Začnime od podlahy

21. 06. 2006
Zdieľať

Čistá, žiarivá podlaha okamžite dodá krásny lesk celému domu. Správnou starostlivosťou, pomocou špeciálnych prípravkov a malých trikov môžete dosiahnuť skvelé výsledky.

Keramika: údržba a čistenie keramických dlaždíc s vodovzdornou úpravou je jednoduché. Glazované dlaždice sú charakteristické vysokou odolnosťou proti oderu a nárazu. Umývajú sa bežnými tekutými čistiacimi prostriedkami rozpustnými vo vode alebo zmiešaním jedného litra vody s pol pohárom amoniaku, do ktorého sa pridá zopár kvapiek čistiaceho prostriedku do umývačiek riadu, aby sa zvýšil lesk dlaždíc. Oplachovať nie je potrebné.

Neglazované dlaždice (gres) sú tvrdý materiál, odolný proti chemikáliám. Nakoľko má porcelánový gres lesklý, veľmi absorbujúci povrch, podľa možnosti sa čistí „nasucho” vysávačom alebo sa utrie kúskom vlnenej látky. Stačí ho umyť raz do týždňa handrou navlhčenou v neutrálnom čistiacom prostriedku. Gres, ktorý má prírodný povrch, nie je taký háklivý a možno ho umývať bežným čistiacim prostriedkom na podlahy. Na odstránenie starších škvŕn, napríklad od kávy alebo vína, je vhodné použiť špeciálne prípravky, ktoré treba nechať pôsobiť niekoľko minút, a potom sa dobre opláchnu vodou.


Začnime od podlahy

55907

Cotto: tento materiál sa vyrába tak, aby sa zachovala jeho jednoliata farebnosť a tvrdosť povrchu, ktorá by sa mohla zmeniť pôsobením prachu a tekutín. Na odstránenie prachu stačí vlhká handra. Umýva sa čistiacim prostriedkom rozpusteným vo vode, pred utretím podlahy treba handru dobre vyžmýkať. Raz za päť alebo šesť mesiacov sa podlaha ošetrí tekutým voskom. Vzhľadom na povrchovú úpravu materiálu možno použiť prípravky, ktoré zvýšia jeho odolnosť proti mastnote aj vode a chránia ho pred vlhkosťou. Na odstránenie špeciálnych škvŕn, ako sú zoxidované škvrny alebo stopy od obuvi, a po premiestňovaní sedačiek, stolov či iného nábytku je vhodné používať špeciálne čistiace prostriedky. Nikdy sa nemajú používať amoniak, alkohol alebo vápenné mlieko, aby sa neporušila ochranná povrchová vrstva. Na dlaždiciach sa niekedy objavia svetlé škvrny, čo je dôsledkom nadmerného používania vosku. Odstraňujú sa jednoducho umytím podlahy.

Mramor: po pokládke je potrebná úprava mramoru, aby bol nepriepustný a na povrchu sa nevytvárali vodové a mastné škvrny. Na tento účel sa predávajú výrobky na báze vosku. Nanášajú sa handrou, vyutierajú dosucha a potom sa nanesie leštiaci prípravok. Na bežné čistenie stačí podlahu umyť navlhčenou mäkkou handrou. Lesk sa obnovuje umytím podlahy roztokom zriedeného vosku a vzápätí poutieraním leštiacim prípravkom. Účinným opatrením, ktoré zabráni žltnutiu svetlého mramoru, je pretretie (raz za štyri-päť mesiacov) jeho povrchu okysličenou vodou alebo riedenou citrónovou šťavou (jedna alebo dve lyžičky na pol litra vody). Mramor sa potom okamžite opláchne vodou, aby dlažba nezhrdzavela. Vyšší lesk čierneho mramoru možno dosiahnuť použitím roztoku jedného litra vody, pol šálky bieleho octu a jednej lyžičky čistiaceho prípravku do umývačiek riadu. Celý povrch sa potom dôkladne opláchne. Povrch bude ešte žiarivejší, keď sa utrie handrou navlhčenou v ľanovom oleji.

Dlažba z kamennej drte: tvoria ju mramorový a cementový prášok. Tento porózny materiál sa po pokládke upravuje proti vsakovaniu vody a tukov. Podobne ako pri mramore, na impregnáciu povrchu sa používa prípravok na báze vosku, ktorý obmedzuje riziko vzniku škvŕn. Čistenie si nevyžaduje nijaké ďalšie zvláštne opatrenia, stačí iba použiť bežný čistiaci prostriedok zriedený vodou.

Kategória: Farby, materiály
Tagy: čistenie podlaha
Zdieľať článok

Diskusia