(Ne)obyčajné spôsoby ako oživiť vaše steny
Veľká zasklená stena, ktorá ponúka krásny výhľad na bohaté koruny stromov... Ak nepatríte k šťastlivcom, ktorí majú takúto možnosť, netrápte sa. Steny môžu byť dokonalé aj bez čerstvej prírodnej perspektívy.
Anglická a takmer drevená
Vliesové tapety s prírodnými prvkami, ako sú drevené dosky či kôra stromov, sa dostali do našich končín len tento rok.
Dajte ju do laty
Využite staré laty. Striedaním rôznych drevených zvyškov môže vzniknúť nová interiérová stena. Ak nebudete mať čas ani chuť zbíjať veľkú dosku, vytvorte si z lát jednoduchý policový systém. Nestráňte sa ani tenkých latiek – na tie sú najvhodnejšie drevené vešiaky, ktoré nemusia držať len šatstvo, ale napríklad aj portréty vašich detí.
Zadebnená
Zo zmysluplnej recyklácie budú mať radosť nielen vaše steny. Starý nábytok je na to ideálny. Použite zásuvky z doslúženej komody alebo drevené debničky a vytvorte z nich policový systém či knižnicu.
Zalátkovaná
Provizórne riešenia sa občas môžu zmeniť na stály jav. Ak nemáte finančných prostriedkov nazvyš, no na tú starú a ošarpanú stenu sa nemôžete viac pozerať, prekryte ju kusom látky.
Trstinová ekológia
Moderné a ekologicky šetrné 3D stenové panely sa vyrábajú zo zvyškov cukrovej trstiny. Bagasse, tak sa nazývajú vlákna drvených stebiel cukrovej trstiny. Suroviny použité na výrobu 3D panelov sú 100 % recyklovateľné, kompostovateľné a biologicky rozložiteľné.
Mať hneď dvoje
Koľko členov rodiny máš vo svete, toľko hodín potrebuješ. Keď máte niekoho na druhej strane zemegule, dajte si do bytu ešte jedny hodiny. Nielenže bude vaša stena vzbudzovať pozornosť, ale vďaka tomuto jednoduchému návodu budete vedieť, čo asi teraz robí chýbajúci člen vašej domácnosti.
Drevená finta
Čo raz bolo, znovu sa vráti. Stará ľudová metóda fládrovanie je povrchová úprava náterom imitujúcim prírodnú kresbu dreva. Stačí vám fládrovací valček a farba, vďaka čomu dosiahnete štruktúrny náter. Najskôr valčekom nanesiete štruktúrovaciu farbu, ktorú potom fládrovacím valčekom roztiahnete po celej ploche. A plastický reliéf dreva je na svete.
Luciin tip„Majte vždy poruke tabuľovú farbu obľúbeného odtieňa a urobte si život zábavnejší. Stena sa razom premení nielen na raj farebných kried, ale aj na magnetickú tabuľu.“
Čítajte im myšlienky
Netradičná, o to však zaujímavejšia knižnica. Ak máte staré knihy na vyradenie so zažltnutými stranami a s nečitateľným textom, neváhajte a nalepte si jednotlivé strany jednu vedľa druhej na stenu. Vznikne vám podomácky vyrobená tapeta.
Opýtali sme sa…
Ľubomíra Grena, školiteľa tapetárov, Dimex – Slovensko
Aký má byť povrch steny pred tapetovaním?
Povrch steny pred tapetovaním by mal byť hladký, suchý, nedrobivý a pevný. Čo to znamená? Tapety sa nedajú lepiť na akúkoľvek drsnú omietku, tá by mala byť hladká, aby na ňu tapeta dobre priľnula. Stena musí byť dobre vyzretá, čo trvá od nanesenia omietky približne mesiac. Otestovať ju môžete tak, že na ňu lepiacou páskou nalepíte priesvitný igelit a necháte ho na stene 24 hodín. Ak sa igelit nezarosí, stena je suchá.
Pevný a nedrobivý podklad otestujete aj samolepiacou páskou – prilepíte ju na podklad v dĺžke 1 m a silno ju pritlačíte. Následne pásku stiahnete, ak na nej zostali čiastočky omietky, podklad nie je pevný. Treba ho oškrabať a pripraviť novú omietku.
Penetrovať alebo nie?
Určite áno. Žiaľ, často sa na to zabúda. Penetračný náter zjednotí podklad pod tapety, bude rovnomerne nasiakavý. Aj samotné lepenie tapiet bude jednoduchšie a lepidlo tak rýchlo nevsiakne do steny.
Je to skutočne také jednoduché?
Ak nemáte čas ani chuť, do tapetovania sa sami nepúšťajte. Ak je to však naopak, vrelo to odporúčam. Dostatok informácií a návodov nájdete na internete. Tapety vyberajte tam, kde vám o nich povedia dostatok informácií. Kúpte si kvalitné práškové lepidlo a nezabudnite na náradie – prítlačný valček, tapetársku olovnicu a morskú hubku na čistenie tapiet od lepidla. Tapetovanie potom bude pre vás hrou a výsledok prekročením ďalšej remeselnej méty.
V inom skupenstve
Tekutá textilná tapeta sa chce zviditeľniť a niet sa jej čo čudovať. Patrí k priateľom prírody – vyrába sa z prírodných materiálov (90 % a viac tvorí bavlna). Lepidlo, ktorým sa nanáša, je takisto na prírodnej báze – celulózne. Jednoducho sa aplikuje na všetky druhy podkladov, prekrýva nerovnosti povrchu a praskliny, po jej aplikácii nezostáva zafúľaný interiér a ľahko ju odstránite, keď sa vám znepáči. Môže sa maľovať aj lakovať.