Za Šípkom do Gentu
Dielo presláveného dizajnéra a architekta Bořka Šípka, ktorý mnoho rokov pôsobil v Holandsku, nájdete aj v atraktívnych priestoroch Múzea moderného umenia a dizajnu vo flámskom Gente. Bořek Šípek absolvoval v Prahe odbor nábytkový dizajn, po emigrácii v roku 1968 vyštudoval umeleckú školu Hochschule für bildende Kunst v Hamburgu a filozofiu v Stuttgarte.
Gent – perla východného Flámska
Mesto Gent – charizmatickú perlu východného Flámska s hustou sieťou riek a kanálov – často vďaka jeho kráse porovnávajú s Parížom. V 16. storočí mesto patrilo k najbohatším v Európe. Svedkami tohto rozkvetu sú dodnes preslávené veže troch chrámov St. Baafskathedraal (Katedrála sv. Bavona), Belfort a Sint Niklaaskerk (Kostol sv. Mikuláša). Kolorit mesta, ktoré sa pýši najväčším množstvom chránených pamiatok v Belgicku, dotvára aj množstvo zachovaných meštianskych domov spolu so starobylou citadelou. Široké okolie mesta očarí návštevníkov svojou farebnosťou a neopakovateľnou atmosférou, umocnenou všadeprítomnými begóniami, azalkami, rododendronmi a orchideami, ktoré sa tu vo veľkom pestujú a aj vyvážajú. Gent preto získal prezývku „mesto kvetín“ a preslávil sa veľkolepým sviatkom Floralies gantoises, ktorý sa usporadúva každých päť rokov.Od secesie po deväťdesiate roky
Múzeum moderného umenia a dizajnu v Gente vzniklo v roku 1903 a dnes ponúka najkvalitnejšiu zbierku secesného nábytku a dekoratívnych predmetov v Belgicku. Zbierka v štýle art deco sa prezentuje v originálne zachovanej miestnosti. Múzeum sa systematicky venuje aj modernému dizajnu posledných troch desaťročí dvadsiateho storočia. Tvorbu významných belgických dizajnérov, akými sú Pieter de Bruyne a Emiel Veranneman, tu dopĺňa napríklad taliansky dizajn z okruhu Alchimie a Mephisu. A práve v tejto spoločnosti našli svoje pravé miesto aj umelecké solitéry Bořka Šípka.
Génius dizajnuV okruhu návrhárov si Bořek Šípek začal získavať renomé v osemdesiatych rokoch a stal sa súčasťou dizajnérskej elity popri takých menách, ako napríklad Philip Starck. V roku 1989 ho vyhlásili sa najlepšieho dizajnéra roka. V roku 1991 získal cenu francúzskej vlády za umenie La Croix Chevaliere, o dva roky neskôr cenu holandského princa Bernhardta za architektúru a úžitkové umenie. Slávna talianska dizajnérska spoločnosť Driade si ho vybrala za svojho kmeňového návrhára a podľa jeho návrhov okamžite odštartovala sériovú výrobu spotrebiteľských predmetov.
Potom nasledovala spolupráca so švajčiarskou Vitrou, talianskymi spoločnosťami Cleto Munari a Meletii, japonskou firmou Sugahara Glass, firmou Scarabas a Scaralux z Belgicka a ďalšími. Jeho objekty sa stali súčasťou mnohých významných múzeí vrátane newyorského Múzea moderného umenia. Ako architekt sa preslávil v deväťdesiatych rokoch realizáciami v Tokiu alebo v holandskom Den Boschi, kde vyprojektoval nové múzeum moderného umenia. Dlhodobo pôsobí ako pedagóg, od roku 1997 je profesorom na Univerzite úžitkového umenia vo Viedni. Na sklonku minulého storočia sa natrvalo presťahoval do Prahy a preslávil ako hradný architekt.
Prosím sadni a Prosím snívajV Múzeu moderného umenia a dizajnu v Gente návštevníci z celej Európy obdivujú predovšetkým kreslá Prorok, Prosím sadni, podivuhodnú prútenú stoličku Helena, inšpirovanú africkou etnickou kultúrou, či manieristicky poňatú pohovku Prosím snívaj. Koniec koncov, už názvy objektov návštevníkov nabádajú, aby sa zastavili a zamysleli nad spojením tvaru, krásy, účelnosti a pohodlia – nepísanými atribútmi dobrého moderného dizajnu. Sklenené vázy, karafy i známy pohár Odette, misa na ovocie s prostým názvom Misa alebo misa na polievku Berry v ničom nezaostávajú za očarujúcim dekoračným čajovým servisom Swann alebo stolovým servisom Delft Blue. A tak si každý z návštevníkov gentského múzea musí podvedome položiť otázku, ako by asi chutil pravý čínsky čaj podávaný práve v tomto servise. Pretože len originál svedčí originálu.
Česká sklárska tradícia je pre Bořka Šípka neustálou inšpiráciou, skúma staré techniky štiepania, brúsenia, rezania, tavenia či techniky obtáčania a tvarovania skla za tepla. Techniky bravúrne využíva na vytváranie zložitých dekoratívnych kompozícií s robustnými, nezriedka agresívnymi tvarmi. Obdobie baroka ho priťahuje svojou veľkoleposťou, tvarovou prepracovanosťou a dekoratívnosťou. Provokujúce Šípkovo dielo prekračuje vžité tvarové kánony a prináša nové impulzy do svetového dizajnu. Práve v Múzeu moderného umenia a dizajnu v Gente susedí tvorba Bořka Šípka s dielami Rona Arada, Alessandra Mendiniho či Nathalie du Pasquierovej. Treba dodať, že v tejto spoločnosti sa určite cítia najlepšie. Rovnako ako v jeho pražskej galérii sa tu expozícia neustále rozširuje o najlepšie novinky českého majstra. Posledný prírastok pochádza z apríla tohto roka: misa s nezvyčajným názvom Balíček z ručného skla, ktorá vznikla v sklárni Ajeto v Lindave.