Zdroj: Shutterstock

Teraz je čas na vysádzanie a rozmnožovanie ruží. Ako sa o ne správne postarať a čím ďalším obohatiť záhradu?

19. 06. 2024
Zdieľať

Vysádzajte a rozmnožujte ruže, vysievajte sirôtky a nezábudky, ošetrujte trávniky, tvarujte živé ploty, zavlažujte zeleninu. Jún je na to ako stvorený

Začiatkom leta vystavujú na obdiv svoje rozkvitnuté kvety ruže. Sortiment týchto obľúbených okrasných rastlín je plný krásne kvitnúcich druhov a odrôd, mnohé sú pritom stále takmer neobjavené. Každoročne sa o priazeň usilujú aj horúce novinky z dielne šľachtiteľov, ktoré ponúkajú voňavejšie alebo žiarivejšie sfarbené kvety či dlhšie obdobie kvitnutia. V júni postupne rozkvitajú aj najkrajšie druhy trvaliek, kvitnú letničky, dokvitajú posledné kry a stromy typické pre neskoré jarné obdobie.

Pestovanie ruží

Ružové kríky s neporušeným koreňovým balom si môžete vysadiť do voľnej pôdy aj počas kvitnutia. Ruže vás každoročne potešia záplavou kvetov najmä vtedy, ak ich budete pestovať na slnečných miestach s výživnou hlinitopiesočnatou pôdou, mierne vlhkou a priepustnou. Dariť sa im bude aj v polotieni, no kvetov nebudú mať tak veľa, ako keby rástli na slnku. Rozhodnúť sa môžete pre kríkové, popínavé i pôdopokryvné ruže, atraktívne sú aj stromčekové formy. Aktuálne sú v kurze opakovane kvitnúce formy s voňavými kvetmi.

Prečítajte si tiež
Aj v náročnejších podmienkach môžete mať rozkvitnutú záhradu! Toto sú najkrajšie rastliny na tienisté a suchšie stanovištia

Bohato rozkvitnuté ruže sú odmenou za správnu starostlivosť. Tá zahŕňa zavlažovanie počas suchších a teplejších dní, odstraňovanie odkvitnutých kvetov, prihnojovanie hnojivom na ruže, kontrolu výskytu chorôb a škodcov, prípadne ich včasnú likvidáciu. Ruže si na začiatku leta môžete vysadiť aj do priestrannejších kvetináčov. Jún je zároveň vhodný na rozmnožovanie ruží pomocou odrezkov.  gh ;

Veľký ružový krík v kvetinovom záhone v záhrade.

Nové odrody ruží pribúdajú každý deň. Zdroj: Shutterstock

Výsev dvojročiek

K najbohatšie kvitnúcim a veľmi vďačným záhradným rastlinám patria dvojročky. Sedmokrásky, sirôtky, nezábudky, topoľovka, zvonček prostredný či cheiranty sú najznámejšími zástupcami tejto skupiny zelene. Nepremeškajte však správny čas výsevu v júni alebo najneskôr začiatkom júla.

Prečítajte si tiež
Viete, že existujú rôzne typy tieňa? Otestujte, aký je vo vašej záhrade. Rastliny sa vám odmenia krásou

Semienka vysejte do debničiek s čerstvým výsevným substrátom a tie následne umiestnite na svetlé miesto. Vysievať môžete aj do prázdneho pareniska. Výsevy pravidelne zavlažujte, substrát nikdy nenechajte na dlhší čas úplne preschnúť. Mladé rastliny neskôr jednotlivo porozsádzajte. Do zimy si vytvoria bohato olistené trsy a počas nasledujúcej jari vás potešia bohatým kvitnutím.

Predletné práce

Počas júna dbajte na polievanie všetkých novovysadených rastlín a priebežne dopĺňajte do záhonov vhodný typ nástielky. Aj tá vám pomôže udržať v pôde dlhšie vlahu a zamedzí rozrastaniu buriny. Nezabúdajte kosiť a pravidelne zavlažovať trávniky, dajte si záležať aj na úprave ich okrajov a nepodceňte ani dopĺňanie živín. 

Prečítajte si tiež
Týchto 7 vecí musíte zvážiť pri výbere správnej kosačky. Aké chyby podľa odborníka robíme najčastejšie?

Počas júna je rovnako dôležité uskutočniť rez krov, ktoré kvitli na jar. Koncom mesiaca je vhodný čas aj na vytvarovanie a rez živých plotov z listnatých drevín.

Úžitková záhrada

Dopĺňanie vlahy je v tomto čase nevyhnutné v porastoch zeleniny a vodu treba dopriať aj ovocným stromom a krom. Ešte začiatkom mesiaca si môžete vysadiť posledné sadenice teplomilnej zeleniny, byliniek a hlúbovín. 

Prečítajte si tiež
Toto by ste mali vedieť o pestovaní hlávkového šalátu: Ako sa oň správne starať a čím ochrániť listy pred slizniakmi?

Využite príležitosť a vysejte si do voľnej pôdy alebo hrantíka rozmanité odrody listových šalátov, úrodu budete mať k dispozícii asi o 30 dní. Vysiať si môžete aj cviklu, neskôr z nej využijete buľvy i mladé listy. Veľmi dôležité je v tomto mesiaci správne ošetriť porast jahôd po zbere úrody. 

Aké rastliny sadiť v júni

1. Lekná

Vysaďte ich do špeciálnych košíkov a vložte do jazierok na slnečných miestach. Odrodu si vyberte podľa hĺbky vody v jazierku.

Detail na lekno na vode.

Lekno ružové. Zdroj: Shutterstock

2. Trvalky

Sortiment je mimoriadne rozsiahly, vysádzať môžete aj jedince v kvitnúcom stave, ale len s koreňovým balom.

Detail na trvalku American Dream - krásnoočko ružové.

Trvalka krásnoočko ružové. Zdroj: Shutterstock

3. Sukulenty

Rôzne druhy sukulentných trvaliek si môžete vysadiť do voľnej pôdy alebo kvetináčov ešte aj začiatkom leta. Väčšina obľubuje dostatok slnka a aj páľavu.

Detail na poludňovku.

Sukulentná skalnička poludňovka. Zdroj: Shutterstock

4. Čučoriedky

Výber odrôd je obrovský. Tieto rastliny však potrebujú kyslejšiu a mierne vlhkú pôdu. Ak takúto v záhrade nemáte, vysaďte ich do priestrannejších kvetináčov.

Detail na čučoriedky na kríku.

Čučoriedky. Zdroj: Shutterstock

Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: Časopis Môj dom

Kategória: Hurá do záhrady
Tagy: jahody jún v záhrade kvitnúce trvalky letničky trvalkové záhony záhony ruží
Zdieľať článok
Nenadarmo sa jej hovorí víla kvetín či rozprávkový kvet. Ako sa starať o vejárovku, aby vám prosperovala a krásne kvitla?Urob si sám

Nenadarmo sa jej hovorí víla kvetín či rozprávkový kvet. Ako sa starať o vejárovku, aby vám prosperovala a krásne kvitla?

Ako vyzerá február v záhrade? V jednej ruke držíme nožnice, v druhej osivo na výsev zeleniny a letničiekZáhrada

Ako vyzerá február v záhrade? V jednej ruke držíme nožnice, v druhej osivo na výsev zeleniny a letničiek

Čo sú frigo sadenice? Ak ich vysadíte správne, hneď prvý rok prinesú veľkú úrodu jahôdZáhrada

Čo sú frigo sadenice? Ak ich vysadíte správne, hneď prvý rok prinesú veľkú úrodu jahôd

Máte v záhrade niektorú z nich? Toto je 25 najkrajších v lete kvitnúcich rastlínZáhrada

Máte v záhrade niektorú z nich? Toto je 25 najkrajších v lete kvitnúcich rastlín

Diskusia