07. 02. 2011
Zdieľať

Asi najznámejším poslom jari sú snežienky. Existuje veľké množstvo druhov a kultivarov, ktoré sa dajú pestovať nielen v záhrade, ale aj v črepníku na balkóne či terase.

TIP čitateľa:

Ochrana živého plota

Na to, aby živý plot z ihličnanov alebo vždyzelených drevín po mnoho rokov dobre prosperoval a nebol plný nevzhľadných suchých miest, je potrebné urobiť v zime niekoľko opatrení. Aj v najchladnejších dňoch roka mu treba zabezpečiť dostatok vlahy – hlavne v čase, keď je slnečno a nemrzne. Nahrňte k nemu preto čo najviac snehu, napríklad z dvora, prípadne mu občas v dňoch bez mrazu doprajte vedro vody. Ak plot rastie pri ceste, ktorá sa v zime solí, chráňte okolie koreňov rohožou.

 

 

Rastlina mesiaca: Hamamel

Aj v treskúcej zime môže záhrada zažiariť vďaka rozkvitnutým hamamelom (Hamamelis mollis), ktoré mávajú z roka na rok viac nápadných, voňavých kvetov so žltými, červenkastými či oranžovými okvetnými lístkami. Hamamel si žiada slnečné alebo polotienisté miesto s výživnou a mierne vlhkou pôdou. Potrebuje dostatok voľného priestoru, preto sa hodí najmä do väčších záhrad. Rozkvitnuté hamamely sa v tomto období dajú kúpiť v dobre zásobených záhradných centrách. Keďže ide o hodnotné rastliny, zaplatíte za ne o čosi viac, získate však dlhovekú a pestovateľsky nenáročnú drevinu.

 

Balkón: Prví poslovia jari

Asi najznámejším poslom jari sú snežienky. Existuje veľké množstvo druhov a kultivarov, ktoré sa dajú pestovať nielen v záhrade (ideálne je slnečné miesto pod opadavými stromami), ale aj v črepníku na balkóne či terase. Snežienka jarná pochádza z Európy a u nás rastie voľne, je však chránená, takže rastlinky si nemôžete len tak vykopať z pôdy v lese. Radšej si ich kúpte, prípadne vypýtajte od suseda, ktorý ich má v záhrade. Presádzať sa dajú aj rozkvitnuté. Okrem snežienok môžu na vašom balkóne kvitnúť koncom zimy aj kosatčeky (Iris reticulata), krokusy či veternice (Anemone blanda), ktoré dostanete narýchlené v dobre zásobenom kvetinárstve. Chlad im neprekáža, naopak, vďaka nemu vydržia ich kvety dlhšie.

TIP na nákup:

Na pohodlnejšie strihanie

Začiatkom jari nastáva čas na rez drevín. Režú a strihajú sa nielen ovocné stromy, ale aj okrasné kry, v prvom rade tie, ktoré kvitnú na jeseň. Staršie dreviny s hrubými konármi môžu v tomto období dostať inú formu tým, že ich zmladíte a všetky konáre odstránite tesne nad zemou. Na tento účel sa najlepšie hodia pákové nožnice – pri práci s nimi netreba vynaložiť takú silu ako pri klasických nožniciach. Pri kúpe majte na pamäti, že dĺžka rukovätí znásobí vynaloženú silu, a nezabudnite ich tiež vziať do rúk a poťažkať – hmotnosť by mala byť pri rozhodovaní jedným z podstatných faktorov.

 

 

TIP pre interiér:

Zelený zvlhčovač vzduchu

Obyvatelia mnohých bytov trpia v zime suchým vzduchom. Tento problém sa pritom dá odstrániť aj pomocou niektorých izbových rastlín – k účinným zvlhčovačom vzduchu patrí napríklad vlhkomilný šachor (Cyperus alternifolius). Všeobecne možno povedať, že čím sú rastliny bohatšie olistené, tým je zvlhčovanie intenzívnejšie. Mimochodom, šachor je tiež ideálnou rastlinou do kúpeľní. Avšak pozor! Hoci sa to traduje, črepník by nikdy nemal stáť vo vode.

Trendy: Vždyzelená fasáda

Domy so „zelenými“ stenami si aj u nás získavajú čoraz väčšiu pozornosť. Fasáda pokrytá popínavými rastlinami má totiž okrem estetických kvalít aj ďalšie výhody – výsadba napríklad zníži spotrebu tepla v budove asi o 2 – 3 % a zmierni výkyvy teplôt v interiéri. V lete je pobyt v takto „oblečenom“ dome veľmi príjemný, keďže sa murivo na slnku nerozhorúči. Rastliny na fasáde zvyšujú tiež životnosť omietky a chránia ju pred lejakmi, ich korene navyše odoberajú z pôdy vlahu, čo je výbornou prevenciou pred vlhnutím muriva. Ak sa pre „zelenú“ fasádu rozhodnete, môžete si vybrať z opadavých a vždyzelených popínavých rastlín. Výhodou tých druhých je, že sú atraktívne a účinné aj v zime. Okrem brečtanu (Hedera helix) sem paria tiež bršlen (Euonymus fortunei var. Radicans), či nemenej pekný zemolez Henryho (Lonicera henryi).

Vo februári nezabudnite:

 – Nakúpiť osivá zeleniny a kvetov, ak ste tak ešte neurobili. V tomto období sa môžete poobzerať aj po kvalitnom záhradnom náradí a hnojivách.
  – Začať s výsevom prvej zeleniny – paprík a zeleru a tiež letničiek – netýkaviek, okrasného tabaku, papuliek, šalvií, plamenníkov a ďalších, do debničiek v skleníku. Zasadiť treba aj hľuzy veľkokvetých begónií.
  Koncom mesiaca začať so základnou prípravou pôdy v záhrade, nie však v dňoch, keď mrzne.
  Ku koncu mesiaca odstrániť suché steblá okrasných tráv a trvaliek.
  Ak nemrzne, zavlažovať dreviny – najmä tie vždyzelené v nádobách.
  Pri teplotách nad bodom mrazu môžete presádzať opadavé listnaté kry a stromy alebo vysádzať živé ploty z listnatých krov.
  Pravidelne kontrolovať zazimované hľuzy a cibule a tiež zimujúce exotické rastliny v nádobách. Ak na nich zistíte škodcov či plesne, mali by ste ihneď zasiahnuť.
  Na konci mesiaca môžete prihnojiť trávnik preosiatym kompostom a vápniť ho ako prevenciu pred tvorbou machu.

Kategória: Záhrada a exteriér Zo života rastlín
Tagy: februar záhrada
Zdieľať článok

Diskusia