O záhrade so škandinávskou dušou
Záhrady bývajú rôzne. Malé aj veľké, nudné aj príťažlivé, moderné alebo vidiecke, štýlové alebo takpovediac bez ladu a skladu... Ak ste si doteraz mysleli, že so záhradami sa veľké divy robiť nedajú, mýlili ste sa. Príroda a fantázia dávajú nespočetne veľa možností a po inšpiráciu sa niekedy vyplatí zájsť aj do zahraničia.
Anglicko aj Švédsko sú krajiny, kde o pekné, a teda aj inšpiratívne záhrady núdza rozhodne nie je. Pre Anglicko sú charakteristické predovšetkým očarujúce vidiecke záhrady, Švédi zasa obľubujú záhrady podľa vzoru príroda, hojne využívajú naturálne materiály z okolia a popri tom sa nestránia uplatniť aj prvky moderného záhradného dizajnu. Niektorí majú odvahu ísť až do extrémov a koncept záhrady vytvoria tak, až sa človeku pri pohľade na hotové dielo zatají dych… Čo sa stane, ak Anglicko a Švédsko spoja to najlepšie zo svojej záhradnej tvorby do jedného celku?
Záhrada aj obývačka
Švédsky záhradný a krajinný architekt Ulf Nordfjell vytvoril pre prestížnu záhradnú výstavu v Anglicku originálnu záhradu, ktorá odráža jeho hlboký vzťah k čistej škandinávskej prírode, k miestam, kde vyrastal, čím zároveň skladá poklonu tradičnému anglickému záhradnému umeniu. Jeho záhrada (inak určená pracovne vyťaženému človeku a jeho rodine) je zároveň prezentáciou toho, kam smeruje súčasná záhradná tvorba. Ťažiskom tohto smerovania je najmä príklon k ekologickým riešeniam, spolužitie s prírodou a relax uprostred nej, radosť z pozorovania zaujímavých detailov či návrat k tradičným hodnotám. V záhrade tohto talentovaného Švéda sa precízne spájajú typické prvky moderného švédskeho záhradného dizajnu a tradičného anglického vidieka, a tak ju možno smelo nazvať modernou vidieckou. Ide o obytnú záhradu, ktorá dokonale korešponduje s ďalším trendom posledných období – život sa čoraz viac posúva z domu do exteriéru. V exteriéri, samozrejme, musí v takomto prípade byť všetko, čo je pre príjemné bývanie dôležité – miesta, na ktorých možno relaxovať a načerpať stratenú energiu, kde sa dá posedieť s priateľmi, zákutia určené na stolovanie či plochy vyhradené deťom a domácim zvieratám. A takisto kútiky, kde možno zrealizovať kreatívne myšlienky (napríklad zhotoviť si zaujímavé fotografie), a verte či nie, aj miesta, na ktorých si môžete posilniť zdravie (vysadené rastlinami s liečivou arómou a podobne). Touto nádhernou záhradou poukázal dizajnér na to, aké dôležité je spájať architektúru domu so záhradným dizajnom. Dom a záhrada by podľa neho mali tvoriť jeden harmonický celok, dokonale zladený po každej stránke.
Voda, kameň a sklo
V tejto modernej a, treba spresniť, formálnej záhrade, sú v hojnej miere zastúpené prírodné materiály, ako inak, typicky švédske – veľké bloky švédskej žuly (možno ju nahradiť aj inou, lacnejšou horninou), a samozrejme, drevo. Dizajnér dal priestor aj ďalším, najmä moderným materiálom – kovu a sklu, ktoré zakomponoval do záhradného priestoru skutočne precízne. Veľkú úlohu zveril vode. A pozor! V tejto záhrade je výlučne krištáľovočistá, pretože len taká je typická pre Škandináviu. Vodu sprevádzajú príjemné zvukové efekty, zvlhčuje vzduch a blahodarne vplýva nielen na zeleň, ale aj na zdravie užívateľov takejto záhrady. V časti záhrady vytvoril Ulf Nordfjell imitácie lesných čistiniek, mokradí, horských jazierok, a dokonca romantických brehov – presne takých, aké by ste našli vo Švédsku. Dôležitú úlohu majú, ako inak, rastliny. Majestátne pôsobia vyššie dreviny – či už voľne rastúce (tie najvyššie), alebo zaujímavo tvarované. Nechýbajú ani nízke tvarované živé ploty z tisu a rozhodne zaujmú nezvyčajné vegetačné pásy na stene vytvorené z brečtanu. Zeleň vždyzelených listov brečtanu zaujímavo kontrastuje so sivou farbou na múroch obkolesujúcich záhradu. Moderné múry dokonale ladia s priam minimalistickým čierno-sivým záhradným domčekom s veľkými sklenými plochami, rôzne veľké žulové bloky rozmiestnené po záhrade vnášajú tú správnu mieru kontrastu a všetko spája do jedného celku zeleň.
Napriek polotieňu, či dokonca tieňu sa aj v tejto záhrade objavujú kvitnúce rastliny, najmä tie s bielymi kvetmi – kosatce, náprstníky, kornútovky a ďalšie. Výborne presvetlia priestor a dodajú mu nádych elegancie. | Príjemné miesto na relax s knihou v ruke je ukryté bokom: pri múre s tvarovaným porastom brečtanu, v tieni strihaných stromov. |
Keďže ku Škandinávii patria aj rôzne druhy tráv, nemohli chýbať ani v tejto záhrade. Sú pestovateľsky nenáročné a mimoriadne efektné, ideálne pre záhrady v modernom štýle, kde vyniknú vysadené v prísne geometrických plochách. | Výsadbu dopĺňajú aj vegetačné nádoby s atraktívne pôsobiacimi kvitnúcimi rastlinami. Ich úzke listy zaujímavo korešpondujú s okrasnými trávami na neďalekom záhone. |
Záhrada je ukrytá pod mohutnými stromami a od okolia ju oddeľujú živé ploty. Zaujímavá je nielen svojim usporiadaním, ale aj rastlinami, na ktorých nájdeme rôzne odtiene zelenej. (V popredí je netradičný druh okrasnej hrušky so striebristými listami.) |
Voda v blízkosti terasy príjemne osviežuje vzduch – užívatelia záhrady ju ocenia hlavne v letných mesiacoch. Prospieva aj vysadeným rastlinám. |
Ľahkosť štíhlych stebiel
Možno sa vám na prvý pohľad zdá, že čierna a sivá pôsobia v záhrade príliš pochmúrne a smutne, no v spojení so zelenou a bielou, prítomnými na listoch a v kvetoch rastlín, tu vytvorili jeden eleganciou dýchajúci celok. Bielo kvitnúce trvalky pekne presvetľujú záhradu a zároveň jej pridávajú na elegancii. S bielymi kvetmi korešpondujú väčšie biele nádoby s atraktívnou a reprezentatívne pôsobiacou zeleňou a celkovú farebnosť dopĺňajú ďalšie kvitnúce rastliny, najmä tie s modrými a bielymi kvetmi (kosatce, zvončeky). Svoje miesto tu majú aj rôzne okrasné trávy, ktoré takisto neodmysliteľne patria k Švédsku. Sú nenáročné a veľmi vďačné, ak však majú vyniknúť, musí ich byť veľa. Keďže ide o modernú záhradu, sú vysadené v prísne geometrickom záhone.
Chodníky majú v tejto záhrade prírodný charakter: niektoré sú vysypané drobným štrkom, iné vydláždené prírodnými kameňmi. Pohybovať sa tu môžete presne tak, ako v prírode – preskakovať z kameňa na kameň alebo prejsť po drevených lávkach. Takáto rozmanitosť teší najmä deti. No a nezabudlo sa ani na miesto, kde sa dá opaľovať alebo len tak pozorovať všetku tú krásu naokolo. V tom tkvie podstata – záhradu si treba vedieť aj vychutnať, a to v každom ročnom období. Urobiť všetko pre to, aby bola záhrada obdivovaná v lete aj v zime, je jedným z cieľov architekta Ulfa Nodrdfjella.
Zdroj: Môj dom |