Klasika s pečaťou minulosti (2.časť)

19. 10. 2005
Zdieľať

Nie každý z nás túži po dome, ktorý by bol kompletne zariadený historickým alebo historizujúcim nábytkom a doplnený precízne vybratými dekoračnými tkaninami, kobercami, tapetami a doplnkami. Často ani samotný priestor neposkytuje dobré predpoklady na dôsledné dodržiavanie zvoleného historického štýlu a až neskôr si uvedomíme, že napríklad tie plastové okná predsa len nie sú celkom v súlade s naším zámerom a že ani nízke stropy nám úplne nehrajú do karát. Historické slohy však ponúkajú mnohé typy nábytku, ktoré môžeme použiť ako solitéry a ktoré sa budú dobre vynímať aj v kominácii so súčasným moderným nábytkom.

Solitéry na sedenie

Ozdobným akcentom v interiéri môžu byť sólo kusy rozličných druhov historického nábytku z rôznych slohov: napr. kreslá, húpacie kreslá, čalúnené leňošky s voľnými vankúšmi, ktoré sú určené najmä na sedenie, nižší diván či rôzne druhy pohoviek bizarného tvaru (napríklad vis-a-vis pre dve osoby alebo indiscret pre tri osoby). Chaise-longue zase vychádza z tvaru pohodlného kresla, má predĺženú sedaciu časť, ktorá slúži na natiahnutie nôh.









Klasika s pečaťou minulosti (2.časť)

32313


Klasika s pečaťou minulosti (2.časť)

32314


Indiscret – čalúnená pohovka bizarného tvaru pre tri osoby, veľmi obľúbená vo Francúzsku v polovici 19. storočia.


Vis-à-vis – osbitý typ pohovky pre dve osoby, ktoré sa objavili vo francúzskom nábytkárstve za vlád Ľudovíta XV. a XVI.



Skriňový solitér


Klasika s pečaťou minulosti (2.časť)

32334

Znovuobjaveným kusom nábytku je dnes príborník, ktorý bol v minulosti dôležitou súčasťou každej meštianskej domácnosti. Príborník stál vždy vedľa jedálenského stola a majitelia domu v ňom sústredili najkrajšie predmety z kuchyne – ten najjemnejší porcelán, vzácne cukorničky, vázičky, porcelánové miniatúry, sviatočné servisy a sklo, teda všetko, čo malo byť na očiach prichádzajúcich hostí. Kvalitne zreštaurovaný príborník sa ako solitér môže stať šperkom aj v modernom interiéri. Na začiatku 20. storočia príborník z jednoduchších kuchýň zmizol a nahradil ho praktickejší a menej dekoratívny príborník. Pôvodný typ príborníka prežil len vo veľkých domácnostiach starých patricijských bytov a domov a, samozrejme, v bazároch a starožitníctvach.









Klasika s pečaťou minulosti (2.časť)

32317


Klasika s pečaťou minulosti (2.časť)

32315


Komodový sekretár – veľmi rozšírený predovšetkým v barokovom období. Je to vlastne účelové spojenie komody, výklopnej dosky na písanie a skriňového nadstavca.


Kabinet – charakteristický typ skrinky so zásuvkami a priehradkami, postavenej na vysokých nohách, rozšírenej najmä v renesancii a baroku.



Klasika s pečaťou minulosti (2.časť)

32328

Veľmi pôsobivým solitérom sa môže stať napríklad aj chiffonier, čiže vysoká a úzka skriňa, ktorej fasádu tvoria len zásuvky s nádhernými dekoratívne upravenými čelami. Chiffonier pôvodne slúžil na ukladanie bielizne v druhej polovici 18. storočia. Zaujímavým kúskom je aj kabinet – skrinka na vysokých nohách s množstvom zásuviek a priehradok, ktoré často zakrývali ešte dvojkrídlové osové dvierka. Bol rozšírený najmä v období baroka.

V štýlovej pracovni môže byť ozdobou napríklad aj vzácna písacia komoda alebo komodový sekretár. Vychádza z komody, ale má aj výklopnú dosku na písanie a skriňový nadstavec.

Stolový historický nábytok


Klasika s pečaťou minulosti (2.časť)

32318

Ak hľadáte menší a subtílnejší kus nábytku, ktorý by interiéru dodal hodnotu a jemne a nenásilne ho oživil, môžete začať pátrať po vzácnom konzolovom barokovom stolíku. Umiestňuje sa zásadne k stene a niekedy býva aj bez nožičiek. Podobným klenotom interiéru môže byť aj dámsky toaletný stolík v štýle Ľudovíta XV.

Na trhu so starožitnosťami nie je záujem len o rozličný nábytok, ale aj o dekoratívne predmety, hodiny, zrkadlá, stojany na dáždniky a na noviny, vešiaky, paravány, servírovacie stolíky, kozubové zásteny a pod. Veľmi sa cenia najmä empírové hodiny so stĺpikmi, ktoré môžu byť aj súčasťou kozubovej súpravy (s dvoma svietnikmi).

Spoľahlivý rýchlokurz dejín úžitkového umenia neexistuje a aj tieto riadky sú len nazretím do sveta klasického nábytku cez malú kľúčovú dierku. A hodnota historických predmetov závisí predovšetkých od ich aktuálneho stavu a kvality. Takže aj naďalej platí, že pri nákupe starožitných vecí sa oplatí mať pri sebe odborníka. Po profesionálnej rekonštrukcii sa odporúča vzácny nábytok umiestniť v interiéri s konštantnou vlhkosťou približne 55 % a teplotou 20 °C, aby si zachoval dobrý vzhľad po dlhé roky.

Kategória: Nábytok Štýl
Tagy: historický dom klasika starožitný nábytok
Zdieľať článok

Diskusia