Exteriérové dlažby a : spevnenie svahov: (pokračovanie)

18. 07. 2008
Zdieľať

Do nášho bezprostredného okolia nepatrí len zeleň a kvetiny. Človek sa na svojom teritóriu potrebuje pohybovať po bezpečných chodníkoch a cestičkách, ktoré veľakrát musí vytvoriť umelo. Závisí len od neho, či na ich výstavbu zvolí ľahko adaptabilný prírodný materiál, alebo priemyselne vyrobenú exteriérovú dlažbu s vylepšenými funkčnými vlastnosťami.

 

Prírodný kameň – farebná stálosť

 


Exteriérové dlažby a : spevnenie svahov: (pokračovanie)

156177

Hlavné výhody prírodného kameňa spočívajú v jeho odolnosti proti poveternostným vplyvom, v trvanlivosti, vo farebnej stálosti (na rozdiel od imitácií ) a v jeho korešpondencii so samotnou prírodou. Tvrdšie kamene (napr. andezit, žula) sa vyznačujú aj nenasiakavosťou a vysokou oteruvzdornosťou. Na slovenskom trhu sa najčastejšie stretneme s andezitom, žulou, pieskovcom, vápencom a bridlicou. Andezit a žula sú v podstate bezúdržbové typy kameňa, ktoré netreba nijako špeciálne ošetrovať. Pieskovec a vápenec však pri uložení v namáhaných plochách treba naimpregnovať špeciálnymi prostriedkami.

Realizácia kamenného obkladu by mala začať očistením povrchu, ktorý výrobcovia radia napenetrovať. Na takto upravený povrch lepíme obklad, najlepšie flexibilným lepidlom. Po zaschnutí ho vyškárujeme zmesou cementu, piesku a vody alebo špeciálnou škárovacou hmotou. Kameň dôkladne očistíme. Dlažby však môžeme ukladať aj do štrkového lôžka nasucho (v tomto prípade sa odporúča spevniť plochu obrubníkmi) alebo do suchšej betónovej zmesi, pričom škáry takisto vypĺňame zmesou piesku, cementu a vody. Kameň dobre vyumývame.

Vlastnosti jednotlivých kameňov

Pre andezit je typická sivá, hnedá a čierna farba. Má nešmykľavý povrch, dobrú pevnosť a tvrdosť. Vďaka tomu je pri väčších hrúbkach vhodný aj na dláždenie mimoriadne namáhaných prístupových ciest vrátane komunikácií s prejazdom nákladných áut. Takisto ho možno použiť na vybudovanie nášľapných stupňov v záhrade.
Pieskovec je charakteristický pieskovou až červenkastou farbou a ľahkou opracovateľnosťou. Vydláždiť ním možno chodníčky v okolí rodinného domu.
Vápenec je obľúbený hlavne pre širokú škálu teplých sfarbení. Je dobre opracovateľný, a preto sa využíva na formátované rezané rozmery. Uplatnenie nachádza v obkladoch aj dlažbách, ale tiež ako dekoračný kameň v záhradách.
Travertín je druh vápenca, ktorý vyniká najmä ušľachtilým vzhľadom a vysokou pórovitosťou. Je vysoko cenený pre svoj ojedinelý výskyt. Tento kameň béžovej farby sa používa prevažne na dláždenie plôch na terasách a v okolí bazénov.
Žula je zasa ako stvorená na miesta, kde chceme zachovať nadčasovosť vzhľadu. Vo forme sekaných kociek často pokrýva námestia. Rovnako ako andezit je vhodná aj na extrémne zaťažované plochy. Zvyčajne má svetlosivú farbu s odtieňmi žltej, zelenej alebo ružovej.
 


Exteriérové dlažby a : spevnenie svahov: (pokračovanie)

156181

Na prirodzene pôsobiace odstupňovanie svahu poslúži prírodný kameň, napr. andezit

 

 


Exteriérové dlažby a : spevnenie svahov: (pokračovanie)

156178

Keramika – spojenie interiéru s exteriérom

 

 

Keramika je najvhodnejším materiálom na spevnenie exteriérových priestorov napojených na interiér. Odporúčaným typom sú mrazuvzdorné, oteruvzdorné a protišmykové vysoko spekané glazované dlaždice s nasiakavosťou do 0,1 %. V rámci keramických produktov je aktuálnym trendom dizajn blízky prírodnému kameňu alebo klasickej tehlovej dlažbe. Pred kladením dlaždíc v exteriéri musíme venovať veľkú pozornosť príprave podložia, výberu hydroizolácie, lepidla a škárovacej hmoty.

Štandardný postup, ktorý sa dá uplatniť vo väčšine prípadov, sa začína vykopaním 60 cm z podložia. Dno výkopu potom zaplníme kamenivom do výšky najviac 40 cm, čo umožní voľný pohyb vody. Na túto vrstvu naložíme menšie kamenivo alebo drvinu s hrúbkou 10 cm. Zabránime tak prieniku betónu do spodných vrstiev. Takto pripravené podložie zalejeme betónom do výšky približne 15 až 20 cm a dostatočne vyzretý betón penetrujeme. Najlepšie je, ak stavebný materiál a keramické obklady a dlažby nakúpime v rovnakej predajni. Odborníci v predajniach nám poradia vhodný typ prípravku. Nemali by sme zabudnúť ani na dilatačné škáry (dilatačné pole s veľkosťou asi 3 × 3 m), ktoré musia prebiehať v dlažbe aj v betóne nad sebou.

Drevo – poveternostná odolnosť

Na spevnenie exteriérových plôch drevom (tzv. decking) sa používajú najmä trvácne druhy exotických drevín s vysokou hustotou, napr. tík (alebo jeho odroda bangkirai), cumaru, ipe (alebo lapacho) či tatajuba. Decking možno ukladať na terasách, komunikačných cestách či v priestore pri bazénoch. Využitie dreva v exteriéri je návratom k prírode, renesanciou materiálu, ktorý pôsobí príjemne a teplo. Jeho nevýhodou je postupné šedivenie pod vplyvom poveternostných zmien. Aj keď zblednutie farby nezhoršuje vlastnosti dreva, z estetických dôvodov výrobcovia odporúčajú ošetriť plochu špeciálnymi tónovacími alebo transparentnými olejmi minimálne dvakrát ročne, najlepšie pred zimou a po nej. V rámci bežnej údržby stačí drevo očistiť vodou.

Pri kladení je nutné zachovať rozstup podkladového roštu od 40 do 60 cm – v závislosti od hrúbky terasových dosiek – a používať iba skrutky z ušľachtilej ocele, ktoré dokážu odolať agresívnym látkam obsiahnutým v dreve. Podklad musí byť pevný a podľa možnosti rovný. Môže byť štrkový, betónový alebo tvorený dlažbou. Pri drevinách bangkirai, cumaru alebo tatajuba sa používa skrutkovanie zhora alebo zospodu ako roštový systém. Ipe a ďalšie dreviny pri montáži tvoria uceleným systém s plastovými klipmi. Podlahové dosky sa musia pred kladením stabilizovať a aklimatizovať , pokým neklesne vlhkosť dreva pod hodnotu 25 %. Pri montáži by mal byť dodržaný šírkový odstup medzi jednotlivými doskami minimálne 5 mm.
 

Drevené exteriérové dosky sa upevňujú skrutkovaním zhora alebo zospodu, ale v ponuke je tiež systém s plastovými klipmi, ktorý vytvára pohodlnú ucelenú plochu bez skrutiek.

Exteriérové dlažby a : spevnenie svahov: (pokračovanie)

156179

 

 

Aké drevo si vybrať

 

 

Bangkirai je drevina s vysokou objemovou hmotnosťou, veľmi dobrou odolnosťou proti oderu a vynikajúcou pevnosťou a pružnosťou. Má dlhú životnosť (20 až 30 rokov) – aj za predpokladu, že bude poveternostným vplyvom vystavená celoročne bez akéhokoľvek ošetrenia. Drevo je dokonca veľmi odolné proti drevokazným hubám či mnohým kyselinám, zároveň je však ťažko impregnovateľné.
Drevina cumaru má vyššiu hustotu než bangkirai, nemá otvory po škodcoch, je veľmi stabilná, a dokonca sa ako jediná dodáva predsušená.
Ipe predstavuje najvyššiu kvalitu, keďže vytvára podlahu nového dizajnu s neviditeľným montážnym systémom. Je to tvrdé, ťažké, silné, prakticky bezchybné a zároveň elastické drevo s jemnými pórmi a bez prasklín. Nedeformuje sa a len v malej miere sa štiepi. Jeho prirodzená farba je olivová s nádychom hnedej.
Tatajuba je zo všetkých spomenutých exotických drevín cenovo najpriaznivejšia. Typická je pre ňu svetlejšia žltkavá farba, postupne tmavnúca do gaštanovohnedej, má dokonale hladký povrch, je stabilná, ale vyznačuje sa nižšou hustotou.

Kategória: Materiály Záhrada a exteriér Záhradné stavby
Tagy: dlažba exteriér materiál
Zdieľať článok

Diskusia