01. 06. 2007
Zdieľať

Slnečné lúče sa čoraz viac snažia upútať našu pozornosť, vládu pomaly preberá leto. Záhrady začínajú hýriť množstvom farieb. Viete, že jún je mesiacom ruží? Pri ich obdivovaní nezabudnite na niektoré dôležité práce – jarné trvalky čakajú, že z nich odstránite odkvitnuté kvety a ostatné rastliny budú túžiť po pravidelnej zálievke a prihnojovaní. Záhony treba mulčovať drvenou kôrou. Začiatkom mesiaca môžete na terasy alebo do polotieňa vyniesť izbové kvety. Do konca júna by ste mali dokončiť výsadbu okrasného jazierka. Takisto je čas na výsev sirôtok, nezábudiek, klinčekov a trvaliek.

Kvet mesiaca: Majestátne kosatce


Jún v záhrade

95075

Niektorým kvetom sa prisudzujú ľudské vlastnosti, o kosatcoch možno povedať, že z nich vyžaruje ušľachtilosť. Tieto nenáročné trvalky by určite nemali chýbať v nijakej záhrade. Sú jedno- aj viacfarebné kultivary. Či už sú farby žiarivé, alebo menej sýte, kvety vždy krásne voňajú. Atraktívne sú aj mečovité listy, najmä pred kvitnutím a počas neho.

Podľa toho, či majú tieto rastliny v pôde cibule, alebo hľuzy, delia sa na dve skupiny. Najkrajšie kultivary ponúkajú druhy s podzemkom. V záhrade si vyžadujú slnečné a suché miesto a dobre priepustnú pôdu. Kosatce sa rozmnožujú delením (raz za tri roky) po odkvitnutí, pričom podzemky netreba vysádzať hlboko. Aby sa rastlinám darilo, v ich tesnej blízkosti by nemali rásť iné trvalky.

Interiér: Romanca v modrom


Jún v záhrade

95074

Modrá farba oživí, osvieži a navodí atmosféru dovolenkového Stredomoria. Tak prečo to nevyužiť počas teplejších júnových dní vo vašom byte? Napríklad pomocou niekoľkých atraktívnych kvitnúcich izbových rastlín. Výsledok vás určite prekvapí. Medzi najkrajšie druhy patria zvončeky (Campanula isophylla), vlhkomilná brunfelzia (Brunfelsia pauciflora), senpólie (Saintpalia ionatha), exakum (Exacum affine), popínavé mučenky (Passiflora caerulea), streptokarp (Streptocarpus), starčeky (Senecio cruentus), hortenzie (Hydrangea), eustomy (Eustoma) a sinningie (Gloxinia). Z nich si môžete vo vašom príbytku vytvoriť pôvabné skupinky, prípadne ich nechať ako solitéry. A aby bol výsledný efekt dokonalý, nezabudnite ich umiestniť do zaujímavých črepníkov.


Jún v záhrade

95073

Balkóny a terasy:
Ako pestovať fuksie

Chcete, aby váš balkón či terasa počas leta krášlili kvitnúce rastliny? Určite si vysaďte fuksie. Takmer tristo rokov sa tešia obľube záhradníkov. Môžete pestovať druhy s plnými, poloplnými a prázdnymi jedno- či viacfarebnými kvetmi.

Fuksie nie sú náročné na starostlivosť, uskromnia sa s polotieňom, ale treba ich vysádzať do kvalitnej zeminy určenej pre kvitnúce balkónové rastliny. Počas leta ich pravidelne zavlažujte a jeden- až dvakrát týždenne prihnojujte špeciálnym hnojivom. Fuksie sa budú doslova vynímať v terakotových črepníkoch.


Jún v záhrade

95072

Záhrada:
Mäsožravé rastliny pri jazierku

Vedeli ste, že niektoré druhy mäsožravých rastlín (napríklad saracénie) možno v lete pestovať v polotieni aj priamo v záhrade? Predpokladom úspechu je kvalitný rašelinový substrát, pravidelné zavlažovanie odstátou vodou a vyššia vzdušná vlhkosť. Ideálne miesto na mäsožravé rastliny je v blízkosti jazierka alebo potôčika. Treba ich vysádzať s koreňovými balmi koncom mája alebo môžete črepníky zapustiť priamo do pôdy. Záhrada (resp. okolie jazierka) získa exotickejší nádych a určite budete mať menej dotieravého hmyzu.


Jún v záhrade

95071

Záhrada:
Kvety za krátky čas

Iste to poznáte. Leto sa pomaly blíži a vaše záhony zívajú prázdnotou, nemáte nič predpestované a výber v záhradníctve je čoraz obmedzenejší, ale nevešajte hlavu… Celú situáciu zachránite, ak si kúpite osivá rýchlorastúcich letničiek. Keď ich vysejete na záhon, čoskoro vyklíčia, podrastú a zakvitnú. Samozrejme, tento proces sa nezaobíde bez zalievania a prihnojovania. Výhodou je, že ich nemusíte prácne rozsádzať, husté porasty stačí preriediť.

Medzi také letničky patria aksamietnice (Tagetes), nechtík (Calendula), krasuľky (Cosmos), okrasné maky (Papaver), kapucínky (Tropaeolum), láskavec (Amaranthus), popínavý hrachor (Lathyrus), astrovky (Calistephus), černušky (Nigella) alebo slnečnice (Helianthus).


Jún v záhrade

95070

Detail:
Ako zamaskovať smetiak

K miestu, kde sa ukrýva smetný kôš, by mal byť dobrý prístup a zároveň by nemalo biť do očí okoloidúcim. Zvyčajne sa totiž nachádza vo vstupnej časti pozemku, prípadne v predzáhradke. Ideálne je, ak taký úkryt necháte obrásť vždyzelenou popínavou rastlinou. Vhodným kandidátom je napríklad brečtan (Hedera). Dôležité je, aby ste rastlinu priebežne strihali. Brečtanu sa darí v polotieni alebo v tieni s mierne vlhkou pôdou.


Jún v záhrade

95069

Floristika:
Svieže gerbery

Gerbery, ako sa zdá, z módy vôbec nevyšli. Mimoriadne pôsobivé sú najmä v modernom interiéri v sklenej váze (môže byť aj farebná). Krása týchto kvetov vynikne, ak ich je vo váze viac – bez iných rezaných kvetov alebo doplnkovej zelene. Aby vydržali čo najdlhšie, denne im vymieňajte vodu, našikmo zrežte odhnité konce stoniek (až do zdravého tkaniva) a pridajte prostriedok na predĺženie trvanlivosti rezaných kvetov. Drôtiky ovinuté okolo stoniek podporujú ich stabilitu, preto ich po kúpe neodstraňujte.


Jún v záhrade

95068

Knižný tip:
Eva Ottová – Stavíme z kamene a ze dřeva

Pýtate sa, ako zatraktívniť vašu záhradu? S trochou zručnosti a fantázie ju môžete premeniť na nepoznanie. Neodmysliteľnými súčasťami menších úprav by mali byť drevo a kameň – bez nich si záhradu nemožno ani predstaviť.

V tejto publikácii sa dočítate o svojpomocnej stavbe chodníkov, spevnených plôch, múrikov, schodov, pergol či opôr na popínavé rastliny. Knižku dopĺňa množstvo farebných fotografií, nákresov a praktických návodov, ako sa do jednotlivých prác pustiť. Po jej prečítaní sa vám bude zdať, že nie všetko je také zložité, ako sa na prvý pohľad zdá. Knihu vydalo vydavateľstvo Rebo Productions CZ, spol. s. r. o., v roku 2005, jej cena je 199 Sk.

Kategória: Záhrada a exteriér Zo života rastlín
Tagy: kvety v záhrade záhrada
Zdieľať článok

Diskusia