Zdroj: DreamyWhitesLifestyle

Máte radi prírodné materiály, ekológiu i tradičné vidiecke prvky? Farmársky štýl vám bude sedieť

21. 09. 2021
Zdieľať

Váš štýl dizajnu odráža vaše nadšenie pre všetko ekologické, ručne vyrobené a čerstvé z farmy. Máte radi svoj domov. Inšpiruje vás krása prírody a obklopujete sa prírodnými materiálmi, ako sú drevo, kameň a prútie. Sedí to na vás? Potom je tzv. farmársky štýl (farmhouse) ako stvorený pre vás.

Lákajú vás tradičné vidiecke prvky a jedinečný nábytok? Radi zmiešate staré a nové a vytvárate pohodlnú a upokojujúcu atmosféru? Páči sa vám, že váš domov oplýva charakterom, teplom a osobnosťou a máte radi útulné textílie a textúry? Váš štýl je predovšetkým o neformálnom živote v prírodnom a zároveň prepracovanom dome, kde sa rodina a priatelia cítia vítaní.

Vidiecka kuchyňa v bielej

Zdroj: DreamyWhitesLifestyle

Farmhouse je typ vidieckeho štýlu populárny najmä v USA. Rovnako ako ten „náš“ vidiecky štýl môže mať mnoho podôb od elegantného južanského domu plného bielych textílií a voňavých, starostlivo naaranžovaných kytíc až po romantický, no predsa len pracovný ranč.

Ako na to?

1. Dizajn od základu

Zvolená podlaha môže mať obrovský vplyv na vzhľad a dojem z celého vášho domu. Pre dom na pláži použite bielo natreté palubové dosky, farebne natreté podlahy budú zas evokovať dom v prérii. Ku každému štýlu sa však hodí poctivý dubový masív.

Prečítajte si tiež
Zariaďujeme kuchyňu v provensalskom štýle

2. Udržujte veci útulné, ležérne a pohodlné

Doprajte svojmu domovu pocit útulnosti pridaním patinovaných povrchových úprav a rustikálnych akcentov.

3. Na detailoch záleží

Nezabudnite zahrnúť niekoľko prvkov, ktoré pre vás majú skutočnú sentimentálnu hodnotu. V interiéri vyznejú úplne inak ako len kúpený dekor.

4. Zahrňte prírodné materiály

Základnou farebnou paletou sú neutrálne tóny pieskových, hnedých a bielych odtieňov. No citlivé použitie jasných farieb, napríklad drobného akcentu živej smaragdovej zelenej môže dodať priestoru moderný nádych. Neutrálna paleta poskytuje dokonalé pozadie na textúrne prvky a umožňuje vyniknúť líniám nábytku a architektúre miestnosti.

5. Nebojte sa vlastnej ručnej práce

Je to skvelý spôsob, ako pridať domovu váš osobitý ráz a zároveň zabaviť rodinu.

6. Druhý život pre starožitnosti

Opätovné používanie predmetov, ako sú fľašky, staré drevo či netradičné úložné riešenia v podobe starých regálov či debničiek, dodáva domácnosti nielen rustikálny štýl, no je zároveň ekologicky zodpovedné.

Prečítajte si tiež
Drevo, betón, tmavozelená a odtiene sivej: Moderná kuchyňa s industriálnym nádychom

8. Hrajte sa kontrastmi

Kombinácia starého a nového, gýčového a vkusného. Môžete kombinovať drevo a kovy, ale aj zmesi látok, ako je bavlna, vlna, šenil a vrecovina. Bohaté eklektické vrstvenie kontrastov bráni tomu, aby bola paleta interiéru plochá a nudná.

Túžba po bývaní na farme sa môže javiť ako módna vec. V skutočnosti je to však túžba po dobre prežitom živote.

Zaujali nás

@WhitetailFarmhouse

kuchyňa vo vidieckom štýle

Zdroj: WhitetailFarmhouse

Jamie, ktorá stojí za účtom Whitetail Farmhouse, žije v malom meste na juhovýchode Texasu. Biely statok s červenou stodolou je obklopený majestátnymi dubmi, borovicami, hortenziami, vistériou a voňavým jazmínom. Za svoju rekonštrukciu kuchyne získala ocenenie Remodelista 2018.

„Chcela som vytvoriť kuchyňu, ktorá by zostala verná farmárskym kuchyniam z minulosti, no s moderným vybavením pre funkčnosť a ľahkosť.“ Jej ľahký svetlý dizajn je plný dreva, neutrálnych tónov a vtipných detailov.

@AnnieSloanHome

AnnieSloan vidiecky štýl

Zdroj: AnnieSloan

Kráľovná romantického bývania Annie Sloan nesmie určite chýbať vo vašom feedei. Interiérová dizajnérka, ktorá vynašla nesmierne populárnu kriedovú farbu, sa na svojom instagrame delí o momenty zo svojho stále premenlivého domu i o novinky z farebného sveta. Okrem toho zdieľa svoj priestor a svoje publikum s talentovanými dizajnérmi z celého sveta a jej profil je ideálne miesto na nájdenie nových talentov.

@Bobby

BobbyBerk vidiecky štýl

Zdroj: BobbyBerk

Bobby Berk, jeden z úžasnej päťky nesmierne populárnej netflixovej série Queer eye, je predstaviteľom modernejšieho poňatia farmárskeho štýlu. Jeho interiéry sú mixom vidieckeho a tzv. mid-century modern štýlu, vďaka čomu pôsobia sviežo a odvážne.

Prečítajte si tiež
Vidiecka kuchyňa s množstvom tradičných doplnkov pôsobí ako zo starého filmu

Nebojí sa používať čiernu, ani hladké povrchy a sklo. Nazľakne sa ani netradičného priestoru a určite stojí za to ho sledovať! Rovnako ako Annie Sloan dáva priestor aj menej známym dizajnérom, aby ukázali svoju prácu.

@LizMarieGalvan

LizMarie vidiecky štýl

Zdroj: LizMarieGalvan

„Som oddaný fanúšik pohodlia,“ opisuje samu seba Liz. So svojím mužom veteránom, malým synom a kopou zvierat žijú v usadlosti z roku 1800 v Severnej Karolíne. Napriek svojmu opisu sa Liz nezastaví – jej domov je dokonalou ukážkou južanského farmárskeho domu na úrovni. Biele elegantné interiéry s citom dopĺňa industriálnymi prvkami.

@DreamyWhitesLifestyle

DreamyWhitesLifestyle vidiecky štýl

Zdroj: DreamyWhitesLifestyle

Francúzske starožitnosti, ručne vyrábané mydlá a milé zákulisné momenty. Nádherne vedený instagramový účet rodinného ateliéru Dreamy Whites poteší každého milovníka provensalského štýlu. Na ich facebookovej stránke navyše nájdete aj postupy aranžovania kytíc a mnoho ďalších tipov a trikov.

@_foodstories_

_foodstories_ vidiecky štýl

Zdroj: _foodstories_

Farmársky štýl nie je len o bývaní, ale najmä o spoločnom čase a máločo lepšie vystihuje spoločný čas ako jedlo. Berlínska dvojica Nora Eisermann a Laura Muthesius vedie nádherný instragramový účet, na ktorom každá fotografia vyzerá ako umelecké dielo. Ťažko tomu uveriť, ale ich blog je ešte krajší – a nájdete na ňom aj recepty.

Text: redakcia
Foto: isifa/shutterstock
Zdroj: Časopis Tvorivé Bývanie

Kategória: Dizajn
Tagy: farma pastelove farby prírodné materiály starožitnosti starožitný nábytok útulný vidiecke domy vidiecky štýl
Zdieľať článok

Diskusia