Zdroj: Miro Pochyba

Pohodové bývanie pre mladú rodinu zo starého trojizbáku v centre Bratislavy (VIDEO)

25. 03. 2021
Zdieľať

Byt v takmer storočnom dome prešiel premenou, pri ktorej sa z neho stalo pohodové bývanie pre mladú rodinu. Nestratil však pri nej nič zo svojho genia loci ani z pôsobivej starosvetskej atmosféry.

Martina a Samo patria k tým našincom, ktorí si našli uplatnenie „u susedov“. Istý čas pendlovali medzi Prahou, kde mali svoj byt, a podnájmom v Bratislave, no keď Samo dostal na Slovensku zaujímavú pracovnú ponuku, rozhodli sa vrátiť a natrvalo sa usadiť v hlavnom meste.

Predali teda pražský byt a kúpili si nový v Bratislave. Ibaže potom prišla možnosť, ktorú si nemohli nechať ujsť – Martinin dobrý kamarát im zavolal, že v starom dome, v ktorom býva, je jeden šikovný byt práve na predaj.

Pôvodný stav bytu

Pôvodný stav bytu. Zdroj: archív majiteľky

Bola to skvelá tichá lokalita neďaleko centra, slušná cena a navyše by mali suseda kamaráta. Nebol dôvod váhať. Už kúpené bývanie v novostavbe preto predali a začali v novom-starom plánovať zmeny v dispozícii a zariadenie interiéru. Ako to už chodí, byt v takmer storočnom dome mal totiž nielen svoje pozitíva, ale aj negatíva.

Prečítajte si tiež
Byt v panelovom dome zo 70. rokov v pôvodnom stave? Výsledok rekonštrukcie prekvapil úprimnosťou

„Sú tu dva balkóny a pri dome je malá záhradka, kde sa môže náš syn hrávať. Ocenili sme to hlavne cez lockdown,“ hovorí Martina, ktorá sa stala ideovým tvorcom nového domova rodiny. „Predtým sme mali v Prahe naozaj veľký dvojizbák a tento byt je asi o 14 m2 menší, takže sme trochu bojovali s priestorom. No dispozíciu sme zmenili tak, aby tu mal Edko svoju vlastnú izbu, čo je zasa výhoda,“ pokračuje sympatická majiteľka.

Martina so synom Edkom

Martina so synom Edkom. Zdroj: Miro Pochyba

Prvým krokom k novému bývaniu mladej rodiny bola úprava dispozície. Niektoré typické prvky starého bytu, ako sú dvojkrídlové dvere či chodba, z ktorej sa vstupuje do všetkých miestností, pritom zachovali, iné zmenili. Z niekdajšej samostatnej kuchyne je dnes Edkova detská izba a kuchynský priestor je po novom súčasťou obývačky. Miniatúrnu „slúžkovskú“ izbičku za kuchyňou zas pričlenili k pôvodne miniatúrnej kúpeľni, z ktorej sa tak stal parádny priestor nielen na očistu, ale aj na relax.

Martina, ktorá má ako stylistka vycibrený vkus a zmysel pre estetiku, sa ujala úlohy dizajnérky, Samo si vzal pod palec technické záležitosti a realizáciu — sčasti organizačne, sčasti vlastnoručne. Navyše, obaja v projekte nového spoločného bývania zúročili aj skúsenosti z rekonštrukcie svojho prvého bytu, ktorý bol v podobne starom dome na pražských Vinohradoch. 

„Chcela som v byte vytvoriť optimistickú atmosféru, pretože rodinné bývanie má byť podľa mňa veselé. Preto som zvolila zariadenie v pastelových farbách. Najskôr som vybrala sivozelený odtieň do kuchyne, ktorý som potom doplnila ružovou a niekoľkými zlatými prvkami. Farby som pridávala a ladila postupne, a aby ich nebolo priveľa, celok zjemňuje a vyvažuje neutrálna biela a prírodné drevo,“ opisuje proces vzniku interiéru Martina, ktorej sa v byte podarilo vytvoriť príjemnú staronovú atmosféru aj vďaka kombinácii moderného zariadenia s pôvodnými prvkami a nábytkom, ktorý tu ostal po predchádzajúcich majiteľoch.

Obývačka so starožitným stolom

Obývačka spojená s kuchyňou tvorí ústredný priestor bytu. Miestnosť má plochu len o niečo viac než 20 m², no Martine sa podarilo umiestniť sem všetko, čo trojčlenná rodina potrebuje, tak, že izba nepôsobí preplnene.

Pastelové farby vniesli do bytu sympatickú veselú atmosféru, ktorá sa Martine spája s rodinným životom. Rovnaké odtiene v kombinácii s bielou a prírodným drevom sa opakujú vo všetkých miestnostiach, čo podporuje príjemný dojem ucelenosti.

jedálenský kút a kuchynská linka

Pred kuchynskou linkou sa nachádza jedálenský kút. Balkón pri kuchyni nie je veľký, no najmä v lete, keď je plný kvetov, je vítaným rozšírením obytného priestoru. Zdroj: Miro Pochyba

Jedálenský stôl, stoličky a skrinka pod televízorom tu ostali po predchádzajúcich majiteľoch. Martina so Samom dali stoličky prečalúniť v nových farbách bytu, drevo očistili, prešmirgľovali a nanovo namorili a naolejovali. „Som rada, že sa nám podarilo zachovať nejaký pôvodný nábytok, ktorý vypovedá o histórii bytu. Ostatné zariadenie je nové. Páči sa mi totiž kombinácia starého vintage nábytku s novými prvkami,“ hovorí Martina.

Kuchyňa s balkónom

Kuchynská linka dokonale ladí s parketami a starožitným stolom. Zdroj: Miro Pochyba

Kuchyňa je, rovnako ako ostatné vstavané prvky v byte, vyrobená na mieru. Odsávač pár nad kuchynským ostrovom by v malej miestnosti nepôsobil príjemne a po skúsenostiach s výsuvným odsávačom z predchádzajúceho bytu sa dvojica zhodla na tom, že nechajú kuchynský ostrov radšej bez odsávača a na vetranie budú využívať balkónové dvere.

Esteticky a zároveň prakticky, zaujímavo, no bez zbytočného rozhadzovania – týmito pravidlami sa riadila Martina pri zariaďovaní bytu. 

kuchynský drez s mramorovou pracovnou doskou

Otváranie týchto širokých dvierok je vymyslené veľmi prakticky – vyklápajú sa tak, že nezavadzajú pri práci. Zdroj: Miro Pochyba

Peknú kombináciu matných sivozelených dvierok a laminátu s dekórom mramoru dopĺňa zaujímavá profilovaná plocha nad pracovnou doskou, ktorá prináša do kuchyne oživujúcu štruktúru. 

Marocká dlažba v chodbe

Marocká dlažba v chodbe. Zdroj: Miro Pochyba

Marocká dlažba v chodbe sa svojím retro vzhľadom do starého bytu perfektne hodí a farebne ladí s odtieňmi nového nábytku. Navyše sa pod novú dlažbu dalo umiestniť teplovodné podlahové vykurovanie, vďaka ktorému je aj v tejto časti bytu v zime príjemne teplo.

Prepojenie spálne a obývačky

Prepojenie spálne a obývačky. Zdroj: Miro Pochyba

Treba povedať, že prepojenie priestorov spálne a obývačky na nás pôsobilo veľmi príjemne a v kontexte toho, že sa spálňa využíva aj ako pracovňa, môže byť pri fungovaní rodiny praktické.

Prečítajte si tiež
Elegantný a hravý bratislavský byt v storočnej budove

Dobovú atmosféru bytu dotvárajú aj zrenovované pôvodné prvky – drevené okná, dvojkrídlové dvere či dubové parkety uložené do tradičného vzoru stromčeka. Staré parkety bolo nutné rozobrať, vyčistiť, nanovo položiť, vybrúsiť a naolejovať. Nie je to jednoduchá renovácia, no klasické parkety ovplyvňujú dojem z bytu tak výrazne, že za to určite stojí.

obývacia izba s prechodom do spálne

Široké dvojkrídlové dvere a priechodné izby – túto klasiku, typickú pre staré byty, Martina so Samom zachovali. Zdroj: Miro Pochyba

TOP TIP

Keď je tento televízor nad komodou vypnutý, nevyzerá ako „čierna diera“, ale ako obraz. Pri Samsung Frame k tomu prispieva nielen jeho rám, ale aj ponuka klasických obrazov, ktoré si môžete na obrazovke navoliť a meniť podľa nálady.

Pracovný kút v spálni

V spálni je navrhnutý pracovný kút. Zdroj: Miro Pochyba

Riešenie 2 v 1. Martina má veľa kníh, ktoré bolo nutné niekam uložiť, a Samo potreboval pracovný kút. Martina teda navrhla do spálne na stenu naproti posteli otvorenú knižnicu, ktorú Samo spolu s kamarátom zrealizovali. Pravidelná biela policová konštrukcia, v ktorej je pri okne integrovaný pracovný priestor na notebook, vyzerá perfektne, skvelo splnila svoj účel a nestála majland.

Prečítajte si tiež
Zdedila storočný byt a s výzvou sa pustila do rekonštrukcie. Výsledok je čarovný!

„Mám rada, keď sú veci skryté. Byt potom pôsobí upratane. Priznávam, že mám veľa šiat, ale nepotrebujem ich mať stále na očiach,“ smeje sa Martina. Keďže sa sťahovali z väčšieho do menšieho, museli v novom byte vymyslieť dostatok odkladacích priestorov. Kde sa dalo, urobili preto vstavané skrine.

Detská izba

Aj detská izba je veselá vďaka pastelovým farbám. Síce nie je veľká, no malý Edko tu má všetko, čo potrebuje – najmä miesto na svoje obľúbené autíčka. Zdroj: Miro Pochyba

TOP TIP

Chcete zjemniť tmavý celoplošný koberec? Použite metódu vrstvenia a položte naň svetlý kusový. Viac vrstiev kobercov vyzerá zaujímavo a takáto mäkká a teplá podlaha bude príjemná nielen v detskej izbe, ale aj v obývačke či spálni.

Toaletný stolík so zrkadlom

Toaletný stolík so zrkadlom. Zdroj: Miro Pochyba

Krásna veľká kúpeľňa, dokonca s dvoma oknami, vznikla spojením pôvodnej kúpeľne, ktorá bola skutočne miniatúrna, a malej miestnosti za niekdajšou kuchyňou. Vďaka príjemnému dizajnu a dokonalému vybaveniu je nielen priestorom na prozaickú očistu tela, ale aj príjemným miestom na relax. Malý pisoár naproti toalete je tu len dočasne. Je to vlastne chlapčenský nočník – vnútorná časť má rúčku, dá sa vybrať a obsah vyliať do záchoda. Parádna kúpeľňa je totiž nielen mamina a tatova, ale aj Edkova. Práve on si z celej rodiny najviac užíva aj kúpanie vo vani.

Profil

Majitelia

Martina, jej partner Samo a ich syn Edko (bude mať 3 roky). Martina robila niekoľko rokov stylistku pre rôzne lifestylové časopisy a reklamné agentúry, momentálne je na materskej dovolenke. Samo pracuje v realitnej kancelárii.

Nehnuteľnosť

Trojizbový byt s plochou 67 m2 v asi 85-ročnom dome v širšom centre Bratislavy. O projekt sa postaral Martinin brat Ing. Filip Gvizd.

Text: Erika Kuhnová

Foto: Miro Pochyba

Zdroj: časopis Môj dom

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: byty byty v Bratislave drevené parkety starožitný nábytok vstavané skrine zmena dispozície
Zdieľať článok

Diskusia