Podľa čoho vybrať vždyzelené rastliny do záhrady v zime a akej chybe sa vyhnúť?
Rastliny, ktoré na zimu nestrácajú listy a pýšia sa nimi aj v najchladnejších týždňoch roka, nájdete medzi drevinami, trvalkami, okrasnými trávami, papraďorastmi aj skalničkami či bylinkami. Záhradám dodávajú aj v zimnom období zeleň, farby (mnohé majú panašované či farebnejšie listy), no i zaujímavú štruktúru.
Vždyzelené rastliny sú najpočetnejšie zastúpené medzi drevinami. Sú to najmä ihličnany, listnaté kry a stromy. Už pomenej druhov so vždyzelenými listami nájdete medzi trvalkami, papraďorastmi či okrasnými trávami. Ale pozor! Hoci tieto rastliny často pôsobia dojmom odolnosti a nenáročnosti, nájdete medzi nimi aj také, ktoré sú citlivejšie a nevhodné napríklad do vyšších polôh. Vždyzelený totiž automaticky neznamená odolný.
Opatrne s množstvom
Vždyzelené rastliny vzbudzujú dojem dominantnosti a mnoho ľudí im preto vyčlení v záhrade priveľa priestoru. Nie je to však správne, záhradu by mali skôr dopĺňať než prepĺňať. Vždyzeleným druhom totiž chýba premenlivosť opadavej zelene, ktorá každoročne od jari do jesene umožňuje sledovať zaujímavé premeny. Na druhej strane, vždyzelené druhy do záhrad rozhodne patria, najlepšie v primeranom množstve.
Správny výber
Konkrétnych zástupcov si vyberajte vždy s ohľadom na podmienky svojej záhrady. Niektorým druhom a odrodám vyhovuje plné slnko, iným skôr polotieň a zopár ich znesie aj úplný tieň. Väčšie možnosti, pokiaľ ide o výber, ponúkajú nižšie polohy, no ani záhrady položené vyššie sa o takúto zeleň nemusia pripraviť. Vždy je preto dôležité zistiť si pred nákupným rozhodnutím aj to, či daná rastlina spoľahlivo odoláva nižším teplotám.
Okrem toho zvážte, či tejto zeleni dokážete ponúknuť vhodný typ pôdy. Mnohé druhy, napríklad rododendrony, ale aj pierisy, kalmie a ďalšie, žiadajú kyslejšiu zeminu, v inej porastú zle.
Zvážiť treba aj vlhkostné pomery. Viacerí zástupcovia tejto skupiny rastlín žiadajú aspoň mierne vlhké pôdy, sucho im nesvedčí. O vlahu sa im dokonca budete musieť postarať aj v zimnom období, v dňoch, keď je slnečno a nemrzne. Najviac sa to týka mladších vždyzelených drevín a výsadieb týchto rastlín v kvetináčoch. Nezabudnite si tiež zistiť výšku a šírku rastliny, ktorú ste si vyhliadli, v dospelom veku.
Uplatnenie v záhrade
Zeleň s celoročne dekoratívnymi listami sa uplatní vo forme živého plota (vavrínovec), zelených stien (akébia) a vyšších kulís (kalina vráskavolistá), ako solitér v trávniku, v predzáhradke, v skupinách s inými drevinami, ale aj v kvetinových záhonoch (bergénie, čemerice, heuchery), skalkách či ako súvislý pokryv pôdy (pachysandra, brečtan, zimozeleň, skalník) a vo vresoviskách (vresy a vresovce).
Listy však zďaleka nie sú jediným, čo tieto rastliny krášli. Niektoré z nich, hlavne tie z kategórie dreviny, prekvapia aj prekrásnymi kvetmi (rododendrony), zvláštnou arómou (skimia, sarkokoka) či dokonca plodmi (hlohyňa).
Solitérne vždyzelené rastliny by mali zároveň pôsobiť hodnotným, reprezentatívnym dojmom, predsa len budú viac na očiach. Môže ísť napríklad o pekný exemplár cezmíny alebo vavrínovca s kmienkom. Viaceré druhy budú prosperovať aj v kvetináčoch, k takýmto patria bršlen Fortunov, skalník, miniatúrne ihličnany, leucothoe. Veľa je aj takých, ktoré sú zaujímavé svojou výraznou farebnosťou (osmant, červienka) alebo exotickým šarmom (aukuba).
Výsadba a ošetrovanie
Vždyzelené rastliny vysádzajte na jar alebo na konci leta. Sadia sa vždy len s neporušeným koreňovým balom a na dobré zakorenenie potrebujú pravidelnejšiu zálievku. Neskôr postačí už len počas veľmi horúceho a suchého letného obdobia. V prvých zimách ich chráňte netkanou textíliou a dospelým doprajte každoročne na jar kvalitné hnojivo.
Najkrajšie vždyzelené dreviny
1. Skimia (Skimmia japonica)
2. Cezmína (Ilex aquifolium)
3. Vresovec (Erica carnea)
4. Bršlen (Euonymus fortunei)
Text: Daniel Košťál
Foto: Isifa, Shutterstock
Zdroj: Časopis Môj dom