Zdroj: iStock

Zimné orezávanie stromov: Pre ktoré dreviny je vhodné a ako pri ňom postupovať?

07. 12. 2023
Zdieľať

Nastáva čas, keď jediné stromy, ktoré nás zvyknú zaujímať, sú tie ihličnaté, ktoré nám počas sviatkov budú zdobiť interiér. Ale aj mnohé listnaté stromy si práve teraz zaslúžia našu pozornosť. Ak sa o ne postaráme správne, budúci rok sa odmenia pevným zdravím a hojnou úrodou.

Zima je vhodným časom na orezávanie viacerých druhov stromov. Miazga totiž v tomto období nie je taká ,,aktívna“, a preto strom utrpí pri sekaní menší šok. Navyše mu doprajete viac času na prirodzený proces hojenia, čiže regeneráciu, ešte predtým, ako na jar začne opäť rásť. Správnym strihaním zabezpečíte stromu aj lepšie zdravie a početnejšiu úrodu. Rezom takisto udržujete jeho veľkosť a zabraňujete nadmernému rastu konárov a koruny. Je ho však potrebné vykonať správne, inak stromu môže hroziť i odumretie.

Výhody zimného orezania stromov

Prerezávanie drevín mimo vegetačného obdobia, alebo počas obdobia ,,pokoja“, má niekoľko výhod ako pre stromy, tak aj pre záhradkárov:

Lepšia viditeľnosť

Po opadaní posledného lístia zo stromov máte možnosť lepšie vidieť stav a štruktúru vašich drevín. Dokonca s veľkou pravdepodobnosťou budete môcť dobre určiť aj vyschnuté či nebezpečné konáre, ako aj konáre napadnuté chorobou, hmyzom, zvieratami, víchricou alebo iným mechanickým poškodením.

Prečítajte si tiež
Aké druhy okrasných listnatých stromov si vybrať do záhrady a podľa čoho?

Omladenie stromu a ochrana pred škodcami

Križujúce sa vetvy majú tendenciu sa o seba trieť a vytvárať rany. Tieto rany umožňujú chorobám a škodcom dostať sa pod kôru a do stoniek, čo spôsobuje rastline problémy. Správnym orezaním zabezpečíte stromu omladenie a uzdravenie. Vetvy, ktoré orežete v zime, sa vám na jar odmenia novými výhonkami

Menej stresu a viac svetla

Prerezávanie v zime je pre stromy menej stresujúce ako na jar a v lete. Tento čas je pre ne aktívne vegetačným obdobím, keď sa z rezu sa nemusia dostať tak rýchlo. Práca vám tiež pôjde rýchlejšie, ako keď striháte v letných mesiacoch.

Keď v zime orezávate korunu stromu, zvyšujete prúdenie vzduchu a svetla do konárov. Platí pritom jednoduchá rovnica: viac svetla sa rovná viac listov a plodov a viac vzduchu znamená menej baktérií a hubových chorôb.

Nižšie teploty ochránia zem

Aj keď ste pri prerezávaní stromov opatrní, môže sa stať, že vám ťažké konáre alebo polená padnú na zem. Keďže je však v zime zamrznutá, v tomto prípade ju nepoškodia.

Žena strihá záhradnými nožnicami konáre stromu.

Prerezávanie v zime podporuje rast výhonkov na jar. Zdroj: iStock

Kedy je správny čas na zimný rez?

Zimný rez vykonávajte v období od decembra do marca. Pri práci na stromoch sa však vyhnite intenzívnej zime, silnému vetru, fúkajúcemu snehu alebo mrazu pod -5 stupňov Celzia. Prerezávanie v takom prípade odložte na vhodnejšiu chvíľu. Jednako je to nebezpečné pre vás a vaše zdravie, ale tiež sa v extrémnom počasí môže nezvratne poškodiť tkanivo stromov.

Rez vykonávajte pravidelne – napríklad pri jabloniach a hruškách tak robte každý rok. Ak uskutočňujete rez po niekoľkoročnom časovom odstupe, zvážte, či chcete strom orezať radikálne a prídete o úrodu na druhý rok, alebo ho orežete postupne tak, aby vám prinášal menšie množstvo plodov každým rokom.

Prečítajte si tiež
Najkrajšie kvitnúce stromy do záhrady, ktorým na kráse neuberie ani jeseň či zima

Čo v zime orezať?

V zime sa v prípade jadrového či bobuľového ovocia zamerajte na výnosový alebo pomocný rez. Tiež sa môžete venovať prerezávaniu koruny stromov či orezaniu ruží. Pozor však na kôstkoviny, ako čerešne, slivky, višne a pod., ktoré v zime nerežeme. Mohli by ich totiž ľahko napadnúť hubové choroby.

Ovocné kríky – maliny, čučoriedky alebo ríbezle – orežte až po skončení mrazov. Vždyzelené ihličnany, ako smrek či borovica, vyžadujú prerezávanie len zriedka. V prípade potreby však smrek môžete strihať koncom zimy, podobne ako cyprušteky, tisy a jedličky.

Detail na omrazené púčiky na čerešňovom konári.

Kôstkoviny, ako čerešne, slivky, marhule a pod., v zime nestriháme, mohli by ich napadnúť hubové choroby. Zdroj: iStock

Výrub stromov. Kedy a ako ho realizovať?

Zima je tiež vhodný čas na výrub drevín, ktorý sa musí uskutočniť mimo vegetačného obdobia. Povolenie na výrub stromu potrebujete od orgánu ochrany prírody, aj keď sa strom nachádza na vašom pozemku. O vydanie súhlasu na výrub drevín požiadajte obec alebo mesto, prípadne okresný úrad.

Prečítajte si tiež
10 najkrajších stromov, ktoré vám v záhrade vytvoria tieň

Keď máte v záhrade vysoký a prerastený strom, s ktorým si sami neviete rady a chceli by ste sa obrátiť na odborníka, využite služby arboristu. Ide o špeciálne vyškoleného človeka, ktorý sa pomocou lanovej techniky dokáže pohybovať v korune stromu vyžadujúceho ošetrenie a dokáže navrhnúť riešenia pre každý druh. Najčastejšie ide o jeho orezávanie. Výrub sa vykonáva v prípade, ak je stav stromu nevyhovujúci a stáva sa nebezpečným pre zdravie ľudí.

Arborista na strome.

Pri vyšších stromoch si radšej zavolajte na pomoc arboristov. Zdroj: iStock

Ako postupovať pri orezávaní stromov?

Pri zimnom reze drevín voľte vhodné pracovné nástroje, oblečenie aj obuv.

Nástroje na orezávanie stromov:

pákové nožnice, pílku alebo reťazovú pílu, ochranný odev a rukavice a rebrík

Náš tip

Buďte opatrní a reťazovú pílu používajte iba v prípade, že pri jej manipulácii viete stáť pevne na zemi.

Postup pri orezávaní stromov:

Pri orezávaní stromov sa najprv zamerajte na odstránenie suchých a odumretých konárov. Ide o tzv. reliéfne rezanie, pri ktorom možno rezať všetky polámané vetvy po búrke, snehu či napadnutí škodcami a rovnako aj konáre, ktoré spôsobujú nerovnováhu. Prerezávanie vykonávajte záhradnými nožnicami, ktorými dobre odrežte malé konáre či tie, ktoré rastú do výšky hlavy. Vždy ich položte blízko k päte konára alebo vetvy a až tak ich odrežte. Správny uhol pri rezaní drevín je mierne šikmý. Rez vykonávajte vždy nad púčikom.

Prečítajte si tiež
Pripravte stromy na zimu: Týmito 8 krokmi ich ochránite pred mrazom a chorobami

Ďalej pokračujte vetvami, ktoré sa krížia a odierajú. Tie by sa mali vytriediť prerezaním najmenej dôležitého konára alebo jeho odrezaním na púčik smerujúci von. Pri práci používajte pákové nožnice alebo pílku na orezávanie stromov.

Svoju pozornosť sústreďte aj na výhonky, ktoré rastú buď nahor, alebo smerom dolu. Pamätajte si, že neprinesú žiadne ovocie a zbytočne zahusťujú korunu, preto pri ich rezaní neváhajte. Výhonky režte na tzv. konárový krúžok, čiže najbližšie k vodorovne smerujúcemu konáru alebo nad zdravým púčikom smerom von.

Režte 2 až 3 milimetre nad púčikom. Ak rez urobíte bližšie, výhonok zmrzne, a ak ďalej, nedokáže sa zahojiť. Rez má byť čistý a hladký.

Detail na veľké záhradné nožnice strihajúce konár stromu.

Pri rezaní položte záhradné nožnice čo najbližšie k päte konára či vetvy. Zdroj: iStock

V minulosti odporúčalo rany po reze na záver ošetriť štepárskym voskom alebo stromovým balzamom, ktoré by mali strom chrániť pred infekciou a umožniť rýchlejšie hojenie rán. Novšie štúdie však ukazujú, že to nemusí byť správny postup. Chemické ošetrenie môže naopak proces uzatvárania rany pri strome spomaliť a nezabránia ani hnilobe.  Lindsey Purcell, špecialista na arboristiku a mestské lesníctvo z Univerzity Purdue, napríklad odporúča rany po oreze nenatierať,  resp. neobväzovať, radšej rýchlejšie hojenie podporiť správnym orezom. Výnimku tvorí len liečba rán pri niektorých druhoch chorôb.

Prečítajte si tiež
Máte už pripravené palivové drevo na zimu? Tieto druhy sú na vykurovanie najvhodnejšie

Pri presvetľovaní koruny berte do úvahy jej tvar a veľkosť. Prerezávajte najmä hustý stred, ktorý je ideálnym miestom na množenie chorôb a škodcov. Režte konáre smerujúce dovnútra, nadol či krížom. Medzi nimi nechajte medzeru 15 – 30 centimetrov. Hlavné konáre však ponechajte.

Pri väčších konároch vykonávajte odťažujúci rez, ktorý by mal zabrániť štiepeniu rezaného konára pod vlastnou váhou. Takýto konár režte po častiach a postupne zvonku smerom dovnútra stromu. Môžete si pritom pomôcť reťazovou pílou. Dbajte však na správnu techniku, aby bol dosiahnutý hladký rez a nepoškodila sa pri ňom kôra.

Detail na čistý rez konára stromu.

Správny rez má byť hladký a čistý. Zdroj: iStock

Záverečný tip

Čerstvo vysadené stromy strihajte nasledujúcim spôsobom – pri prerezávaní ponechajte hlavný konár a zvyšné vetvy zredukujte na maximálne tri. Podporíte tak rast stromčeka a tvorbu jeho koruny.

Text: Natália Turcovská
Foto: iStock

Kategória: Hurá do záhrady
Tagy: december v záhrade listnaté stromy ovocné stromy prerezávanie
Zdieľať článok
Čo robiť, keď moruša kvitne, ale neplodí?Záhrada

Čo robiť, keď moruša kvitne, ale neplodí?

Ako dopestovať jabloň zo semienka? Ovocinár vám prezradí postupZáhrada

Ako dopestovať jabloň zo semienka? Ovocinár vám prezradí postup

Lunárny kalendár pre záhradkárov – január 2024Záhrada

Lunárny kalendár pre záhradkárov – január 2024

Popraskaná kôra na stromoch: Ako ju ošetriť a nabudúce jej predísť?Urob si sám

Popraskaná kôra na stromoch: Ako ju ošetriť a nabudúce jej predísť?

Diskusia