V znamení slnka

29. 09. 2005
Zdieľať

Človek sa narodil v znamení slnka – veď aj najstaršie stopy civilizácií pochádzajú práve z tropických častí zemegule. Pre rovníkové oblasti nie je typická len horúca klíma, sucho alebo teplé tropické dažde, ale aj bohatá a pestrá fauna a flóra. V špecifických klimatických podmienkach sa darí mnohým exotickým drevinám. Dnes sa použitie exotického dreva neobmedzuje len na krajinu pôvodu. Wenge, zebrano, palisander, iroko, mahagón, ipe, tík a mnohé ďalšie dreviny sa postupne udomácnili v interiéroch na celom svete.

{BRC}

Drevo – rozmanitá surovina

Na svete je približne 25 000 až 30 000 druhov dreva, ale len 3 000 – 5 000 sa hodí na priemyselné spracovanie a obchoduje sa len s 200 – 250 druhmi dreva. Veľký podiel medzi komerčne úspešnými drevinami majú aj tropické dreviny. Drevo oceňujeme najmä pre mnohostrannosť jeho využitia a estetické pôsobenie. K veľkým pozitívam patrí to, že drevo je obnoviteľná surovina.

Exotické dreviny stále populárnejšie


V znamení slnka

30948

Začiatkom 20. storočia sa ponuka domácich drevín na európskom trhu rozšírila o mnohé druhy drevín zo zámoria. Prvá významná módna vlna, ktorá bola dôkazom kozmopolitného správania vo svete drevárskeho priemyslu a dizajnu interiérov, bola mahagónová. Po nej nasledovalo obdobie, ktoré prialo tíku. K mahagónu a tíku sa postupne pripájali ďalší exotickí kamaráti. S obľubou exotického dreva však narastalo aj povedomie týkajúce sa ochrany životného prostredia. Tŕňom v oku ochranárov bola najmä ťažba tropického dreva v dažďových pralesoch. Dnes už existujú plantáže, kde sa pestujú komerčne žiadané druhy dreva, a do obchodného reťazca by sa mali dostať len kontrolované a certifikované druhy dreva. Obľuba exotického dreva postupne dosiahla také rozmery, že niektoré druhy sa musia objednávať niekoľko rokov dopredu. Vplyv na životné prostredie, lokálne problémy v krajinách pôvodu tropických drevín a pracovné podmienky domácich robotníkov však aj naďalej zostávajú aktuálnymi bodmi v diskusii na túto tému. Každý, kto má možnosť voľby, by sa pred kúpou exotického dreva mal informovať, či mu domáce dreviny dokážu poskytnúť rovnocennú alternatívu.

Známe a obľúbené druhy

Wenge pochádza z Afriky (Gabon, Kamerun, Kongo). Jadrové drevo má fialovočiernu farbu so svetlohnedými pásikmi, ktoré časom stmavnú na čokoládovohnedú farbu. Je veľmi odolné proti plesniam a hmyzu. Wenge je architektonicky veľmi hodnotné drevo. V tangenciálnom reze vytvára kvetnatý vzor s jemnou textúrou. Používa sa vo forme dyhy pri výrobe nábytku, obkladov stien a podlahy. Jeho povrch sa zväčša upravuje lakovaním. Palisander santos má svoj domov v Strednej a Južnej Amerike, juhovýchodnej Ázii a na Madagaskare. Jadrové drevo je tmavej farby. Odtiene základnej farby sa pohybujú v škále od tmavoružovohnedej cez purpurovohnedú, fialovohnedú až k hnedočiernej farbe, ktorá je potiahnutá širšími tmavými žilkami. Hladké plochy majú veľmi dekoratívny matný lesk. Povrch palisandra sa zvyčajne lakuje alebo upravuje olejom.

Zebrano sa ťaží v Kamerune, Kongu a Gabone. Drevo je veľmi odolné proti plesniam, hmyzu (najmä termitom) a vplyvom počasia. Poznávacím znamením zebrana sú výrazne ohraničené tmavohnedé pásiky na svetložltom až zlatohnedom podklade. Zebrano sa musí sušiť veľmi opatrne a pri kontrolovanej rýchlosti, aby v dreve nevznikli trhliny. Táto drevina sa používa vo forme dyhy a povrch výrobkov sa upravuje lakovaním.

Slávne tíkové drevo sa ťaží v juhovýchodnej Ázii (India, Barma, Thajsko, Vietnam). Kedysi sa používalo na stavbu lodí. Veľký dopyt a masová produkcia tíkového nábytku v 60. – 80. rokoch spôsobili, že zásoby tíku sa výrazne scvrkli, čo malo negatívny vplyv aj na súčasnú kvalitu dreva. Dnes už ťažbu tíku a obchodovanie s ním v krajinách pôvodu (najmä v Barme) kontroluje štát. Z tíku sa vyrábajú interiéry exkluzívnych jácht, záhradný nábytok, interiérový nábytok a podlahy. Tíkové drevo je vhodné aj na použitie vo vlhkých miestnostiach, ako sú napríklad sauny, kúpeľne, bazény. Má pomerne vysoký obsah vlastných olejových esencií. Iroko je drevo zo zalesnených oblastí západnej a strednej Afriky. Čokoládovohnedý tón farby so svetlými neohraničenými pásmi pripomína farbu tíku. Na ochranu povrchu sa nemusí bezpodmienečne použiť žiadna úprava, obľúbené je však lakovanie.

Ipe je juhoamerický druh dreva najvyššej tvrdosti, známy aj pod názvom diamantový orech. Toto elegantné tmavé drevo sa vyznačuje vysokou odolnosťou proti poveternostným vplyvom a často sa využíva v exteriéri.

Merbau sa vyskytuje na Malajskom polostrove a v Indonézii. Má hnedú, niekedy hnedočervenú farbu. Vzhľadom na jeho dobrú stabilitu a vynikajúce parametre tvrdosti sa často používa na výrobu podláh.

Jatoba alebo diamantová čerešňa pochádza z Južnej Ameriky. Je jednotkou medzi dovážanými druhmi dreva v USA. Jatoba má červenohnedé zafarbenie a je veľmi stabilná. Vďaka tomu v interiéri nachádza široké možnosti využitia.

Kempas rastie v Južnej Ázii a Austrálii. Je to tvrdý tropický druh dreva s typicky červeným odtieňom a takmer neviditeľnými žilami, a preto získal prezývku perlový mahagón.

Badi/bilinga alebo zlatistý mahagón sa vyskytuje v západnej a strednej Afrike. Badi má výnimočný pomarančový odtieň. Na jeho upravenom povrchu vidno typické pruhy, meniace sa na vrkôčiky. Badi sa vyznačuje vysokou tvrdosťou.

Doussie je doma v strednej Afrike. Podobne ako ostatné exotické dreviny aj doussie má výborné technické parametre a široké možnosti použitia. Drevo má teplú svetlú červenkastú farbu a atraktívne žilkovanie.

Guatambu pochádza z Južnej Afriky. Medzi ostatnými spomenutými drevinami je jediným zástupcom svetlého dreva a spoznáte ho aj pod krycím menom drevo slonovej kosti. Má béžovožltú farbu a výrazné atraktívne žilkovanie.

Až 45 metrov vysoké stromy bubinga rastú v západnej Afrike, od východnej Nigérie cez Gabon až po Kongo. Drevo bubinga má hnedú až fialovočervenú farbu. Za najcennejšie sa považuje drevo s kresbou korenice (existuje aj bubinga s hladkým pásikavým vzorom dreva v tangenciálnom reze). Bubinga sa vysoko cení v architektúre, nábytkárstve, ale aj pri výrobe hudobných nástrojov. Vzor dreva nádherne vynikne po úprave lakovaním. Ak sa bubinga dostane do kontaktu s kovom, môže sa zafarbiť namodro.

Eben macassar sa považuje za farebné ebenové drevo (vyše 200 druhov dreva afrického, amerického, ázijského i austrálskeho pôvodu sa označuje ako ebenové). Poznáme ho aj pod názvom mramorové drevo. Pochádza z východnej Indie, nájdeme ho aj na Borneu. Ide o veľmi zriedkavé drevo vysokej kvality, ktoré sa používa na intarzie. Vyrábajú sa z neho aj hudobné nástroje. Jadrové drevo je hnedé, červenohnedé s nepravidelnými tmavohnedými až čiernymi zónami.

Mahagón americký sa považuje za pravý mahagón. Vyskytuje sa na atlantickom pobreží od Mexika po Panamu, v Bolívii, Peru, vo Venezuele, v Kolumbii, Ekvádore a Brazílii, ale aj v Indii a na Srí Lanke. Jadrové drevo má žlto- až červenohnedú farbu, ktorá časom tmavne. Štruktúra dreva má podľa typu rezu rôzne variácie: od pruhovanej cez vlnitú, škvrnitú až po korenicovú. Kvalita, farba i vlastnosti dreva závisia od stanovišťa. Mahagón má obzvlášť rovnomernú štruktúru dreva a možno z neho získať polotovary s dĺžkou až 2 m. Mahagónové drevo nachádza využitie pri realizácií interiérov, v nábytkárstve a vyrábajú sa z neho klavíry.

Subfosílny dub je drevo z kmeňov, ktoré strávilo vyše 1 000 rokov pod vodou alebo pod zemou bez prístupu vzduchu v lokalitách, ktoré kedysi dávno zaplavila voda. Tmavohnedá až modročierna farba dreva sa vytvorila počas dlhodobej chemickej reakcie medzi trieslovinami a vodou s obsahom železa. Podobný farebný efekt možno dosiahnuť iba morením. Intenzita a rovnomernosť tmavej farby pribúda s časom uloženia vo vode. Vek subfosílnych dubov, ktoré sa uchovali a spracovali v Nemecku, sa odhaduje na 4 750 rokov. Subfosílne drevo sa opracováva dobre, sušenie je náročnejšie. Subfosílne drevo je pomerne raritné, veľmi cenné, a aj preto sme ho zaradili k exotickým druhom. Náleziská subfosílneho dreva sa vyskytujú v pôdnych vrstvách 2 – 8 m pod povrchom zeme v močariskách, rašeliniskách i štrkopieskoch v strednej a severnej Európe.

Kategória: Farby, materiály
Tagy: edr exot exotické drevo materiál
Zdieľať článok

Diskusia