Aké materiály pre záhradné chodníky, cestičky, či terasy?

08. 06. 2011
Zdieľať

Nenáhlia vás. Nesúria. Nenaliehajú. Len meravo čakajú na vaše kroky. Prechádzať po nich je ako viesť s nimi dialóg. Záhradné chodníky, cestičky, terasy. Vďaka nim a správnej kombinácii rastlín sa môže záhrada premeniť na miesto plné kúzla a osobitosti. Výber dlažbových materiálov je široký – každý typ dodá priestoru vlastnú farbu a charakter. Ale skôr než sa pustíte do budovania, premyslite si, na aký účel budú spevnené plochy slúžiť.

Betónová elegancia

Betón je náhradnou alternatívou drahých dlažieb z prírodného kameňa. V súčasnosti aj vďaka novým technológiám sú betónové dlažby technicky aj vzhľadovo dokonalejšie ako v minulosti – vyrábajú sa v rozličných tvaroch a farbách a tiež s rôznou povrchovou úpravou. Betónová dlažba dokáže decentne imitovať nielen prírodný kameň, ale aj drevo. Má pevný a drsný povrch, preto sa netreba obávať chôdze po nej. Tento materiál je odolný proti mrazu a vyznačuje sa vysokou pevnosťou v tlaku, čiže je vhodný nielen na terasy a chodníky, ale aj na príjazdové cesty a často namáhané parcely.


Aké materiály pre záhradné chodníky, cestičky, či terasy?

157066

 

Kruhové motívy sú výrazným prvkom, ktorým možno ozvláštniť aj malú záhradnú plochu. Navyše v takom priestore cítiť väčšiu symetriu, samozrejme, ak sa dlažba materiálovo zladí s okrasným múrikom. (Semmelrock)
 

Teplo dreva

V ostatnom čase sa v záhradnej architektúre čoraz viac uplatňuje tropické drevo, známe pod obchodným názvom decking. V podstate ide o exteriérové dosky vyrobené z exotických drevín, ako sú napríklad bangkirai, massaranduba, cumaru, tatajuba a ipe. Svoje uplatnenie nachádzajú pri stavbe terás, okolia bazénov, schodov či chodníkov. Na drevenú podlahu je príjemný pohľad a navyše, keďže ide o prírodný materiál, nevytvára v záhradnom priestore neželané kontrasty. Životnosť dreva je však podmienená správnym chemickým ošetrením.


Aké materiály pre záhradné chodníky, cestičky, či terasy?

157076


Aké materiály pre záhradné chodníky, cestičky, či terasy?

157078

 

Niekoľko slov o tropickom dreve… 
… s Romanom Balážom z interiérového a exteriérového štúdia Elien

Exotika má tvrdý charakter…
Z tropických drevín sa u nás najbežnejšie v exteriéri využívajú bangkirai, tatajuba, cumaru a ipe. Posledné dve spomínané dreviny sú kvalitnejšie – drevo je tvrdšie, viac presušené. Cumaru a ipe rastú v Južnej Amerike, zatiaľ čo bangkirai v Indonézii, čiže pochádzajú z rozdielnych klimatických oblastí, čo má vplyv aj na ich vlastnosti. Výhodou drevín cumaru a ipe je, že sú odolnejšie proti hnilobe a parazitom. Vlastnosti dreva určujú aj jeho cenu – v porovnaní s drevom bangkirai je cumaru drahšie približne o 10 % a ipe o 30 %. Na Slovensku sa tieto dreviny začali využívať len pred pár rokmi, takže z vlastnej skúsenosti nevieme povedať, akú životnosť má drevo, ale podľa informácií zo zahraničia a od samotných výrobcov je životnosť tropického dreva až 30 rokov. Samozrejme, za predpokladu, že sa majiteľ bude o drevenú terasu starať a pravidelne ju ošetrovať.

Dlhovekosť je v údržbe…
Vzhľad drevenej terasy veľmi závisí od toho, aká povrchová úprava sa zvolí. A podľa toho sa správajú aj dreviny. Drevo vo všeobecnosti časom stráca svoju farbu – sivie. Na ošetrenie tropických drevín sú určené špeciálne oleje (overené a dovážané z Nemecka), ktoré obsahujú pigment a UV ochranu. Tieto oleje zaručujú dlhšiu farebnú stálosť drevín ako obyčajné transparentné oleje, ktoré sa, žiaľ, často u nás používajú a vďaka ktorým síce terasa vyzerá chvíľu nádherne, ale ktoré nezabránia tomu, aby slnko vytiahlo z dreva hnedú farbu. Aby zákazník nemusel ošetrovať terasu na jar, na jeseň a stále dokola, odporúčam investovať na začiatku do týchto špeciálnych olejov, ktoré stačí aplikovať raz za tri roky. Pomocou špeciálnych olejov sa dá oživiť aj staršia terasa, ktorá časom zosivela. Bežná údržba takejto terasy je podobná ako pri dlažbe – keď vietor alebo dážď nafúka na terasu hlinu či lístie, treba ju pozametať, prípadne postriekať vodou. 

Exotické dreviny milujú vodu…
Preto keď je v lete suchšie, je dobré drevené terasu občas zaliať vodou. Keďže drevo pracuje, na slnku sa zosušuje. Pri inštalácii sa necháva medzi jednotlivými doskami medzera, ktorá sa počas sucha zväčšuje, napríklad pri dreve tatajuba sa medzera široká štyri milimetre zväčší na desaťmilimetrovú.


Aké materiály pre záhradné chodníky, cestičky, či terasy?

157067

Pálená tehla

Tehly majú tú výhodu, že sa dodávajú v rozličných farebných odtieňoch, takže farbu dlažby možno zladiť s farbou tehál na dome a ďalších drobných záhradných stavbách. Veľmi pôsobivo vyzerá tehlová dlažba v kombinácii s nízkym tehlovým múrikom. Teplé farby navodzujú pocit slnečného juhu. Klinkerové tehly sa vyrábajú zo špeciálnych druhov hliny, z ktorej pri procese tvarovania, sušenia a vypaľovania vzniká veľmi tvrdá tehla, odolná proti soli, mrazu i UV žiareniu. Medzi jej ďalšie dobré vlastnosti patria dlhá životnosť, rýchle položenie do pieskového alebo maltového lôžka, pevnosť v tlaku – to znamená, že je vhodná aj na veľmi namáhané plochy, ako sú napríklad príjazdové cesty. Vďaka drsnému povrchu je tehla odolná aj proti pošmyknutiu. Klinkerovú dlažbu možno kombinovať aj s inými materiálmi, napríklad s kameňom, drevom či betónom.

Na tehlách sa môžu objaviť takzvané výkvety (biele škvrny alebo závoje). Bývajú dôsledkom vysušovania, pri ktorom sa vodorozpustné soli (obsiahnuté v nevhodnom lôžku alebo malte) usádzajú na povrchu. K tomuto procesu najčastejšie dochádza na jar. Výkvety po čase zmiznú samy od seba, ale možno ich odstrániť aj suchým zametením alebo tlakovým čistením (tu treba dať pozor na škáry).

Plast a drevo v jednom

Materiál Twinson jeho výrobca, spoločnosť Deceuninck, označil ako materiál budúcnosti. Twinson spája vlastnosti dreva a umelého polyméru (PVC) v jednom. Po dreve zdedil vysokú pevnosť, prírodný vzhľad a hrejivý pocit na dotyk. Po PVC zase vodovzdornosť a odolnosť proti hnilobe. Navyše tento materiál nezarastá machom. Čo sa týka údržby, stačí ho raz za čas postriekať prúdom vody. Twinson sa ponúka v ôsmich farebných odtieňoch. Dá sa použiť na menšie aj väčšie plochy – či už na terasy, alebo na okraje bazénov. Ďalšou výhodou je, že sa neštiepi, neobsahuje triesky, takže sa nemusíte obávať, že si nejakú zadriete do chodidla.


Aké materiály pre záhradné chodníky, cestičky, či terasy?

157064


Aké materiály pre záhradné chodníky, cestičky, či terasy?

157063


Aké materiály pre záhradné chodníky, cestičky, či terasy?

157056

 

Kamenná tvár

Žula, pieskovec, vápenec, čadič a ďalšie patria do rodiny prírodných kameňov. Ide o jeden z najdrahších materiálov, ktorý sa používa v záhradnej tvorbe. A že to nie je len tak pre nič za nič, o tom svedčia aj jeho vlastnosti: dlhá životnosť, vysoká odolnosť, množstvo farebných odtieňov a vzorových variácií, je ideálny na chodníky a kusy s nepokriveným charakterom aj na terasy (nezabúdajte, že povrch terasy by mal byť čo najrovnejší, preto sa oplatí vyberať skôr kamenné platne).

 

 

Škripot štrku

Štrkové plochy sa vytvárajú jednoducho. Pretože štrk je dosť prispôsobivý materiál, je ideálny na vytvorenie kľukatých ciest a okrúhlych miest. Predáva sa v niekoľkých farebných odtieňoch – od sivej žuly cez béžový kremeň až po čiernu škvaru. 


Aké materiály pre záhradné chodníky, cestičky, či terasy?

157068

Tento materiál má však aj svoje nevýhody: ak okraje cesty alebo chodníka nespevníte (napríklad tehlami alebo kameňom), môže sa časom vaša cestička rozširovať do okolia. Okrem toho je štrk trochu viac náročný na údržbu ako ostatné materiály – treba ho pravidelne hrabať a odstraňovať prerastajúcu burinu (ak ste nepoužili ako podklad geotextíliu).
 

Okolo chodníkov a cestičiek

  • Ak chcete, aby okraje chodníkov pôsobili upravene aj počas zimných mesiacov, vysaďte k nim vždyzelený krušpán (Buxus sempervirens ‚Sufruticosa‘) – budete ho však musieť aspoň dvakrát ročne zastrihnúť.
  • Z ostatných drevín okolie chodníkov skrášlia nátržník (Potentila fruticosa) a nižšie druhy tavoľníkov (Spiraea japonica).
  • Pôsobivý môže byť aj lem z levandule (Lavandula angustifolia), čo je ideálna rastlina na slnečné miesta, kocúrnika (Nepeta), santolíny (Santolina chamaecyparis), zvončekov (Campanula portenschlagiana), heuchery (Heuchera), klinčekov (Dianthus gratianopolitanus), čistca (Stachys byzantina), pakostu (Geranium), bergénie (Bergenia cordifolia) alebo veroniky (Veronica spicata).
  • Pri chodníku vás nesklamú výsadby byliniek, zapôsobí napríklad šalvia v rozličných kultivaroch ‚Icterina‘ a ‚Purpurascens‘.
  • Do polotieňa a tieňa sú vhodné predovšetkým funkie (Hosta), alchemilka (Alchemilla), krpčiarky (Epimedium) a papraďorasty.
  • Z letničiek sú vhodné viaceré druhy: ageráty, lobularia, aksamietnice, šalvie, slncovky, begónie, netýkavky, kapucínky a ďalšie.
  • Skôr než začnete rastliny vysádzať, nezabudnite, že potrebujú pás široký 30 až 50 cm, ktorý by mal byť oddelený od trávnika, aby doň rastliny neprerastali.
  • Na ozelenenie okolia kratších chodníkov sa hodí len jeden rastlinný druh, pri dlhších chodníkoch však takáto výsadba pôsobí monotónne, preto zvoľte radšej kombináciu viacerých rastlín.

 

Kategória: Záhrada a exteriér Záhradné stavby
Tagy: chodník dlažbové materiály terasy
Zdieľať článok

Diskusia