Tipy, ktoré prospejú vzhľadu záhrady a zjednodušia údržbu

28. 01. 2011
Zdieľať

Už pri plánovaní záhrady by ste mali myslieť na jej údržbu. Rozmiestnenie jednotlivých prvkov totiž môže uľahčiť robotu vám aj záhradnej technike a množstvo práce významne ovplyvní aj zvolený štýl záhrady – v tej nepravidelnej či prírodnej sa narobíte menej než vo formálnej, ktorá musí byť starostlivo upravená.

1. Trávnik, výsadby aj spevnené plochy založte na ucelených plochách

Správne založenie záhrady vám môže do budúcna ušetriť kopu času pri jej údržbe:
1. ucelené plochy trávnika umožňujú plynulý pojazd kosačky,
2. výsadby sú v skupinách s plynulým okrajom, solitérov je len minimum,
3. spevnené plochy sú ucelené, v rovnakej výške s trávnikom a bez zvýšených obrubníkov,
4. okolo solitérov je ochranný obvod (okolo kmeňov stromov kruh z mulčovacej kôry, hoci s polomerom len 20 cm, po obvode objektov v trávniku úzky pás dlažby či plochých kameňov).

Návrh rozľahlej prírodnej záhrady, ktorá nebude po zapojení porastov príliš náročná na údržbu. Kvetinová lúka je v kompozícii tejto záhrady dostatočne výrazným prvkom, ktorý stačí doplniť už len skupinami voľne rastúcich krov a stromov. Drobnejšie prvky (nízke kríky a trvalky nižšie než približne pol metra) by totiž popri rozkvitnutej lúke zanikli.
Aby bolo kosenie trávnika jednoduché a plynulé, musí byť založený na ucelených plochách, ktoré umožnia plynulý pojazd kosačky. Trávnik by nemal byť zbytočne rozdrobený na malé časti nevhodne rozmiestnenými výsadbami či architektonickými doplnkami.

 

2.  Pomôže aj výber štýlu záhrady

Veľa energie môžete ušetriť už výberom štýlu záhrady. Ak napríklad nebudete trvať na klasickom koberci anglického trávnika, ušetríte kopu času, síl aj financií. A ak si k tomu ešte naštudujete pravidlá zakladania prírodných, eko, perma alebo „lazy“ (z angl. lenivý) záhrad, bude vás pri srdci hriať dobrý pocit z toho, čo robíte pre seba aj pre prírodu zároveň.

Štýlovo čistá formálna záhradná úprava. Vyzerá síce jednoducho, ale jej údržba si vyžaduje pomerne veľa práce. Kvalitný kobercový trávnik treba často a nízko kosiť, zalievať, hnojiť, prevzdušňovať a odstraňovať z neho burinu (nálety), piesková plocha sa musí hrabať, čistiť, odburiňovať a valcovať, živý plot tvarovať.

 

3.  Prírodná úprava s bylinkovým trávnikom či kvitnúcou lúkou sú in, a hlavne nenáročné na údržbu

Bylinkový trávnik je vlastne zmesou tráv a bylín, ktorá sa vytvorí vždy originálne, podľa stanoviska. Nesmie sa kosiť príliš často ani nízko (kosenie nižšie než asi 3 až 5 cm nad povrchom pôdy by poškodilo lúčne kvety), nehnojí sa a zalievať ho treba iba v extrémnom suchu. Na rozdiel od kvitnúcej lúky, ktorej osivo sa odporúča vysievať do holej pôdy, pretože iba málo zo zastúpených kvetín má šancu vzklíčiť medzi už existujúcou trávou, môžeme na bylinkový premeniť aj klasický trávnik.

Kvitnúca lúka v prírodnej záhrade tri roky po výseve. Po obvode na začiatku kvitnutia, uprostred pre častý pohyb pokosená nakrátko. Pri takomto type trávnika môžete pri každom kosení zľahka improvizovať a pozmeniť vzhľad záhrady, avšak „len“ dvakrát do roka.

 

Vytvoriť z už založeného, druhovo chudobného trávnika bylinkový je naozaj úžasná „práca“. V podstate stačí vytiahnuť ležadlo a v čase, keď ste inokedy kosili, zalievali či hnojili, nebudete teraz robiť NIČ. Ibaže cielene a bez výčitiek svedomia. Naopak, pri srdci vás bude hriať, že práve robíte pre prírodu viac ako predtým. Prestanete svoj „green“ rozmaznávať a on vám to časom vráti svojou vitalitou, rovnako ako vaše deti. Tráva kde-tu preschne a uvoľní miesto na nové rastlinky, objavia sa prvé plané byliny a tie ostatné podľa chuti a možností dosadíte alebo dosejete – ich semienka si môžete priniesť z prírody alebo kúpiť. Takýto trávnik sa kosí, až keď vám pripadá naozaj nevzhľadný alebo pri chôdzi nepríjemný, a aj potom ešte môžete nechávať vyššie ostrovčeky tam, kde práve niečo kvitne. Presne to totiž potrebujú kvetinky, aby sa vysemenili, a priatelia z ríše hmyzu, aby neprišli o príbytok.

Bylinkový trávnik. Tento výraz sa nedávno objavil v názvosloví našich prírodných záhrad a mimoriadne ma potešil. V podstate je to skúsenosťami a znalosťami podložené požehnanie nám, trochu lenivejším romantikom, ktorí trpíme, ak máme pokosiť nežné kvietky sedmokrások, veroník, fialiek, trávničiek a ktovie čoho ešte, časom vysemenené v trávniku.


Ak zakladáte nový bylinkový trávnik na holej pôde, postup je rovnaký ako pri zakladaní kvetinovej lúky. Zeminu by ste mali ochudobniť o živiny primiešaním kremičitého piesku, okrem toho by mala byť iba vlhká. Osivo sa rozhodí na povrch a pritlačí záhradným valcom. Semená sa nesmú zakryť vrstvou zeminy, pretože potrebujú na klíčenie svetlo. Na založenie takéhoto trávnika dnes dostať rôzne zmesi (napríklad firma Planta naturalis ponúka okrem rôznych druhov osív kvetinových lúk aj zmes nazvanú Zelený chodníček, ktorá vytvorí prechod medzi lúkou a klasickým trávnikom. Porast má druhovú pestrosť lúky a zároveň odoláva chodeniu a rozličným spôsobom údržby).

Zodpovedná redaktorka: Erika Kuhnová

Kategória: Záhrada a exteriér
Tagy: Praktické rady údržba záhrada
Zdieľať článok

Diskusia