pomocou farieb a materiálov


:) Pekné zvýraznenie hmoty pomocou farieb a materiálov

92842


🙂 Pekné zvýraznenie hmoty pomocou farieb a materiálov


:( Chápem, že pestrá ponuka farieb v obchodoch dokáže nejednému človeku zamotať hlavu. Preto si pri výbere farieb na fasádu svojho domu dajte čas na rozmyslenie a “odmotanie” hlavy. Možno potom nájdete takú, ktorá by rodinný dom dotvorila, a nie “vyhodila do vzduchu”.

92833


🙁 Chápem, že pestrá ponuka farieb v obchodoch dokáže nejednému človeku zamotať hlavu. Preto si pri výbere farieb na fasádu svojho domu dajte čas na rozmyslenie a “odmotanie” hlavy. Možno potom nájdete takú, ktorá by rodinný dom dotvorila, a nie “vyhodila do vzduchu”.


:) Jednoducho vkusné... v tomto prípade je obklad pripomínajúci lícovú tehlu povyšujúcim prvkom celého domu.

92839


🙂 Jednoducho vkusné… v tomto prípade je obklad pripomínajúci lícovú tehlu povyšujúcim prvkom celého domu.


:) Fasáda obložená drevom je dnes veľmi populárna. V kombinácii s vyváženými proporciami a peknou farbou môže vzniknúť zaujímavý objekt.

92838


🙂 Fasáda obložená drevom je dnes veľmi populárna. V kombinácii s vyváženými proporciami a peknou farbou môže vzniknúť zaujímavý objekt.


:( Nemáte kyslo v ústach z toľkej citrónovej farby?

92850


🙁 Nemáte kyslo v ústach z toľkej citrónovej farby?


:) Zaujímavá fasáda môže vzniknúť aj v prípade, keď sa polystyrén na zateplenie vymení za vzduchovú medzeru a omietku nahradí sklo. Prioritná technická funkcia tu vytvorila estetický prvok fasády.

92847


🙂 Zaujímavá fasáda môže vzniknúť aj v prípade, keď sa polystyrén na zateplenie vymení za vzduchovú medzeru a omietku nahradí sklo. Prioritná technická funkcia tu vytvorila estetický prvok fasády.


:) Proporčná, vyvážená použitými materiálmi, elegantná, a pritom nie studená. Jednoducho veľmi pekný príklad kvalitnej fasády.

92840


🙂 Proporčná, vyvážená použitými materiálmi, elegantná, a pritom nie studená. Jednoducho veľmi pekný príklad kvalitnej fasády.


:) Tento spôsob úpravy fasády nie je u nás veľmi rozšírený. Vrstva popínavých rastlín je aj určitým tepelným izolantom. Dôležitá je pravidelná údržba a obavy z hmyzu a usadenín nie sú na mieste.

92849


🙂 Tento spôsob úpravy fasády nie je u nás veľmi rozšírený. Vrstva popínavých rastlín je aj určitým tepelným izolantom. Dôležitá je pravidelná údržba a obavy z hmyzu a usadenín nie sú na mieste.

 


:) Tentoraz vám chceme ukázať viac toho pekného, čo na Slovensku vzniká, a ponúknuť vám to ako inšpiráciu. Napríklad aj tento rodinný dom je pozitívnym príkladom kvalitnej a inšpirujúcej fasády.

92845


🙂 Tentoraz vám chceme ukázať viac toho pekného, čo na Slovensku vzniká, a ponúknuť vám to ako inšpiráciu. Napríklad aj tento rodinný dom je pozitívnym príkladom kvalitnej a inšpirujúcej fasády.


Vkusná fasáda domu - ako áno a ako radšej nie

92844

Kategória: Stavba a rekonštrukcia Steny a fasády
Tagy: fasáda
Zdieľať článok

Diskusia