Rady a tipy k letnému grilovaniu
Pekné dni lákajú von. Vychutnajte si ich v dobrej spoločnosti a s lahodnými grilovanými pochúťkami – či už na záhrade, v parku alebo vo voľnej prírode...
{R1}
Šéfkuchár radí:
Mäsové pochúťky
• Grilujte len na dobre prehorenom drevenom uhlí alebo na drevených briketách, inak vám kvapkajúca šťava bude horieť plameňom a obhorené mäso predsa nechcete.
• Vhodné mäso na grilovanie: vykostená bravčová krkovička, bravčová panenka, kuracie prsia, stehná a krídelká, hovädzia sviečková, hovädzia roštenka, jahňací chrbát – karé.
• Na mäso môžete použiť napríklad aj túto marinádu: horčicu, kečup, koňak, červené víno, rozmarín, tymian, cesnak, soľ, korenie a olivový olej. Zmiešajte a deň pred grilovaním do zmesi naložte mäso.
• Ak obľubujete ázijské pochúťky, môžete si na hydinu pripraviť veľmi chutnú marinádu: olej, rozmarín, kari korenie, zmes ázijského korenia, sójovú omáčku a cesnak len jednoducho zmiešate a mäso potriete zmesou.
Ak do marinády namiešate prísady s výraznou chuťou, ako napríklad alkohol, ostré korenie či sójovú omáčku, mäso môže mať silnú arómu, preto radšej všetkého s mierou!
TIP šéfkuchára
„Pre milovníkov rýb mám potešujúcu správu: na grilovanie sú vhodné takmer všetky druhy rýb – filety z lososa (aj s kožou), zubáča, sumca či morské ryby. Pstruha grilujte vcelku v kliešťach na ryby – koža sa neprilepí na rošt. Rybu nasoľte, vložte do nej cesnak, bazalku, tymian, kúsok citrónu a pokvapkajte ju olivovým olejom. Grilujte približne 12 minút a otáčajte z oboch strán. Želám dobrú chuť!“
Elektrické grily na domáce grilovanie
Ak máte chuť na grilované mäsko alebo zeleninu a chýba vám záhrada, nič to. S malými stolovými elektrickými grilmi si môžete túto zábavu dopriať hoci aj na balkóne alebo priamo v kuchyni. Budete však musieť oželieť charakteristickú vôňu jedla pripravovaného na drevenom uhlí. To, čo elektrické grily nedoženú na vôni pokrmov, sa snažia dobehnúť technickou prednosťou – na rozdiel od grilov na drevené uhlie môžete na nich totiž teplotu rýchlo a jednoducho regulovať. Niektoré grily majú vo výbave dvojitú platňu – hladký povrch je vhodný na prípravu zeleniny, rýb alebo kreviet, rebrovaný zasa slúži na grilovanie mäsa. Dosky s nepriľnavým povrchom umožňujú grilovať aj bez tuku.
Grilovaná zelenina
Môžete si ju pripraviť aj v podnose na grilovanie tak, že nakrájanú zeleninu (podľa vašej chuti, napríklad cuketu, baklažán, cibuľu, farebnú papriku, mladú cibuľku) osolíte, pridáte cesnak, olivový olej, tymian, rozmarín a grilujete 6 až 10 minút. Vhodnou prílohou sú zemiaky zabalené v alobale a pečené v pahrebe.
Vyskúšajte: Mladú cuketu prekrojte po dĺžke, potrite olivovým olejom a cesnakom, posoľte a pridajte trochu rozmarínu.
Čo grilom prislúcha
• rošt na grilovanie klobás a rýb
• ihlice na špízy – niektoré ihlice majú drevené držadlá alebo posuvné krúžky na jednoduchšie zosúvanie pokrmu
• motorček s grilovacou ihlou – dá sa dokúpiť k niektorým grilom na drevené uhlie
• grilovacia miska
• vidličky, obracačky, kliešte, nože, pierka na potieranie, steakový príbor
• praktická je zástera s vreckami na grilovacie náradie
Grily na drevené uhlie
Sú najväčšími konkurentmi plynových grilov. Podľa skúsených grilmajstrov oheň s dreveným uhlím dáva grilovaniu neopakovateľné chvíle. Drevené uhlie sa rozohreje v priebehu 15 minút, vysoká teplota sa postará o to, že grilované jedlo nádherne zhnedne, vytvorí sa na ňom chutná kôrka a získa navyše aj jedinečnú dymovú arómu. Ako palivo môžete použiť aj brikety, ich výhodou je, že horia dlhšie ako kúsky dreveného uhlia a netreba ich tak často prikladať. Ak však chcete, aby jedlo malo výraznú arómu, oheň založte pomocou brikiet a pri grilovaní prikladajte kúsky dreveného uhlia.
Správne uhasenie rozpálených uhlíkov po skončení grilovania by malo byť predovšetkým rýchle a bezpečné. Niektoré z grilov na drevené uhlie majú v spodnej časti nohy grilu nádobku s vodou, kam žeravé uhlíky jednoducho spadnú hneď po skončení grilovania. Tento spôsob uhasenia ocenia predovšetkým rodiny s deťmi.
Nezabudnite, že…
• Nielen korenie či marináda, ale aj druh použitého dreveného uhlia má svoj podiel na chuti jedla.
• Aby sa pokrm rovnomerne prepiekol, vzdialenosť medzí ním a žeravým uhlím by nemala byť väčšia ako 10 cm.
• Každý druh dreveného uhlia možno ľahšie zapáliť pomocou komínového zapaľovača. Nikdy nepoužívajte na zapálenie benzín alebo alkohol.
• Gril na drevené uhlie používajte len vo voľnej prírode, nie v uzatvorených priestoroch, kde by sa mohli hromadiť jedovaté plyny.
Komfort plynu
Ľahko sa rozpália, no bez námietok plameň aj stlmia. Inými slovami, na zapálenie plynového grilu stačí stlačiť tlačidlo a rovnako jednoduché je to aj s reguláciou prívodu plynu. Pre komfort v podobe ušetreného času si získali tieto grily veľkú obľubu. Populárne sú aj plynové grily s lávovými kameňmi, ktoré sa nahrejú a grilujú vyžarujúc teplo. Dva horáky bez dlhého vyčkávania nakŕmia štvorčlennú rodinu, ak však grilujete často a vo veľkom, oplatí sa investovať do grilu so štyrmi plynovými horákmi a väčšou grilovacou plochou.
Údržba plynových grilov
• Po každom použití nechajte gril vychladnúť a vyčistite mriežku aj plochu grilu jedlou sódou alebo špeciálnym čistiacim prostriedkom pomocou jemnej kefky.
• Na konci grilovacej sezóny očistite horáky a mriežky na pečenie, potrite ich kuchynským olejom a zabaľte do papiera.
• Ak gril skladujete vonku, chráňte ho ochranným krytom.
• Ak gril nepoužívate, odpojte prívod plynu z plynovej fľaše. Tú skladujte vonku na dobre vetranom mieste, nie v garáži, kôlni či na iných uzavretých miestach.
Veselá grilovačka!
Sladký záver
Zakončenie hodovania si žiada dáku sladkosť. Vhodným a ľahkým dezertom sú pečené jablká. Vykrajovačkou jadrovníka odstráňte stred jablka, naplňte ho kúskom masla, posekanými orechmi, cukrom, škoricou, brusnicami (stačí lyžička) a zabalené v alobale pečte na rošte asi 30 minút. Servírujte s vanilkovou zmrzlinou. Úspech je zaručený. Obmenou je grilovaný banán – so šupou ho grilujte asi 10 minút a podávajte s čokoládovou alebo kokosovou zmrzlinou.