Exotické drevo už nie je tabu

09. 11. 2005
Zdieľať

Prirodzená krása dreva je nevyčerpateľnou inšpiráciou pre architektonickú a dizajnérsku tvorbu. Pestrú paletu európskych tradičných drevín začínajú aj na Slovensku intenzívnejšie obohacovať materiály z ďalekých, exotických končín. Nie je to len módna záležitosť, prípadne túžba po odlišnosti alebo exotickosti, ale hlavne rozdiel v možnostiach využitia.

Dreviny stromov rastúcich v tropických pralesoch sú „vyzbrojené“ prirodzenou odolnosťou proti poveternostne a biologicky agresívnemu prostrediu, a to je základom ich výborných fyzikálnych vlastností, ako sú tvrdosť a stabilita, a dlhšej životnosti. A preto to, čo bolo v minulosti u nás v súvislosti s využívaním dreva v interiéri alebo exteriéri tabu, dnes už neplatí.

… kam sa nám zapáči


Exotické drevo už nie je tabu

34402

Využitie exotických drevín je v súčasnosti už len záležitosťou fantázie a kreativity. Vonkajšie fasády budov, drevené okná, exteriérové podlahy, mostíky, bazény zapustené do dreva, chodníky celoročne vystavené nepriaznivým poveternostným vplyvom, interiérové podlahy z masívu, schody, podlahy a obklady v kúpeľniach alebo rovno drevené vane, sprchovacie boxy, kúpeľňový alebo záhradný nábytok – to všetko dnes spokojne môžeme spájať s exotickým drevom, ktoré sa v týchto úlohách cíti doslova ako ryba vo vode. Na Slovensko sa dnes dováža viac ako dvadsať druhov exotických drevín v podobe masívnych povrchovo neupravených parkiet, viac ako tridsať druhov exotického reziva, šesť druhov profilovaných dosák na exteriérové využitie – tzv. „decking“ a šesť druhov drevín záhradného nábytku. Ťažiskovými oblasťami sú Austrália, Južná Amerika, Severná Amerika, stredná a západná Afrika a juhovýchodná Ázia.

Najznámejšie sú parkety


Exotické drevo už nie je tabu

34403

Interiérové parkety z exotických drevín z masívneho dreva – našincovi asi najznámejšie využitie tohto materiálu, pretože merbau alebo tík už čoraz častejšie pokrývajú podlahy v našich interiéroch. Na slovenský trh sa v prevažnej väčšine – z 95 % dovážajú v povrchovo neupravenej podobe. Takáto celodrevená parketa sa lepí (pri veľkých rozmeroch – s dĺžkou viac ako 1,5 m sa pribíja) priamo na podklad, potom sa vytmelí, vybrúsi a povrchovo upraví lakom alebo olejom. O kráse a farebnej rozmanitosti jednotlivých druhov exotických drevín, ale najmä o ich vlastnostiach a o vhodnosti použitia možno písať veľa. Každý človek má inú predstavu o farbe a kresbe drevenej podlahy vo svojom interiéri. Veľmi dôležitým ukazovateľom sú však technické vlastnosti niektorých exotických drevín. Stabilita – absorpcia a desorpcia vody (vodných pár) v dreve, zapríčiňujúca jeho tvarové zmeny, často robí vrásky na čele realizátorom, ale aj užívateľom drevených podláh.

Tí, ktorí pracujú častejšie s európskymi drevinami, napríklad s bukom, majú s tým určite bohaté skúsenosti. Objemové zosychanie a napúčanie je jednou zo základných charakteristík každého druhu dreva a je veľmi dôležité ju sledovať. V percentuálnom vyjadrení má buk hodnotu objemového zosychania17 až 21 %. Ázijská drevina merbau má hodnotu 6,5 až 8 %, tík 7 až 9 %, kempas 10 až 11 %, africké doussie 6,5 až 8 %, iroko 7 až 10 %, badi 11 až 12 %, brazílske ipe 10 až 12 %, jatoba 9 až 10,5 %, tatajuba 8 až 9,5 % a pod. Čo z toho vyplýva? Napríklad to, že lepená parketa z exotických drevín môže mať aj v našich klimatických podmienkach väčšie šírky a dĺžky bez obáv z nepekných škár a poškodenia. A aj preto drevená podlaha v kúpeľni nie je vylúčenou záležitosťou.

Ďalšie pozitíva

Hustota a s tým súvisiaca tvrdosť dreva umožňuje používať drevené podlahy vo veľmi namáhaných prevádzkach, verejných objektoch, v administratívnych a nákupných centrách či hoteloch. Dreviny ako brazílske ipe, jatoba či africké badi sa využívajú ako nájazdové rampy, chodníky v prístavoch, parkety v galériách a netreba sa obávať, že sa rýchlo opotrebujú. Veľká hustota dreva má pozitívny vplyv aj na tepelnú vodivosť, čo má význam pri použití lamelových parkiet s hrúbkou 10 mm na podlahové kúrenie bez tepelných strát. Najčastejšia výhrada neprajníkov drevenej podlahy, ktorá smeruje k nevhodnosti kombinácie s podlahovým vykurovaním, je tak bezpredmetná. Jedinou nevýhodou tvrdých exotických drevín je, že pri brúsení sa spotrebuje väčšie množstvo brúsneho papiera.

Hotové produkty

Exotické dreviny sa dovážajú v rozličných rozmeroch a delíme ich na päť skupín:

  • Mozaikové parkety: hrúbka 8 mm, šírka 480 mm, dĺžka 480 mm, cena od 700 do 750 Sk/m2 s DPH.


  • Lamelové parkety: hrúbka 10 mm, šírka 50/60 mm, dĺžka 250/300/360 mm, cena od 599 do 850 Sk/m2 s DPH.


  • Avantgardné parkety: hrúbka 14/15 mm, šírka 15 až 20 mm, dĺžka 200 až 280 mm, cena od 850 do 990 Sk/m2 s DPH.


  • Parketové vlysy s perom a drážkou: hrúbka 14/15 mm, šírka 70 až 90 mm, cena od 1070 do 3600 Sk/m2 s DPH.


  • LHD – Landhausedielen – palubovka s perom a drážkou: hrúbka 19 mm, šírka 120 až 140 mm, dĺžka 900 až 2000 mm, cena od 1690 do 2300 Sk/m2 s DPH.

Apropo, cena

Samozrejme platí, čím viac drevenej hmoty, tým vyššia cena. Na Slovensku prevláda názor, že ak si chce človek kúpiť exotickú drevinu, tak zaplatí viac ako pri domácej drevine. Na jednej strane je to logické, keď uvážime, aká je vzdialenosť krajiny pôvodu suroviny, ale nie je to tak. Dôvodom je nízka cena práce v tropických krajinách a konečnou výťažou suroviny – tropické stromy rastú do oveľa väčších priemerov v porovnaní s európskymi a niektoré rastú dokonca bez hrčí, čo znamená že spracovateľ v tropickej krajine má po poreze guľatiny menej odpadu ako naši domáci výrobcovia masívnych parkiet.

Cenovo najprístupnejšie sú dreviny z juhovýchodnej Ázie. Dôvodom sú okrem nízkej ceny práce aj bohaté zásoby suroviny, ako aj veľké množstvo výrobcov a spracovateľov. Neplatí to však pri tíku, ktorého porez je limitovaný a dopyt na svetových trhoch je obrovský.

Druhou cenovo najprístupnejšou oblasťou je Južná Amerika – oblasť rieky Amazonky. V tejto oblasti je takisto veľa suroviny a veľký počet spracovateľov, ale cena práce je vyššia ako v Ázii. Výrobky z týchto oblastí sú v porovnaní s našimi domácimi parketami lacnejšie približne o 5 až 15 %.

Opačným prípadom je africký kontinent. Aj napriek veľkým zásobám drevenej hmoty v tejto oblasti je vyťaženej suroviny menej. Dôvodom je ochrana lesa. Keďže dreviny z afrického kontinentu si v osemdesiatych a deväťdesiatych rokoch minulého storočia získali veľkú popularitu na svetových trhoch (doussie a iroko), dopyt po nich je dnes väčší ako ponuka. To spôsobuje, že ich cena je v porovnaní s ostatnými drevinami z iných oblastí veľmi vysoká.

Sortiment, ktorý sa dováža z Austrálie, má najvyššiu cenu, lebo je to väčšia vzdialenosť, je tam vyššia cena suroviny a práce. Cena austrálskych drevín (eukaliptov), ako sú jarah, black nutt alebo spoted gum, je vyššia než 3000 Sk/m2.

Kategória: Farby, materiály
Tagy: exodrevo exotické drevo
Zdieľať článok

Diskusia