Zdroj: Martin a Daniel Zuzánkovci

Realizáciu riešili sami. Stavili na drevené lamely a špecialitu v každej miestnosti

26. 04. 2023
Zdieľať

Mladý pár, ktorý veľa pracuje a rád cestuje, si zaopatril novostavbu. Chceli príjemný interiér v prírodných odtieňoch. Taktiež mal byť praktický a bez zbytočností, ktoré by zaberali miesto. S týmito požiadavkami oslovili dizajnéra Josefa Trakala. Vďaka spojeniu odborníka s predstavami majiteľov vznikol svieži priestor kombinujúci severský a minimalistický štýl. Akcenty dotvoril pomocou abstraktných dekorácií a obrazov.

Láska k masívnemu dubu – zvonku i zvnútra

Základnom, z ktorého dizajnér pri navrhovaní interiéru vychádzal, bola vonkajšia podoba stavby. Majitelia majú v obľube masívne dubové drevo a túžili po symbióze medzi interiérom a exteriérom. Takže celá vnútorná podoba odráža vonkajšie riešenie – materiálové i farbené.

moderný dom z masívneho dreva

Dizajn interiéru vychádza z vonkajšej podoby domu. Zdroj: Martin a Daniel Zuzánkovci

Najcharakteristickejšou črtou prepisu exteriéru dovnútra sú obklady z drevených lamiel, ktoré zároveň spájajú interiér. Nefungujú iba ako dekorácie, na niektorých miestach oddeľujú, tienia. Všimnete si ich vo vstupe, v kuchyni i v spálni, kde vytvárajú dekoráciu v záhlaví postele a nad ňou. Nikde však nie sú rovnaké.

spálňa s modrou zamatovou stenou a drevenými lamelami na strope

„Zvolili sme rôzne poňatie latkových obkladov, aby bol interiér príjemný, prepojený a zároveň zaujímavý. O originalitu sme sa pokúsili hlavne v spálni,“ hovorí dizajnér. Zdroj: Martin a Daniel Zuzánkovci

„Zvolili sme rôzne poňatie latkových/lamelových obkladov, aby bol interiér príjemný, prepojený a zároveň zaujímavý. O originalitu sme sa pokúsili hlavne v spálni. Narazili sme na kopu technických problémov, no nakoniec sa nám to podarilo,“ komentuje Josef Trakal.

Prečítajte si tiež
Mladý pár stavil pri rekonštrukcii bytu na sklobetón. Odvážne riešenie neľutuje

Zaujímavý detail v každej miestnosti

Napriek tomu, že interiér je ladený do kombinácie sivej, bielej a dreva, každá miestnosť má svoju dominantu. V spálni je to fascinujúca zamatovo modrá textúrovaná betónová stierka. Obývačku osviežujú lamelová stena za televízorom a koberec kombinujúci základnú farebnú schému bytu. Autor návrhu kládol dôraz aj na osvetlenie – za povšimnutie stojí nielen elegantná skupina svietidiel nad konferenčným stolíkom v tvare obláčika, ale aj atmosférické osvetlenie na stene.

okrúhly stolík a koberec s farebným vzorom

Jedným z výrazných detailov je tento koberec. Zdroj: Martin a Daniel Zuzánkovci

Domáci majú radi zaujímavé prvky a dizajn, a preto sme sa do každej miestnosti snažili vniesť jeden výrazný prvok, ktorým sme celý koncept oživili. Koberec, modrá betónová stierka alebo obrazy abstraktných štruktúr, sprchovací kút v tvare polkruhu atď. Každý z týchto prvkov vás donúti zamerať naň pozornosť. Osvetlenie je neoddeliteľnou súčasťou každého interiéru, pritom až 90% ľudí naň zabúda. Veľa ľudí rieši len centrálne svetlá, ale to je za mňa zle. Ja rád pracujem so svetelnými zónami a ambientným osvetlením, ktoré priestoru dodáva tú správnu atmosféru,“ konkretizuje autor návrhu.

obývačka s dizajnovými prvkami, sivá sedačka

Domáci majú radi zaujímavé prvky a dizajn. Zdroj: Martin a Daniel Zuzánkovci

Na osvetlenie zabúda 90 % ľudí. Tu funguje ako tapeta, dekorácia i atmosféra

Osvetlenie nad gaučom dodáva stene ďalšiu dimenziu a celý priestor ozvláštňuje svietiacimi vzormi, ktoré vytvárajú premyslene umiestnené nástenné lampy. Tieto lampy sa dajú tlmiť, ale navyše si pritom vytvoríte vždy iný originálny vzor či tapetu. Svietidlá sú dekoratívne i keď nesvietia.

Špecialitu nájdeme aj v kúpeľni. Priestranná miestnosť zahŕňa sprchu ukrytú za zakrivenou zástenou. Je v nej vbudovaný LED pás a minimalistická armatúra. Dekoratívne v kúpeľni pôsobí aj čierny radiátor.

kúpeľňa s výrazným čiernym radiátorom

Dekoratívne v kúpeľni pôsobí aj čierny radiátor. Zdroj: Martin a Daniel Zuzánkovci

Celý proces realizácie na vlastnej koži

Realizáciu mali na starosti samotní klienti. Chceli prejsť celým procesom sami. „Navyše v tom období – v čase covidu –  bolo veľa problémov s dodávkami materiálov aj samotných solitérnych produktov, taktiež so službami remeselníkov, preto sa realizácia trochu natiahla. Celý interiér do posledného detailu bol hotový približne za rok. Pri realizácii som bol však iba občas – ako kontrolný článok,“ upresňuje Josef Trakal.

Prečítajte si tiež
Neveľký zásah zmenil atmosféru starého bytu na nepoznanie. Odhalili a zrenovovali trámový strop aj parkety

Byt Dlouhý most

ateliér: JT Design, Instagram: @joseftrakal.cz

interiérový dizajnér: Josef Trakal

lokalita: Liberec, ČR

plocha: cca 110 m2

realizácia: 2021/2022

Text: Sabína Zavarská
Foto: Martin a Daniel Zuzánkovci

 

Kategória: Návšteva
Tagy: byt dizajnové radiátory drevené lamely moderné bývanie
Zdieľať článok
Majú záhradné jahody rovnaké liečivé účinky ako lesné?Záhrada

Majú záhradné jahody rovnaké liečivé účinky ako lesné?

Jednoduchá hojdačka zo starých paliet, ktorá sa hodí do bytu aj do záhradyUrob si sám

Jednoduchá hojdačka zo starých paliet, ktorá sa hodí do bytu aj do záhrady

Fotovoltických panelov na strechách domov pribúda. Ich návratnosť však nie je taká rýchlaASB.sk

Fotovoltických panelov na strechách domov pribúda. Ich návratnosť však nie je taká rýchla

Viete o tom, že púpavy dokážu predpovedať počasie? A nie sú samy! Dokážu to aj tieto rastliny, ba dokonca huba!Urob si sám

Viete o tom, že púpavy dokážu predpovedať počasie? A nie sú samy! Dokážu to aj tieto rastliny, ba dokonca huba!

Diskusia