28. 10. 2005
Zdieľať

Keď po horúcom a suchom lete nastúpi chladnejšie a vlhkejšie počasie, v záhradách ožijú dálie. Rozvijú sa a rozkvitnú do krásy, až kým zima a mráz neukončia ich jednoročnú púť. Našťastie, majú pod zemou hľuzy, vďaka ktorým sa na jar opäť prebudia k životu.

Dálie (patria do čeľade astrovitých) pochádzajú z hornatých oblastí Mexika. Vo svojej pôvodnej domovine boli kvetmi Aztékov a v ich reči sa nazývali acocotli. Do Európy, presnejšie do botanickej záhrady v Madride, sa dostali koncom 18. storočia. Zo Španielska sa potom rýchlo rozšírili po celej Európe a stali sa veľmi obľúbenými záhradnými kvetinami – možno aj preto, že začiatkom 19. storočia sa začalo s ich šľachtením. Všetky dnes pestované dálie sú hybridy, vyšľachtené vďaka práci a umu mnohých generácií záhradníkov.

Prebúdzanie k životu


Dálie - georgíny

33349
Mária Vargová

Zásobným orgánom dálie je hľuza, ktorú tvoria pozrastané vajcovité časti. Miestu, kde sú zrastené, hovoríme kŕčok. Z neho na jar vyrastajú puky – zárodky nových rastlín. Stonky sú duté a olistené, listy sú protistojné, delené a zúbkované. Kvety vyrastajú z pazúch listov a môžu byť jednoduché alebo plné. Dálie obľubujú dobrú záhradnú pôdu a môžu rásť aj niekoľko rokov na tom istom mieste, ak im každoročne pridáme vápnik vo forme mletého vápenca.


Dálie - georgíny

33348
Mária Vargová

Po prezimovaní v dobrom sklade, začiatkom apríla, vyberieme hľuzy dálií a rozdelíme ich na toľko častí, koľko z nich trčí uschnutých vlaňajších stoniek. Každý puk totiž vytvorí jednu rastlinu, ale tým, že vyrastajú z jedného krčka, navzájom zrastú. Rozdelené hľuzy poukladáme na plytké podložky, vyplnené rašelinou, a umiestnime ich na teplé a svetlé miesto. Teplo, svetlo a vlhkosť prebudia v hľuzách život, a tak začnú klíčiť. Naklíčené hľuzy vysadíme na slnečné miesto v záhrade až v polovici mája, aby sme ich nevystavili účinkom prípadných neskorých mrazov. Dobre ich polejeme a zatlačíme do pôdy. K vysokým druhom hneď pri sadení zastrkávame oporné tyče, a to zo severnej strany. O dálie sa po výsadbe nemusíme takmer vôbec starať, len ich polievame v suchom počasí. Ozajstný rozkvet nastáva až koncom leta.

Množenie pomocou odrezkov

V súčasnosti sa šľachteniu dálií okrem amatérov venujú najmä holandskí a americkí šľachtitelia. Cena na trh uvádzanej novinky je vysoká, ale šikovní pestovatelia si dokážu namnožiť tento drahý rastlinný materiál a po krátkom čase sa už môžu popýšiť radom nádherne kvitnúcich dálií nového druhu.

Postup množenia nie je náročný, ale si vyžaduje priestor, vhodný substrát a zopár ďalších jednoduchých pomôcok. Hľuzy, ktoré sme dali naklíčiť, nevysadíme na pozemok, ale ich necháme rásť na rašeline. Keď mladý výhonok dosiahne dĺžku asi 3 cm, pripravíme si črepníček s ľahkým substrátom a práškový stimulátor na zakoreňovanie. Výhonok opatrne vylomíme alebo vyrežeme z materskej hľuzy, koniec namočíme do stimulátora a posadíme do črepníčka. Umiestnime na teplé a svetlé, ale nie slnečné miesto a pôdu udržujeme vlhkú. Po niekoľkých týždňoch výhonok zakorení, začne rásť a po čase si vytvorí samostatnú hľuzu. V dobrých podmienkach môže aj zakvitnúť. Z jednej hľuzy môžeme takto získať až niekoľko desiatok nových rastlín. V prvý rok rastlinky prezimujeme v črepníčku (nadzemnú časť je potrebné odrezať), na jar naklíčime a vysadíme. Zo začiatku budú síce menšie, ale budú kvitnúť.












Dálie - georgíny

33352
Mária Vargová


Dálie - georgíny

33353
Mária Vargová


Množenie dálií pomocou odrezkov nie je ťažké, ale vyžaduje si priestor, vhodný substrát a ďalšie jednoduché pomôcky.


Dálie - georgíny

33350
Mária Vargová


Dálie - georgíny

33351
Mária Vargová


Pred zimou sa hľuzy dálií vyberú z pôdy a aj so zeminou sa uložia do igelitových vreciek.


Prezimovanie

Najväčším problémom pri pestovaní dálií je prezimovanie hľúz. Vo svojej domovine sú to trvalky, ktoré prezimujú vo voľnej pôde, ale u nás treba hľuzy chrániť pred mrazom. Preto v októbri zrežeme nadzemnú časť, vidlami opatrne vyberieme hľuzu z pôdy a necháme trochu na vzduchu zaschnúť, najmä ak sme ju pri kopaní poškodili. Potom každú hľuzu aj so zemou vložíme do dostatočne veľkého a na niekoľkých miestach prederaveného plastového vrecka, ktoré zaviažeme pri kŕčku špagátom. Takto si hľuzy vo vrecku udržia potrebnú vlhkosť a nadzemná časť mimo vrecka zase na vzduchu nezhnije. Vrecká s hľuzami umiestnime do pivnice a na jar postupujeme už popísaným spôsobom.

Dálie sa nám za starostlivosť bohato odmenia. Svojimi kvetmi dokážu skrášliť záhradu ako solitéry vysadené v trávniku, aj ako radová výsadba na okraji záhonov, môžu tvoriť deliacu stenu medzi úžitkovou a okrasnou záhradou a vo váze ozdobia náš príbytok farebnými kvetmi aj charakteristickou vôňou.
























6 spôsobov aranžovania dálií


Dálie - georgíny

33357


Dálie - georgíny

33358


Kytica z fakľovky s dáliou v strede, zasadená do čírej sklenej vázy plnej kvietkov chryzantém, a hortenzie tvorí zaujímavú kompozíciu v tvare kvetu.


Dálie, fialové trachélium a žltá kraspédia sú zasadené do kociek z penovej aranžérskej hmoty a rozmiestnené v tvare sushi.


Dálie - georgíny

33355


Dálie - georgíny

33359


Dálie, hortenzie a chryzantémy sú takmer zrkadlovo naaranžované do dvoch malých vázičiek stojacich v prepojenej miske.


Detail kytice, ktorú tvoria oranžové fakľovky, žlté dálie a tmavozelené listy monstery.


Dálie - georgíny

33356


Dálie - georgíny

33354


Detail kytice, ktorú tvoria: fakľovka (Kniphofia), chryzantéma (Chrysanthemum), mečík (Gladiolus), dália (Dahlia) a trachélium.


Do dvojice drevených škatuliek v prútenom koši sú naaranžované kvety oranžových dálií a žlté guľôčky kraspédie.

Kategória: Dekor Zo života rastlín
Tagy: dália kvetina kvetiny rastliny za
Zdieľať článok

Diskusia