Článkové radiátory Zehnder Charleston: chameleón vo svete radiátorov
Najrôznejšie tvary do oblúka či vyhotovenie do rohu, variabilná výška a široká škála farebných riešení vrátane špeciálnej povrchové úpravy Technoline… To všetko robí z článkových radiátorov Zehnder Charleston „chameleóna“ vo svete vykurovacích telies.
Hoci sa vyrábajú už takmer 100 rokov, majú oceľové článkové radiátory Zehnder Charleston stále čo ponúknuť. „Skutočnosť, že tieto radiátory sú na trhu už tak dlho, iba potvrdzuje ich jedinečnosť. I keď sa ich dizajn takmer nezmenil, článková konštrukcia, ktorá im zabezpečuje transparentný vzhľad, je stále veľmi obľúbená a žiadaná. Vďaka svojej variabilite sa totiž hodí naozaj do každého interiéru – od klasickejších inštalácií v bežných budovách až po moderní interiéry,“ opisuje na úvod Ing. Miroslav Váša, vedúci predaja dizajnových radiátorov Zehnder.
Variabilné a modulárne
Široká škála hĺbok, výšok, dĺžok, tvarov aj spôsobov pripojení a kotvenia či farebných vyhotovení umožňuje, že radiátory možno optimálne prispôsobiť prakticky každému interiéru, priestoru i požiadavkám na tepelný výkon.
„Článkové radiátory Zehnder Charleston ponúkame v piatich hĺbkach od 62 do 210 mm a vo viac ako 35 štandardných výškach od 26 centimetrov do 3 metrov. Na vyžiadanie sme, samozrejme, schopní vyrobiť aj atypický model,“ opisuje Ing. Miroslav Váša zo spoločnosti Zehnder a pokračuje, „sme tiež schopní vyrobiť radiátory takmer s akoukoľvek dĺžkou, jediným limitom je pritom minimálny počet štyroch článkov, teda dĺžka 184 mm, a potom, samozrejme, to, čo dovolí hydraulika vykurovacieho systému. Navyše, vďaka bohatej histórii poskytujeme viac ako 30 možností pripojenia.
Veľmi obľúbené je napríklad stredové pripojenie vyskytujúce sa predovšetkým pri vysokých telesách či pripojenie Completto s integrovaným ventilom.“
Dávno už tiež neplatí, že radiátor musí byť iba rovný.
„Možné je i oblúkové vyhotovenie či rohové riešenie, a to tak do vnútorných rohov, ako aj pre umiestnenie na tie vonkajšie,“ dopĺňa Ing. Miroslav Váša zo spoločnosti Zehnder a dodáva, „čo sa farebného vyhotovenia týka, štandardne máme v portfóliu približne 50 farieb, ale na zákazku sa dá vyrobiť takmer akýkoľvek model – celkom tak dokážeme aplikovať viac ako 700 odtieňov.“ A to vrátane modernej povrchovej úpravy Technoline či priesvitného laku, ktorý dá vyniknúť technológii výroby radiátorov a hodí sa tak práve do moderných interiérov v kombinácii s prírodnými materiálmi, ako je drevo či kameň.
TIP: Vysoká kvalita (nielen) vďaka laserovému zváraniu
Počas vývoja sa síce dizajn článkových radiátorov príliš nezmenil, technológia výroby však pomerne významne. Vďaka laserovému zváraniu je spoj kvalitnejší a má väčšiu životnosť. „Po zvarení jednotlivých článkov i celej zostavy sa vždy uskutočňuje tlaková skúška, aby sme mali istotu, že nikde nedôjde k presakovaniu vykurovacieho média,“ hovorí Ing. Miroslav Váša zo spoločnosti Zehnder a dopĺňa, „životnosť radiátorov predlžuje aj kvalitné dvojvrstvové lakovanie. Ide vždy o základný antikorózny kúpeľ, po ktorom sa antistaticky nanáša prášková farba. Tá sa vypaľuje v peci, vytvrdzuje a tvorí výsledný efekt.“
Riešenie pre nízkoteplotné systémy
Vďaka článkovej konštrukcii umožňujú radiátory vyšší prenos sálavého tepla, ktoré pôsobí rovnako príjemne ako napríklad slnečné lúče či horiaci kozub. Sú tiež veľmi vhodné pre nízkoteplotné sústavy.
„Pri vykurovaní kondenzačnými kotlami a tepelnými čerpadlami nie je voda v radiátoroch ohrievaná na takú vysokú teplotu. Článkové radiátory Zehnder Charleston vďaka svojej výnimočnej konštrukcii a rozmerovej variabilite ponúkajú možnosť optimalizovať veľkosť používaného telesa a napomáhajú tak dosiahnuť žiadané úspory pri spotrebe tepelnej energie,“ opisuje Ing. Miroslav Váša a dodáva, „produkujú totiž až 35-percentný podiel sálavého tepla. Predovšetkým pri vyšších modeloch je zaistené lepšie prúdenie a teplá voda sa môže lepšie rozvrstviť aj pri nižších teplotách, čím vzniká príjemné teplo.“
Pri riešení výmeny starého kotla za ten kondenzačný či za tepelné čerpadlo sú vykurovacie telesá článkovej konštrukcie správnou voľbou.
TIP: Aký radiátor zvoliť?
Okrem možnosti obrátiť sa priamo na výrobcu, ktorý poradí a vysvetlí potrebné a navyše vytvorí špecifikáciu vrátane technických detailov pre konkrétnu stavbu, sú aj ďalšie možnosti.
„Pre projektantov sú k dispozícii podklady v projekčných programoch ProTech a TechCON a navyše sú na našom webe dokumenty s technickými údajmi pre správnu montáž a všetky typy pripojenia, ktoré si možno stiahnuť. Pri výbere vhodného telesa možno využiť aj možnosti online konfigurátora,“ radí Ing. Miroslav Váša.
Po zadaní všetkých potrebných parametrov na rozmer a výkon sa vyfiltrujú telesá, pri ktorých už je treba vybrať len potrebný dizajn, aby do konkrétneho objektu čo najlepšie pasoval.
Viac informácií na webinári Prečo rastie záujem o článkové radiátory Charleston.
Zdroj: PR článok Zehnder Group Czech Republic s.r.o.