11. 08. 2010
Zdieľať

Leto pomaly vrcholí a záhrady prekypujú množstvom nádherne rozkvitnutých letničiek, trvaliek a krov. A ešte stále je na čo sa tešiť. Na scénu totiž nastupujú trvalky neskorého leta a pomaly sa začína aj sezóna okrasných tráv, vresov, jesienok či kvitnúcich georgín. Ak chcete mať záhradu peknú aj v horúcich dňoch, nezabudnite ju pravidelne zavlažovať. Občas zablúďte s nožnicami aj do kvetinových záhonov a odstráňte všetky odkvitnuté kvety. Odmenou vám bude ďalšie, ešte bohatšie kvitnutie.


August v záhrade

278450
Daniel Košťál

Kde je príliš sucho
V tomto období najľahšie identifikujete v záhrade miesta, ktoré sú príliš suché a teplé, a tak je problém na nich niečo pekné vypestovať. Tam, kde sa nedarí bežným kvetom či zelenine, skúste vysadiť rastliny, ktorým sucho ani letný úpek neprekážajú. Takéto podmienky vyhovujú napríklad bylinkám – levanduli, tymiánu, saturejke či yzopu, porastie tu aj kocúrnik, ktorý kvitne celé leto, alebo perovskia. Dariť sa tu bude aj trvalkám so sivastými listami, ako je čistec, santolina či modrastý kotúč, a rozhodne sa treba poobzerať aj v sortimente okrasných tráv. Z drevín sú vhodné nie veľmi vysoké zanoväte a kručinky, ktoré kvitnú pred letom, aj ľubovník kalíškatý. S novou výsadbou môžete začať koncom leta a na jeseň, a už o rok sa budete aj na veľmi suchých a horúcich miestach tešiť zo zaujímavých kvetov či vôní.


August v záhrade

278448
Daniel Košťál

Ochutnajte pekný kaleráb
Ak chcete ešte na jeseň zberať úrodu zeleniny, začiatkom mesiaca máte najvyšší čas vysiať na záhony šalát, špenát, reďkovky, pekinskú kapustu, vňaťový petržlen a tiež kaleráby. Mnohé druhy zeleniny pritom môžu byť aj atraktívnou ozdobou záhonov s odkvitajúcimi letničkami. Napríklad kaleráby kultivarov Azur či Blankyt sú nielen výborné na konzumáciu, ale vďaka fialovosivým listom aj efektné. Nezabudnite, že výsev treba pravidelne zalievať, najmä v horúcich dňoch, a mladé rastliny potom porozsádzať na definitívne miesta. A ak nepoužijete umelé hnojivá a postreky, budete mať zeleninu v biokvalite a za lacný peniaz.


August v záhrade

278449
Daniel Košťál

Kvety na záhradnú slávnosť
Leto poskytuje množstvo rastlinného materiálu na aranžovanie, tak prečo ho nevyužiť? Netradičnú kvetinovú dekoráciu, napríklad na záhradnú slávnosť, si môžete vytvoriť na servírovacom stojane, ktorý potom umiestnite na dobre viditeľné miesto. Na misky naaranžujte rôzne kvety, listy, prípadne aj ovocie, ideálne v jednom farebnom tóne. Aby kvety vydržali svieže, dajte do misiek vodu a celý aranžmán občas postriekajte vodou z rozprašovača.

 


August v záhrade

278446
Daniel Košťál

Namiesto chodníkov
Aby bol trávnik aj v lete pekný, musíte sa oň náležite starať – najdôležitejšia je pravidelná zálievka (najmä neskoro večer alebo skoro ráno), systematické kosenie (na výšku 5 cm) a tiež prihnojovanie. Ak cez trávnik často prechádzate, môže na niektorých miestach žltnúť. V takomto prípade porozmýšľajte nad vytvoreným nášľapných miest – môžete napríklad využiť šľapáky z plochých kameňov alebo vysypať ohraničené miesta štrkom (pamätajte pritom aj na to, aby vám neprekážali pri kosení). Vás spoľahlivo dovedú k cieľu a trávniku neuškodia, dokonca môže byť vďaka nim zaujímavejší.

 

 


August v záhrade

278447
Daniel Košťál

Hortenzie v nádobe
Hortenzie patria k najkrajším v lete kvitnúcim drevinám. Nie vždy sa však dajú pestovať na záhonoch – napríklad ak je pôda suchá a kamenistá. V takomto prípade ich môžete vysadiť do objemnejších nádob, v ktorých im vytvoríte presne také podmienky, aké si žiadajú: substrát by mal byť ťažší, kyslý a stále mierne vlhký, ideálne je jeho povrch namulčovať kôrou, aby udržal vlahu čo najdlhšie. Črepník by mal mať odtokový otvor a dobrú drenáž. Aj hortenzie vysadené v nádobách uprednostnia polotieň (je potrebné ich chrániť najmä pred poludňajším úpalom), a zalievať ich treba vždy len odstátou alebo dažďovou vodou. Zakvitnuté hortenzie sú najkrajšie pri vstupe do domu, na terase alebo pod pergolou. V tomto období nájdete v záhradníctvach aj kvitnúce rastliny, takže si môžete vyberať aj podľa farebnosti.

 

Exotický ibištek
Ak hľadáte k terase či do predzáhradky kompaktný ker, ktorý bude v lete obsypaný kvetmi, dobrou voľbou môžu byť ibišteky (Hibiscus syriacus). Hoci rastú pomaly, sú pestovateľsky nenáročné a už krátko po vysadení veľmi efektné. Nádherne ukážu v kvetinových záhonoch, veľmi pekné sú aj v kombinácii s kvitnúcou budlejou. Vyžadujú teplé, slnečné miesto chránené pred vetrom a priepustnú, na humus bohatú pôdu. Pri tejto atraktívnej, takmer do jesene kvitnúcej drevine máte na výber z naozaj zaujímavých kultivarov – napríklad Lavander Chiffon s plnými ružovými alebo White Chiffon s plnými bielymi kvetmi. Navrúbľované rastliny s koreňovým balom môžete vysádzať aj v tomto období.

 

V auguste nezabudnite
• Začať s výsadbou na jar kvitnúcich cibuľovín. Ako prvé vysaďte cibuľky narcisov a ľalií.
• Začiatkom mesiaca vysádzať kosatce a pivónie.
• Obnoviť vrstvu mulčovacej kôry na záhonoch. Vlaha sa vďaka nej v pôde udrží dlhšie.
• Kypriť, zalievať a prihnojovať kvetinové záhony, kvitnúce letničky a dreviny v nádobách. Ak budete aj pravidelne odstraňovať odkvitnuté kvety, predĺžite tým kvitnutie.
• Pravidelne odstraňovať odkvitnuté kvety ruží a záhony zavlažovať. Ak sa na rastlinách vyskytnú choroby alebo škodcovia, okamžite zasiahnite.
• V období letných horúčav zavlažovať aj rododendrony, najmä ak majú zvädnuté listy.
• Kontrolovať jazierka – pomocou nožníc s teleskopickou násadou sa zbavíte odkvitnutých kvetov lekien a tiež žltnúcich a hnijúcich listov vodných rastlín. Ak ich je priveľa, odstraňujte aj riasy.
• Do polovice mesiaca zrezať vždyzelený živý plot z ihličnanov a krušpánu.
• Zalievať zeleninu a priebežne zberať úrodu.
• Ukončiť prihnojovanie ovocných drevín a zbierať popadané a hnijúce ovocie.
• V auguste vysadiť priesady jahôd. Ešte predtým zapracujte do záhonu kvalitnú kompostovú zeminu a trochu rašeliny, po výsadbe ich udržujte stále mierne vlhké.

ZDROJ: časopis môj dom JAGA GROUP, s.r.o.

Kategória: Záhrada a exteriér Zo života rastlín
Tagy: záhrada
Zdieľať článok

Diskusia