O tomto dizajne sa malo hovoriť už dávno. Niektoré prvky máte určite doma, ani o tom neviete
Bývanie, ktoré vám slúži dnes, nemusí byť automaticky funkčné aj o niekoľko rokov. Práve preto sa čoraz častejšie hovorí o adaptívnom interiérovom dizajne – koncepte zariadenia interiéru, ktorý zohľadňuje meniace sa potreby obyvateľov v priebehu času.
Predstavte si domov, ktorý vás sprevádza celým životom, od detských krôčikov až po starobu. Taký je adaptívny interiérový dizajn. Dokonale sa prispôsobí každej životnej etape aj zmenám, ktoré nastanú. Je to domov, ktorý s vami drží krok celý život.
Čo je adaptívny dizajn?
Adaptívny interiérový dizajn je štýl zariaďovania, ktorý zohľadňuje nielen aktuálne potreby, ale aj potenciálne zmeny v živote členov domácnosti. Jeho zámerom je vytvoriť praktické a dlhodobo udržateľné priestory bez neustáleho prerábania a opakovaných zmien v interiéri. Nezaskočí ho napríklad príchod dieťaťa do domácnosti, zmeny v zamestnaní a možný prechod na home office, ale ani staroba a nižšia mobilita členov rodiny. Naopak, vytvára flexibilné, bezpečné a pohodlné priestory pre ľudí každého veku a schopností. Myslí však aj na to, ako sa súčasné potreby členov domácnosti môžu časom meniť. Dôležité je preto predvídanie.
Bez čoho sa adaptívne bývanie nezaobíde?
Flexibilné miestnosti
Jeden priestor môže pokojne plniť viacero funkcií. Dôležitá je však efektivita a plynulosť pri ich zmenách. Adaptívny dizajn zmení obývačku na hosťovskú izbu a do spálne skryje nepoužívanú pracovňu. Skvelým riešením sú napríklad posuvné priečky či modulárne steny, ktorými prispôsobíte rozloženie miestnosti aj bez búrania a murovania. Pri zariaďovaní stavte na multifunkčný nábytok, ktorý šetrí miesto, ale poskytuje širšie možnosti využitia.
Univerzálnosť a bezpečnosť
Univerzálna domácnosť zohľadňuje potreby všetkých členov domácnosti bez ohľadu na vek a zároveň sa snaží byť pre všetkých pohodlná. Ak je to možné, voľte radšej širšie, bezprahové dvere a priechodné chodby pre ľahký prístup s kočíkom či vozíkom. Nápomocný je aj výškovo nastaviteľný nábytok, ktorý uplatníte nielen v detských izbách. Pre vyššiu bezpečnosť môžete voliť aj protišmykové podlahy či nočné LED pásy pre lepšiu orientáciu v tme.
Udržateľnosť a ekológia
Adaptívna domácnosť by mala myslieť nielen na svojich členov, ale aj na prostredie. Kvalitnými prírodnými materiálmi či využívaním obnoviteľných zdrojov energie vytvoríte ekonomickú a zdravú domácnosť, ktorá pretrvá dekády. Ak navyše zvolíte neutrálnu farebnú paletu a nadčasový dizajn, váš domov zostane príťažlivý dlhodobo aj bez pravidelných a veľkých zmien.
Technológie
Adaptívny dizajn neopomína ani smart technológie, ktoré vám pomôžu prispôsobiť si bývanie presne podľa potrieb. Vďaka inteligentným systémom môžete ovládať domáce spotrebiče, ale aj osvetlenie, kúrenie či žalúzie cez mobil a na diaľku. Keďže dokážu reagovať aj na zmeny vonkajšej teploty či počasia, pomôžu aj s úsporou energií. Okrem aplikácií vedia byť nápomocní aj digitálni asistenti (Siri, Google asistent, Alexa, Cortana…), ktorí vám domov prispôsobia bez väčšej námahy .
Ako na adaptívny dizajn?
Ak stavbu domu ešte len plánujete, alebo si ho práve hľadáte, zvážte jednoúrovňové bývanie. Bungalovy sú ako forma bývania stále obľúbené a zároveň vám tak odpadnú starosti s riešením bezbariérových prístupov po schodiskách.
Začnite zónovaním priestoru
Zónovať znamená vizuálne aj funkčne rozdeliť jednu miestnosť na viacero oblastí podľa účelu. Vytvoríte tak poriadok aj bez budovania nových priečok. Ako deliaci prvok môžete použiť nábytok, napríklad knižnicu, ktorou oddelíte pracovňu od obývačky. So zónovaním pomôžu aj koberce či svetlá v rôznej intenzite.
Investujte do multifunkčného nábytku
Kúsky zariadenia s viacerými funkciami a premenlivými rozmermi sú alfou a omegou adaptívneho dizajnu. Šetria miesto, no zároveň dokážu pokryť viacero potrieb. Patria sem napríklad rozkladacie pohovky či vyklápacia posteľ typu murphy, ktoré uplatníte aj v menších bytoch. Okrem postelí sú na trhu aj výklopné stoly, ktoré vytvárajú pracovný priestor len vtedy, keď je potrebný. Nezabúdajte ani na nábytok s extra úložnými priestormi, ktorý skvele využijete na odloženie zbierky kníh alebo šatstva.
Využite vertikálny priestor
Namiesto rozširovania sa do strán pozerajte radšej hore. Využívajte závesné skrinky, otvorené police až po strop, vyvýšené postele s pracovným kútikom alebo úložným priestorom pod nimi. Háčiky, lišty a vešiaky – to všetko sú praktické a priestorovo úsporné riešenia, bez ktorých sa nezaobídete.
Myslite aj na detaily
Na doladenie adaptívneho dizajnu uprednostnite miesto vane walk-in sprchový kút, ktorý je prístupnejší a bezpečnejší. Myslite aj na detaily, preto si zadovážte pákové kľučky a batérie, ktoré sú pohodlnejšie a praktickejšie ako otočné modely. V neposlednom rade myslite aj na inštaláciu výstuh do stien, ktoré umožňujú dodatočné pripevnenie držadiel.
V kuchyni sa vám bude hodiť ostrovček na kolieskach, ktorého pozíciu upravíte podľa potrieb, ale aj nadstaviteľná pracovná doska či rozkladací stôl. Multifunkčnú nábytkovú stenu, sklápací stolík či sedačku s polohovateľnými opierkami oceníte zasa v obývačke
A ak chcete ísť ešte o krok ďalej, použite na stenách a podlahe v domácnosti kontrastné farby, aby ste uľahčili orientáciu v priestore a zvýšili bezpečnosť.
Nezabúdajte na svetlo
Rozličné činnosti a rozličné funkcie miestnosti si vyžadujú aj rozličnú farbu a intenzitu osvetlenia. Iné svetlo budete potrebovať pri práci a iné pri relaxe či krátko pred spaním. Klasické žiarovky teda vymeňte za tie s nastaviteľným osvetlením, ktoré môžete prispôsobiť aktuálnej potrebe. Nezabúdajte však najmä na maximalizáciu denného svetla pomocou veľkých presklení či vhodne umiestnených zrkadiel.
Žite v budúcnosti
Skutočne adaptívny dizajn počíta s tým, že sa vaše potreby zmenia, a s nimi sa bude premieňať aj bývanie. Rátajte preto dopredu s riešeniami, ktoré život môže priniesť, aj keď si to aktuálna situácia ešte nevyžaduje. Do detských izieb napríklad investuje do výškovo nastaviteľného či rozťahovacieho nábytku, ktorý potomkovia využijú aj v tínedžerskom či dospelom veku. Ak siahnete po neutrálnom dizajne, využijete ho aj v prípade, že z hniezda vyletia a ich izbu premeníte na pracovňu či priestor pre hostí.
Adaptívny dizajn je praktická odpoveď na meniaci sa svet a rôznorodé životné situácie. Umožňuje vám starnúť v prostredí, ktoré milujeme, bez nutnosti sťahovať sa či prerábať. Pomáha vytvárať domov, ktorý nie je len krásny, ale aj inteligentne premyslený. Zvyšuje hodnotu nehnuteľnosti a znižuje potrebu budúcich zásahov. Je to domov, ktorý sa prispôsobí vám, nie naopak.
Zdroje: