Aká kosačka je pre nás najlepšia?
Rozhodnutie, akú kosačku na trávu si kúpime, môžeme urobiť veľmi rýchlo, no potom sa roky budeme obzerať po vhodnejšom type kosačky pre náš trávnik. Druhou možnosťou je, že si výber kosačky premyslíme dôkladnejšie a dlhé roky budeme spokojne a bez problémov kosiť.
Základným kritériom pri výbere by mala byť veľkosť trávnatej plochy, ktorú máme v úmysle pravidelne kosiť a udržiavať. Pri trávnatých plochách do 1 200 štvorcových metrov sa môžeme rozhodnúť pre ľahšie elektrické alebo ťažšie benzínové modely. Pri plochách nad 1 200 štvorcových metrov sú praktickejšie benzínové modely.
Elektrické kosačky
Elektrické kosačky využijeme najmä tam, kde je bezproblémový prístup k elektrickej energii vo forme klasickej zásuvky. Najvzdialenejšie kosené miesto by nemalo byť ďalej ako 30 metrov od elektrického zdroja. Samozrejme, s pomocou vhodného predlžovacieho kábla sa môžeme dostať aj ďalej, ale práca bude menej pohodlná. Veľkou výhodou elektrických kosačiek je najmä tichší chod, elektromotor nemusíme pravidelne udržiavať ako pri benzínových motoroch (pravidelná výmena oleja, filtra, sviečky, servisné kontroly). Celkové prevádzkové náklady sú vďaka využitiu elektrickej energie podstatne nižšie. Elektrické kosačky sú prijateľnejšie aj z ekologického hľadiska. Navyše, štartovanie elektrickej kosačky je, pochopiteľne, jednoduchšie: stačí zapnúť spínač. Ich nevýhodou je, naopak, obmedzený okruh využitia vzhľadom na zdroj elektrickej energie, a tým aj obmedzená veľkosť kosenej plochy. Jednoducho povedané, s elektrickou kosačkou nepokosíte akýkoľvek trávnik alebo iba s veľkými problémami. Základná údržba elektrickej kosačky spočíva len v čistení od trávy, hliny a iných nečistôt, pričom stačí použiť saponátovú vodu, handričku, prípadne kefu na hrubšie nečistoty. Brúsenie noža je najlepšie ponechať na odborný servis. Okrem ostrosti noža je totiž dôležité aj jeho presné vyváženie, čo v domácich podmienkach nie je schopný dodržať pri brúsení každý užívateľ.
Benzínové kosačky
Benzínové kosačky sa od elektrických líšia najmä typom motora. Väčšinou sa v nich používa štvortaktný benzínový motor. Benzínové kosačky poskytujú užívateľovi väčšiu slobodu pohybu. Bežné modely sú vo vyšších výkonnostných triedach a nájdeme medzi nimi aj viacero špeciálnych modelov určených pre zvláštne úlohy. Paleta príslušenstva býva pri týchto typoch kosačiek takisto bohatšia, vďaka čomu dokáže jeden stroj vykonávať v záhrade viacero funkcií. Benzínové kosačky vyžadujú pravidelnú údržbu – výmenu oleja, doplňovanie paliva, kontrolu a výmenu filtrov, sviečky. Umývanie kosačky od nečistôt a brúsenie žacieho noža sú nevyhnutnou súčasťou údržby ako pri elektrických kosačkách. Brúsenie noža, výmena filtrov, sviečky a kontrola chodu motora patria do bežnej údržby, najlepšie je však ponechať tieto úkony na odborný servis.
Aká plocha, taký typ kosačky
Do 300 štvorcových metrov
Na plochu kosenia asi do 300 štvorcových metrov nám postačí malá ľahká elektrická kosačka bez pohonu. Výkon týchto kosačiek sa pohybuje okolo 800 až 1 200 W, pracovná šírka žacieho noža je asi 30 až 35 cm. V tejto triede kosačiek je bežná variabilná výška nastavenia kolies samostatne na každom zo štyroch kolies.
Nastavenie výšky kosenia
Dôležité je, aby sme sa mohli slobodne rozhodnúť, aký vysoký trávnik po kosení zanecháme. Ak je terén hrboľatejší, nastavením podvozka na vyššiu polohu kosenia predídeme nárazu noža na skryté prekážky vo forme kameňov, hrbolcov, koreňov a pod. Kosačka by už mala byť vybavená zberným košom na trávu. Ak ho nemá, pokosená tráva zostáva na trávniku a neskôr ju treba pohrabať, čo je práca navyše. Pri výbere kosačky sa preto treba presvedčiť, či je kôš na trávu jej súčasťou, prípadne si aj nechať od predajcu predviesť, ako sa dá kôš z kosačky zložiť. Ak je tento úkon príliš zložitý, prípadne musíme použiť náradie, významne nám to sťaží prácu v záhrade a odradí nás od pravidelnej údržby trávnika.
Centrálne nastavenie kosačky |
Nastavenie výšky držadla |
Ergonómia vyberanej kosačky
Kosačku je dôležité chytiť do rúk, či držadlo nie je príliš nízko, alebo vysoko, prípadne či materiál a tvar držadla nespôsobujú po chvíli v rukách nepríjemné pocity. Elektrickú kosačku môžeme v predajni hneď vyskúšať, pretože okrem elektrickej energie nepotrebuje na prevádzku žiadne iné prevádzkové látky. Budeme počuť zvuk elektromotora, či žací nôž nie je príliš hlučný, zistíme, aké vibrácie sa prenášajú z držadla do rúk a pod.
Do 800 štvorcových metrov
Na túto plochu si môžeme vybrať elektrickú alebo benzínovú kosačku. Výkon motora sa pri elektrických kosačkách pohybuje okolo 1 200 W, pri benzínových sú to motory s výkonom zvyčajne od 3,5 do 5 HP (každý výrobca v tejto triede môže ponúkať kosačky s rôznym výkonom).
Pracovná šírka žacieho noža
Zvyčajne býva okolo 38 až 46 cm. Pri výbere si treba dať pozor na to, aby kosačka so slabším motorom nemala príliš široký nôž. Ak totiž veľkosť noža nie je prispôsobená výkonu motora, motor nedokáže vyvinúť dostatočne silný krútiaci moment. Dôsledkom tohto konštrukčného nedostatku je zlý výsledok kosenia v podobe buď vytrhaných trsov trávy, alebo nekvalitného odseknutia trávnatých stebiel. Slnko potom takto nekvalitne zosekanú trávu spáli. Preto pri výbere kosačky neprihliadajme len na pracovnú šírku noža, ale aj na vyvážené konštrukčné proporcie. O túto výkonnostnú triedu kosačiek je na Slovensku najväčší záujem. Aj preto majú asi najširší sortiment na trhu. O to viac si treba kúpu dobre premyslieť. Jedným zo základných kritérií pre výber kosačky okrem značky, výkonu a možnosti následného servisu je aj to, či má daná kosačka zabudovaný pohon kolies.
Pohon kolies
Pri nižších triedach nie je pohon kolies vzhľadom na kosenú plochu potrebný – práca netrvá dlho a kosačky majú nižšiu váhu. Každý zákazník však musí sám zvážiť, či pohon kolies dokáže využiť. Vačšina značiek ponúka jednotlivé modely s pohonom aj bez pohonu kolies, v cene však zvyčajne býva viditeľný rozdiel. Pohon kolies je vhodný pri veľkej kosenej ploche a v prípade, že by tlačenie kosačky mohlo užívateľa rýchlo unaviť. Takisto je vhodný do miernych svahov, kde váha kosačky spôsobuje sťaženú manipuláciu (tlačenie do kopca, pribrzďovanie z kopca). Pohon kolies môže byť jednorýchlostný, čo v tejto triede úplne postačuje. Samozrejme, existuje aj plynulá regulácia rýchlosti pohonu kolies, prípadne niekoľkostupňová regulácia, ale jej použitie má význam skôr pri silnejších kosačkách.
Mulčovanie
Od tejto triedy kosačiek niektorí výrobcovia ponúkajú aj funkciu mulčovania. Mulčovanie je kosenie trávy do výšky max. 10 cm, pričom sa odsekne vždy len jedna tretina stebla trávy. Dve tretiny stebla trávy po kosení zostávajú rásť a odseknutá tráva ostane ležať na trávniku – napr. pri výške trávy 6 cm odseknete 2 cm a ponecháte 4 cm. Steblo trávy tvorí z 96 % voda, zvyšok je sušina a dôležité výživné látky a minerály. Preto rozsekané kúsky trávy tvoria vynikajúcu výživu trávnika. Aby sa kúsky odseknutej trávy čo najľahšie rozložili a vsiakli späť do zeminy, mulčovací nôž má oproti bežnému nožu po stranách rozdvojené čepele. Kvalitní výrobcovia si na týchto nožoch dávajú záležať, a tak každá zo štyroch čepelí takéhoto mulčovacieho noža kosí v inej výške pri zachovaní vyrovnaného chodu motora.
Ďalšou nevyhnutnosťou mulčovania je ponechať kúsky rozsekanej trávy čo najrovnomernejšie na trávniku. S týmto cieľom sa vyberá zberný kôš a pri kvalitnejších značkách zakúpime spolu s mulčovacím nožom aj špeciálny kryt, ktorý sa vkladá do vyhadzovacieho priestoru žacej skrine kosačky. Tak zaistíme, že sa okolo noža vytvorí takmer dokonalý uzavretý kruh a kúsky odseknutej trávy budú rovnomerne rozložené po trávniku. Mulčovanie sa robí spravidla 12 týždňov uprostred sezóny. Pri mulčovaní je potrebné častejšie kosenie trávnika, avšak z hľadiska časového zaťaženia je kosenie s mulčovaním úspornejšie, a teda omnoho rýchlejšie ako kosenie so zberom do zberného koša.
Do 1 200 štvorcových metrov
Aj na údržbu tejto plochy možno využiť elektrickú kosačku, jej výkon by však nemal byť pod 1 500 W. Nie všetci výrobcovia ponúkajú v tejto triede aj elektrické kosačky, ale ak sa v programe výrobcu nachádzajú, väčšinou ide o vysoko komfortné modely aj s pohonom kolies. Najčastejšie sa však na údržbu týchto plôch používajú benzínové kosačky s výkonom od 4 HP. Pracovná šírka žacieho noža je spravidla od 41 do 48 cm. Opäť platí, že veľký nôž na menšom motore môže znamenať cenovo výhodný model, ale s menej kvalitným výsledkom kosenia. Na kosenie takejto plochy sa už pohon kolies vyslovene odporúča. Môže byť jednorýchlostný alebo s niekoľkostupňovou reguláciou, prípadne aj s plynulou reguláciou. Kosačka bez možnosti mulčovania sa dá v tejto triede u kvalitnejších výrobcov len ťažko nájsť, predsa sa však na trhu takéto modely objavujú.
Materiál žacej skrine
Samotné telo kosačky býva zvyčajne z tvrdených plastov, prípadne z kovu. Kov v tomto prípade nemusí byť vždy výhodou. Ak nejde o ľahký materiál odolný proti oteru, zvyčajne sa používa aj obyčajný plech, ktorý podlieha korózii a jeho povrchový nástrek sa časom zoškrabe. Navyše, takáto kosačka je neúmerne ťažká. Naopak, tvrdené plasty nekorodujú, sú ľahšie, farba neschádza a v prípade kvalitnejších výrobcov sú aj dostatočne konštrukčne vystužené. Plech teda nemusí byť automaticky lepší ako plast. Je dobré všimnúť si tvar vnútornej strany žacej skrine – či ho tvorí súvislá plocha, alebo je priestor okolo noža príliš členitý. Čím viac prekážok prúdenia vzduchu sa nachádza okolo noža, tým je výsledok kosenia horší. Otáčavým pohybom noža totiž vzniká podtlak, ktorým sa odseknuté kusy trávy vháňajú do zberného koša. Ak je kosačka konštrukčne vyvážená (veľkosť noža, tvar bubna a sila motora), tento podtlak dokáže tiež „zodvihnúť“ zľahnutú trávu, resp. iné nečistoty ležiace na trávniku. Ak sa teda v okolí noža nachádza priveľa nerovností, proces vháňania vzduchu sa naruší a navyše sa na nich zachytávajú kusy trávy, v dôsledku čoho sa celá kosačka rýchlejšie zanesie od nečistôt.
Ergonómia
V tejto triede má osobitný význam. Materiál držadla (mäkké plasty, guma a pod.), možnosť nastavenia výšky držadla či výšky kosenia pohodlným spôsobom – to všetko sú prvky uľahčujúce a spríjemňujúce prácu v záhrade. Treba skontrolovať aj ťažisko kosačky, prípadne kde a ako je uchytené držadlo do tela kosačky. S takouto kosačkou, ktorá už má svoju váhu, totiž plánujeme pracovať častejšie a dlhšie, a tak je častá manipulácia s ňou nevyhnutnosťou. Ak je držadlo uchytené príliš excentricky, môže to časom spôsobiť opotrebenie alebo zlomenie niektorých častí kosačky. Takisto ak na kosačke niečo nie je pevne uchytené, resp. ak to má vôľu, radšej sa obhliadnite po inej.
Štartovanie
Pri benzínových kosačkách je dôležité aj to, ako ľahko ich môžeme naštartovať. Jednoduchšie modely majú manuálne ovládanie sýtiča. Modernejšie modely už majú motor s ľahkým štartom, teda okrem natočenia motora už netreba nič prednastaviť alebo prepnúť. Na trhu sú aj modely s elektronickým štartom ako v automobile – na kľúč, prípadne pomocou spínača. Pohodlné centrálne nastavenie výšky kosenia je pri lepších modeloch vyriešené komfortnou rukoväťou na tele kosačky s grafickým alebo číselným ukazovateľom polohy výšky kolies.
Kolesá kosačky
Sú rovnako dôležité ako pri aute. Je veľký rozdiel, či sú kolesá obyčajné plastové kruhy nalisované na ojnici, ako je to bežné pri menších kosačkách, alebo či majú zabudované ložiská. Pri tejto a ďalších výkonnostných triedach sú kolesá s ložiskami nevyhnutnosťou najmä z hľadiska komfortu a životnosti. Takisto povrch kolesa môže byť rôzny. Dezén v tomto prípade hrá svoju úlohu – najlepší je kombinovaný. Popri priečnych pruhoch, ktoré zabezpečujú pohyb kosačky na tráve, môže byť pri kvalitnejších modeloch na kolese po stranách aj pozdĺžny vyvýšený pruh, vďaka ktorému napr. pri presune kosačky po chodníku nezaberajú priečne pruhy a kosačka sa tak presúva tichšie. Od typu dezénu závisí aj svahová stabilita a na hnacej náprave správny záber pohonu pri kosení.
Zberný kôš a jeho vyprázdňovanie
Zberný kôš tvorí dôležitú súčasť výbavy kosačky. Kvalitnejšie značky poskytujú vysoký komfort pri snímaní a vyprázdňovaní zberného koša, pričom asi najpohodlnejší je dvojdielny výklopný zberný kôš s ergonomicky zabudovanými rukoväťami. Vďaka nim možno kôš pri vyprázdňovaní držať pohodlne a bezpečne. Rovnako dôležité ako vháňanie vzduchu spolu s odseknutou trávou do zberného koša pohybom žacieho noža je aj vedenie vzduchu smerom von. Kvalitnejšie kosačky orientujú vychádzajúci vzduch smerom dolu po stranách koša, a nie smerom na obsluhu vzadu za kosačkou. Nevyhnutnou pomôckou je signalizačná klapka naplnenia koša, ktorá je spravidla umiestnená na vrchnej strane zberného koša. Klapka je vytláčaná prúdiacim vzduchom a obsluhu upozorní na naplnenie koša tak, že po naplnení sa už prúdiaci vzduch ku klapke nedostane a tá vzápätí „spadne“.
Skladovanie kosačky
Správnemu skladovaniu kosačky treba venovať zvýšenú pozornosť, pretože kosačka strávi viac mesiacov odložená v garáži alebo náraďovni ako na trávniku. Preto si nechajme ukázať, akým spôsobom je vyriešené sklopenie držadla a snímanie zberného koša. Oba úkony by mali ísť hladko bez porušenia prívodných káblov od motora k ovládacím prvkom.
Vyžínače
Vyžínače, či už elektrické, alebo motorové, su výborným doplnkom k štvorkolesovej kosačke. S vyžínačom sa dostaneme všade tam, kde to so „štvorkolkou“ jednoducho nejde. Nezaobídeme sa bez neho pri práci okolo stromov, plotov, záhonov, chodníkov. Aj pri jeho výbere musíme myslieť na to, aký výkon na kosenie všetkých týchto plôch potrebujeme. Značka a k nej poskytovaný servis by mali byť základnými kritériami výberu, ak nechceme takéhoto pomocníka kupovať každý rok.
Do 2 500 štvorcových metrov
V tejto triede hovoríme o profesionálnych alebo poloprofesionálnych kosačkách určených na väčšie plochy. Výkon motora sa pohybuje okolo 5 až 6 HP, pracovná šírka nožov je spravidla 48 až 53 cm. Pri týchto modeloch nájdeme okrem vyššieho výkonu spravidla rovnaké konštrukčné prvky ako v predošlej triede. Bubon motora a samotné telo kosačky bývajú najčastejšie kovové. Ideálna je žacia skriňa z hliníkového tlakového odliatku, keď je zachovaná nízka hmotnosť pri vysokej odolnosti. Kvalitnejšie výrobky nemajú farebný nástrek, ale farba je vpálená do hliníka priamo pri výrobe, čiže sa časom nezoškrabe a výrobok nepodlieha korózii. Vymeniteľné predné a bočné ochranné lišty zabezpečia kosačke pútavý vzhľad aj po rokoch častého používania. Dizajn kosačky je takisto kritérium výberu. Je rozdiel, či sa v záhrade pohybujete s pekným strojom, alebo nevkusnou haraburdou.
Dôraz na ergonomické riešenie je v tejto triede väčší ako v predošlej, najmä z hľadiska možnosti centrálneho nastavenia výšky kosenia, nastavenia výšky rukoväte, ľahkého štartu, spôsobu manipulácie s kosačkou. Pohon kolies a možnosť mulčovania sú v tejto triede viac-menej nevyhnutnosťou. Silnejšie kosačky s dobre vyriešenými proporciami sily motora, veľkosti žacieho noža a tvaru žacej skrine sú schopné kosiť aj vlhkú trávu po daždi či rannej rose. Na túto možnosť sa však opýtajte svojho predajcu, nie všetky značky totiž ponúkajú takéto vyrovnané a silné modely. Mokrá tráva je totiž ťažšia a vztlak vytvorený žacím nožom musí byť dostatočne silný, pričom okolo noža nesmú byť žiadne nerovnosti žacej skrine.
Špeciálne kosačky
Takéto kosačky nájdete v ponuke kvalitnejších výrobcov. Ide najmä o mulčovacie kosačky, trojkolesové kosačky a kosačky na vysokú trávu. Mulčovacie kosačky spravidla nemajú zberný kôš, vnútorná strana žacej skrine je veľmi hladká, bez akýchkoľvek nerovností, s možnosťou bočného vyhadzovania trávy na pohrabanie. Manipulácia s mulčovacou kosačkou v teréne je veľmi jednoduchá, inak sa veľmi nelíši od klasickej kosačky.
Trojkolesové kosačky takisto nájdeme na trhu spravidla bez zberného koša. Ich najväčšou výhodou je veľmi ľahká manipulácia a otáčanie v teréne, ako aj jednoduchý prístup k stromom a iným prekážkam v záhrade. Navyše sú vynikajúce na presné kosenie okrajov trávnika. Bežná je pri nich možnosť nastavenia bočného vyhadzovania pokosenej trávy na uľahčenie jej zberu. Sú vhodné najmä do záhrad a sadov s viacerými stromami, ktoré znemožňujú kosenie „podľa pravítka“.
Kosačky na vysokú trávu sú vhodné na údržbu plôch, ktoré neplánujeme často kosiť, prípadne zvažujeme využitie pokosenej trávy ako sena. Ide o lúky, sady, okraje ciest a pod. Takéto kosačky majú spravidla silný motor s výkonom okolo 6 HP. Priemery kolies sú väčšie ako pri bežných kosačkách a často sú praktickejšie len tri kolesá. Nastavenie výšky kosenia sa začína spravidla vo vyšších polohách ako pri bežných kosačkách, keďže ide o úpravu často znečistených plôch (kamene, konáre, krtince), čo vo vysokej tráve nie je možné vidieť.
Predaj a servis
Dnes môžeme kúpiť kosačku doslova aj v potravinách. Spravidla by však malo ísť o dlhodobú investíciu, a nie o záležitosť na jednu či dve sezóny. Preto dbajme pri výbere na to, či má daná značka zabezpečený odborný servis a dodávku náhradných dielov. Dôležité je aj splnenie prísnych európskych technických noriem o hluku, vibráciách a emisiách. Kvalitné značky dokážu poskytnúť široký výber modelov s viacerými funkciami pri použití kvalitných materiálov a technológií. Odborní predajcovia vedia najlepšie poradiť, ktorá kosačka je pre vás vhodná. Len kvalitná kosačka vhodne zvolená na daný účel splní svoju úlohu tak, aby sme sa z nej mohli tešiť dlhé roky.