06. 10. 2010
Zdieľať

Jesenné záhrady vedia byť naozaj nádherné. Najskôr predvedú hrejivé odtiene listov dreviny a s pribúdajúcimi chladnými nocami sa krásne sfarbia aj listy mnohých trvaliek. Ešte vždy sa dajú kúpiť a vysadiť kvety – napríklad vres, chryzantémy či horce, ale aj rôzne okrasné trávy a kapusty, z ktorých možno vytvoriť v záhrade alebo na balkóne typicky jesenné kompozície.

Niektoré rastliny dokážu rozžiariť jesennú záhradu úžasnou hrou farieb – napríklad pavinič (Parthenocisus), ak je vysadený na správnom mieste (v prvom rade slnečnom), vás každý rok v októbri poteší nádhernými červenými listami. Intenzívnou farebnosťou zareaguje najmä na nízke nočné teploty. Rastie pomerne rýchlo, je nenáročný a bez problémov obrastie ploty, fasády, kúty či nevzhľadné miesta. Keďže sa dokáže poriadne rozrásť, treba ho občas skrotiť nožnicami. Pavinič môžete vysádzať aj v tomto období. Dôležité je pritom nájsť preň slnečné a najmä záveterné miesto, inak by mohol silnejší jesenný vietor celú farebnú nádheru zničiť.


Október v záhrade

287153
Daniel Košťál

Spestrite si vresovisko
Vresoviská sú najkrajšie práve v tomto období, hlavne vďaka kvitnúcim vresom (Calluna vulgaris), ktorých existuje obrovské množstvo kultivarov – niektoré majú nielen krásne kvety, ale aj farebné, žlté alebo oranžové listy. Ak máte na vresovisku ešte voľné miesto, práve teraz je ten správny čas poobzerať sa po niečom zaujímavom. (Nezabudnite pritom, že na dosiahnutie želaného efektu treba vysadiť z každého druhu aspoň 3 kusy.) Vresovisko však nemusia tvoriť len vresy a vresovce. Pôsobivé tu môžu byť aj ďalšie rastliny – okrasné trávy, ihličnany (napríklad kosodreviny), nízke a kompaktné vždyzelené dreviny (gaultérie, skalníky), trvalky (klinčeky) a cibuľoviny (jesienky). Ak by sa vám do vresoviska nejaké hodili, teraz je najlepší čas na kúpu. Jeseň je však vhodným obdobím nielen na dopĺňanie, ale aj na založenie úplne nového vresoviska.


Október v záhrade

287155
Daniel Košťál

Postarajte sa o izbové rastliny
Ak ešte máte izbové rastliny vonku na terase či balkóne, je najvyšší čas premiestniť ich dovnútra – do bytu, chodby alebo zimnej záhrady. Najskôr dôkladne očistite črepníky a odstráňte všetky suché, poškodené a choré výhony. Ukončite prihnojovanie, znížte intenzitu zálievky a nezabudnite prekypriť pôdu. Presádzanie ani tvarovanie rezom v tomto období nie je vhodné. Dôležité je umiestniť izbové rastliny v interiéri na svetlé miesto, respektíve tak, ako si to jednotlivé druhy žiadajú.


Október v záhrade

287151
Daniel Košťál

Dreviny s okrasnými plodmi
Októbrová záhrada môže byť atraktívna aj vďaka drevinám – stromom a krom, ktoré dekorujú rôzne veľké a rôzne sfarbené plody. Práve v tomto období je ich v záhradníctvach najširší výber. Nádherné sú napríklad plodmi obsypané okrasné jablone a slivky, hlohyne, bršleny, krásnoplody, šípové ruže, kaliny, jarabiny, hlohy či skalníky. Vysádzať ich môžete až do prvých mrazov, najlepšie s koreňovým balom. Vyniknú buď ako solitéry v trávniku, alebo v skupinke rôznych okrasných krov, ideálne je pre ne dobre viditeľné, ústredné miesto. Ak ich budete prihnojovať, odmenia sa vám bohatou úrodou plodov. Túto námahu určite neoľutujete.

 


Október v záhrade

287172
Daniel Košťál

 

 

Netradičná kukurica
K jeseni patria aj hrejivo pôsobiace okrasné kukurice, ktoré dostanete najmä na trhoviskách. Môžu byť rôzne veľké aj sfarbené (niekedy je dokonca každé zrnko iné) a často sú aj klasy obalené farebnými, napríklad bordovými listeňmi. Môžete ich vystaviť trebárs v košíku spolu s okrasnými tekvicami, plodmi okrasných drevín či papričkami, prípadne ich vo zväzkoch zavesiť na suché miesto. A ak chcete mať okrem tohtoročnej dekorácie aj budúcoročnú vlastnú úrodu, odložte si semená a skoro na jar ich vysejte do záhrady. Predpokladom bohatej nádielky kukuričiek je teplé miesto a vlhkejšia, na živiny bohatá pôda.

 


Október v záhrade

287173
Daniel Košťál

 

 

Odložte nepoužívané črepníky
Na konci vegetačného obdobia sa treba postarať aj o vegetačné nádoby – pozornosť by ste mali venovať najmä tým z keramiky alebo terakoty. Najskôr ich dôkladne očistite od všetkých nečistôt, zvyškov zeminy či zárodkov chorôb a škodcov. Umyte ich teplou vodou a mydlom, dôkladne vydrhnite kefou a nechajte vysušiť. Ak sa na povrchu črepníkov vytvoril biely povlak, odstránite ho octovou vodou alebo liehom. Na ich uskladnenie by ste mali nájsť suché miesto.

 

V októbri nezabudnite
• Vybrať hľuzy gladiol, kán a georgín z pôdy, ak ste tak ešte neurobili.
• Pokračovať vo výsadbe cibuľovín a hľuznatých rastlín a v zakladaní kvetinových lúk.
• Pokračovať vo výsadbe drevín – ihličnanov aj listnáčov, ruží, trvaliek a okrasných tráv. Vysádzať môžete aj skalky.
• Založiť trávnaté plochy – či už výsevom, alebo položením hotových trávnych kobercov.
• Vysadiť živé ploty z opadavých listnáčov.
• Upratať a zazimovať záhradu aj výsadby vo vegetačných nádobách.
• Pozbierať zo záhonov zeleninu, ovocie a ostrihať na sušenie bylinkové vňate.
• Koncom mesiaca dôkladne zaliať vždyzelené rastliny – listnáče aj ihličnany, hlavne novovysadené a tie v nádobách.
• Založiť kompost, prípadne hotovú a preosiatu kompostovú zeminu rozhodiť k ovocným stromom.
• Ošetriť a uskladniť záhradné náradie a záhradný nábytok.

ZDROJ: časopis môj dom JAGA GROUP, s.r.o.

Kategória: Záhrada a exteriér Zo života rastlín
Tagy: oktober záhrada
Zdieľať článok

Diskusia