Rodinný dom s veľkým upraveným dvorom s pokoseným trávnikom a záhonmi kvetín.

6 tipov, ako si doma vytvoriť ukážkový trávnik. Aké hnojivo potrebuje v lete a kde sa mu bude najlepšie dariť?

Galéria (5)
Zdroj: Karamysh/Shutterstock
19. 06. 2024
Zdieľať

Svieži, sýtozelený, hustý, rovnomerne rastúci a bez jedinej buriny. Takto by mal vyzerať ukážkový záhradný trávnik. Bez dôkladnej a správnej starostlivosti počas sezóny a čiastočne aj mimo nej sa však takýto stav docieliť nedá. Trávnik je neodmysliteľnou súčasťou záhrad, a hoci ide o prvok, ktorý je náročný na pozornosť, mnoho ľudí si okolie svojho domu bez neho nedokáže predstaviť. Ako prispieť k tomu, aby trávnatá plocha reprezentovala a nešpatila?

1. Primeranosť

Ak sa chystáte trávnik založiť, vedzte, že rozsah trávnatej plochy treba vždy prispôsobiť veľkosti záhrady. Nemá zmysel vytvárať priveľmi rozľahlé trávniky, pretože ak majú perfektne zapôsobiť a zároveň splniť účel, nezaobídu sa bez precíznej a najmä pravidelnej údržby. Nie je však vhodné mať trávnik za každú cenu všade, napríklad v príliš malej záhrade. Tu sa viac uplatní vhodne vybraná pôdopokryvná zeleň.

Vždy myslite na to, že ošetrovanie nového trávnika by vás nemalo počas sezóny príliš zaťažovať a oberať o čas, ktorý by ste mohli tráviť aj úplne inak. Okrem častého kosenia budete musieť takúto plochu počas letných dní pravidelnejšie zavlažovať, potrebné bude aj prihnojovanie či ničenie burín. Ak teda nemáte času nazvyš, dobre si premyslite, či naozaj chcete zatrávniť takmer celú záhradu.

Časť upravenej záhrady s pokoseným trávnikom chodníkom, chodami s múrikom a uhľadnými záhonmi.

Veľké trávnaté plochy sa budú udržiavať ťažko. Priestor radšej predeľte a doplňte záhonmi kvetín či pôdopokryvnou zeleňou. Zdroj: Shutterstock

2 . Výber miesta

Najkrajšie bude trávnik prosperovať na slnečnom a vzdušnom mieste s kvalitne pripravenou priepustnou a skôr stredne ťažkou pôdou. Vzniknúť môže aj na polotienistých a tienistých miestach, výber takýchto stanovíšť však zvyčajne prináša viacero problémov. Menej vhodné pre trávnik sú aj južne orientované stanovištia, pretože tu dochádza k rýchlemu presychaniu porastu tráv. Ideálna je rovina, no trendové je aj vytváranie terénnych trávnikových nerovností, napríklad kopčekov. Netradičné, a pritom veľmi pôsobivé je budovanie trávnikových terás, ktoré môžu byť spôsobom, ako si prepojíte vyššie umiestnenú terasu so záhradou nižšie.

Prečítajte si tiež
Záhradná architektka: Netkanú textíliu som prestala používať, keď som zistila, aké škody pácha. Na boj s burinou sú najlepšie ruky

Podoby trávnikov môžu byť rôzne. V modernej záhrade sa uplatnia trávniky geometrického tvaru – štvorec, obdĺžnik, kruh, ovál, v prírodne ladenom exteriéri zatrávnené plochy nepravidelných tvarov. Trávnik môže mať charakter dokonale pôsobiaceho trávneho koberca, no aj kvetinovej lúky. Neobávajte sa ani odvážnych riešení, keď časť trávnika budete udržiavať v dokonalom a krátko pokosenom vzhľade a časť necháte vyrásť.

Záhrada so záhonmi kvetov a upraveným trávnikom.

Tráva bude prosperovať na slnečnom mieste. Vyhnite sa však južne orientovaným plochám, pretože na nich bude tráva rýchlo vysychať. Zdroj: Shutterstock

3 . Dôraz na využitie 

Trávnik dokáže pekne kontrastovať s okolitou zeleňou, vytvára jedinečné spojenia s kvetinovými záhonmi a so solitérnymi drevinami. Môže ísť o plochu, ktorá zostane v rovine pohľadovo atraktívneho prvku, no najčastejšie býva priestorom na rôzne voľnočasové aktivity. A na toto treba myslieť už pri zakladaní trávnika. V takomto prípade sa vyplatí trávnik založiť výsevom a využiť na to špeciálne trávne zmesi, ktoré znesú intenzívnejšie zaťažovanie. Vysievať však môžete len do konca mája, pretože neskôr by boli klíčiace semená ohrozené vyššiu teplotou a nadmerným suchom.

Prečítajte si tiež
Nevnímajte záhradu ako trávnik obklopený hradbou tují! Záhradný architekt radí, ako si vytvoriť domácu oázu v malej záhrade

„K dokonalosti trávnika prispeje pravidelné zarovnávanie jeho okrajov.“

4 . Rýchle riešenie

Ak neplánujete trávnatú plochu využívať intenzívnejšie, skôr len občas a chceli by ste ju mať k dispozícii čo najskôr, trávnik si môžete založiť aj položením hotového trávneho koberca. Ideálna je na to jar alebo jeseň, využiť však môžete aj daždivejšie obdobie v lete. Oproti výsevu ide o drahšiu voľbu, no efekt je prakticky okamžitý. Plochu môžete po pár dňoch od položenia naplno využívať. Nevyhnutným predpokladom úspechu je kvalitná príprava pôdy a pravidelné zavlažovanie položeného trávneho koberca.

Ukladanie trávového koberca.

Jednoduchým a rýchlym riešením je ukladanie trávového koberca. Zaplatíte si zaň však viac, Zdroj: Shutterstock

5.  Údržba

Najdôležitejšia je zálievka. Trávnik zavlažujte rovnomerne a pravidelne. Ideálne ráno alebo podvečer, no nie veľmi neskoro večer. Po zaliatí by mal trávnik obschnúť. Zalievajte menej často väčšími dávkami vody. Tá sa potom dostane aj do hlbších vrstiev a v prípade potreby bude v zásobe. Počas leta nezavlažujte na obed ani v najhorúcejších častiach dňa.

Prečítajte si tiež
Dajte zbohom hrboľatému trávniku a jamám, kde sa drží voda! Takto si dvor dokážete vyrovnať i svojpomocne (postup)

Rovnomerne vyfarbený a hustý trávnik podporíte aj dopĺňaním živín. Hnojte hlavne na jar a snažte sa využívať hnojivá s postupným uvoľňovaním živín. Hnojiť však treba aj na začiatku leta a potom začiatkom jesene, čo prispieva k tomu, aby trávnik bezproblémovo prezimoval. Kým na jar sú kľúčovejšie hnojivá s vyšším podielom dusíka, v lete je dôležitý aj obsah horčíka a železa či rôznych stopových prvkov a na jeseň zasa treba dodať viac draslíka. Hoci sú v ponuke rôzne typy hnojív, osvedčené sú tie pevné, granulované, ktoré stačí rovnomerne (pomocou aplikačného vozíka) rozmiestniť na trávnatú plochu. Najlepšie pred avizovaným dažďom, potom sa do pôdy dostane ľahko a rýchlo.

Ruky držiace granulované hnojivo na trávnik.

Kým na jar treba trávniku hnojivo najmä s obsahom dusíka, v lete k nemu pridajte aj horčík a železo. Zdroj: Shutterstock

6. Kosenie

Ide o jednu z najdôležitejších činností starostlivosti o trávnik. Pokiaľ ide o výšku kosenia, v teplejších obdobiach roka koste na výšku 5 – 6 cm, inak to môže byť 3,5 – 4 cm. Najmä v lete by ste určite nemali kosiť príliš nízko.

Text: Daniel Košťál
Foto: Isifa, Shutterstock
Zdroj:  Časopis Môj dom

Kategória: Hurá do záhrady
Tagy: hnojenie trávnika trávový koberec zakladanie trávnika zavlažovanie trávnika
Zdieľať článok
7 častých chýb pri zakladaní záhrady: Čomu sa vyhnúť, aby ste ušetrili čas aj peniaze?Urob si sám

7 častých chýb pri zakladaní záhrady: Čomu sa vyhnúť, aby ste ušetrili čas aj peniaze?

Akú starostlivosť potrebuje trávnik na jar? Máme zaujímavý tip, ako vyplniť prázdne miestaUrob si sám

Akú starostlivosť potrebuje trávnik na jar? Máme zaujímavý tip, ako vyplniť prázdne miesta

Nenadarmo sa jej hovorí víla kvetín či rozprávkový kvet. Ako sa starať o vejárovku, aby vám prosperovala a krásne kvitla?Urob si sám

Nenadarmo sa jej hovorí víla kvetín či rozprávkový kvet. Ako sa starať o vejárovku, aby vám prosperovala a krásne kvitla?

Marec bol desiaty rekordne teplý mesiac v rade. Horúčavy nie sú pre vedcov prekvapenímASB.sk

Marec bol desiaty rekordne teplý mesiac v rade. Horúčavy nie sú pre vedcov prekvapením

Diskusia